Poli moare, dar nu se preda

6 Mai 2010
1648 Vizualizari | 3 Comentarii
Executia superba a lui Nuno Viveiros mentine in viata Politehnica
• Pandurii Targu Jiu - Poli Iasi 1-1 (1-0), in etapa 31 a Ligii I de fotbal • Gorjenii au condus cu 1-0 si au ratat mai multe ocazii de a se desprinde, in timp ce iesenii au egalat in minutul 89, printr-o bijuterie de gol al lui Nuno Viveiros • Portughezul este la primul gol intr-un meci oficial in tricoul Politehnicii • Acest egal ingroapa ambele echipe, dar iesenii mai spera ca pot evita retrogradarea • Etapa viitoare, marti, Poli va intalni, pe teren propriu, pe FC Brasov Poli Iasi continua sa viseze la evitarea retrogradarii. Fotbalistii ieseni au reusit o remiza, scor 1-1, pe terenul echipei Pandurii Targu Jiu si mai au ceva sperante ca pot evita o retrogradare rusinoasa in esalonul secund. Poli a fost foarte aproape sa incheie conturile cu Liga I, dar in minutul 89, Nuno Viveiros a prins un sut de senzatie de la peste 25 de metri si balonul a ajuns direct in vinclul portii lui Mingote. Prima reusita a portughezului in tricoul formatiei din Copou pastreaza intacte sansele iesenilor de a mai juca si sezonul viitor pe prima scena a fotbalului romanesc. Oaspetii au inceput mai bine jocul de ieri de la Pandurii si au dominat primele minute, chiar daca nu si-au creat nici o ocazie la poarta lui Mingote. Baietii lui Titi Dumitriu au facut pressing in terenul advers, au combinat bine la mijlocul terenului si se parea ca Poli poate obtine o victorie in fieful lui Sorin Cartu. Nu avea sa fie insa decat un simplu foc de paie, pentru ca, treptat, gorjenii au pus stapanire pe joc si au inceput sa ameninte careul portii lui Cristi Branet. Tremonti a semnat prima mare ocazie de gol a meciului, in minutul 15, Kamara a ratat si el incredibil in minutul 28, pentru ca dupa doar un minut Jaka Stromajer sa deschida scorul pentru gorjeni cu o lovitura de cap din pasa lui Popete (jucator care se afla insa intr-un off-side urias, nesemnalizat de asistentul Adrian Vidan). Marcati de drumul infernal de aproape 12 ore cu autocarul pe distanta Iasi-Targu Jiu, fotbalistii ieseni au resimtit din plin socul si tot gazdele au fost mai aproape de a inscrie golul 2. Cu patru minute inainte de pauza, Poli a ratat o ocazie uriasa de egalare. Vali Badea a lobat un balon peste defensiva gorjenilor, Ignatov a ramas singur cu Mingote, la 6 metri in lateral, dar l-a luat la tinta pe portarul Pandurilor. Si dupa pauza, echipa mai buna a fost Pandurii, gorjenii Rusu, Stromajer sau Raskovic trecand pe rand pe langa gol, dar s-au lovit de fiecare data de opozitia lui Branet. In minutul 83, Adrian Ilie a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene si se parea ca Poli va pierde acest joc si va retrograda deja in liga a doua. Finalul a fost unul incins. Sorin Cartu a fost trimis in tribune de Mugurel Draganescu dupa ce a protestat vehement pe marginea terenului. Super Nuno Cand mai era un singur minut din timpul regulamentar de joc, Nuno Viveiros, intrat dupa pauza, a reusit o executie incredibila, invingandu-l pe Mingote cu un sut superb, direct in vinclu, de la 25 de metri. Lusitanul este la primul gol inscris in tricoul Politehnicii, echipa la care evolueaza de mai bine de doua sezoane. Acest egal nu ajuta prea mult nici pe Pandurii si nici pe Poli Iasi, dar mentine intacte sperantele celor doua formatii de a evita retrogradarea. Etapa viitoare, marti, Poli va juca acasa cu FC Brasov si orice alt rezultat in afara victoriei ar insemna parafarea retrogradarii iesenilor. Dupa meci, antrenorul Titi Dumitriu s-a declarat multumit cu acest punct. "Trebuie sa spun de la început ca acest 1-1 ma multumeste si mi se pare chiar echitabil. Problema vine de la noi pentru ca nu am putut mai mult, am avut o problema delicata cu avionul si nu am stiut cu doua zile înainte ca plecam cu masina si am avut o deplasare grea. Timp de 12 ore de la Iasi la Bucuresti, iar apoi aici si echipa nu a avut prospetime, nu s-au concentrat si de aceea am avut un început mai slab. Am primit gol care am înteles ca a fost din ofsaid. Ii înteleg pe cei de la Pandurii, pentru ca se vedeau castigatori si au încercat sa îsi apropie victoria prin orice mijloace mai ortodoxe sau mai putin ortodoxe. O victorie îi ajuta foarte mult în perspectiva finalului de campionat si a jocurilor care urmeaza. Noi nu am avut ce sa mai pierdem, am iesit la joc si am egalat cu un un sut formidabil. Acest egal nu stiu daca ne ajuta prea mult, dar ne obliga sa jucam ultimele trei meciuri la victorie. Noi tot spunem ca jucam la victorie si nu reusim sa castigam. Ultimele patru jocuri nu am reusit nici o victorie si avem patru de 1-1. Avem un program greu, dar ne vom agata de orice sansa pentru a continua în Liga I. Eu am venit de patru etape, dar cred ca daca ramanem în prima liga se poate face o echipa valoroasa", a spus Dumitriu. De partea cealalta, Sorin Cartu, antrenorul gorjenilor, a fost eliminat de pe teren in minutul 86 si a declarat ca rezultatul nu este echitabil, pentru ca Pandurii ar fi meritat victoria. Caseta tehnica a partidei Pandurii Targu Jiu - Poli Iasi 1-1 (1-0) Au marcat: Stromajer ('30) / Nuno Viveiros ('89) Stadion: Tudor Vladimirescu Vreme: frumoasa Spectatori: 7.000 Gazon: bun Formatii: Pandurii Targu Jiu: 80. Mingote - 14. Popete, 18. Martinovici, 4. Chibulcutean, 6. Cardoso - 10. Hidisan, 25. Tremonti (5. Pacurar '63), 16. Rusu, 8. Orac - 20. Stromajer (9. I. Stancu '79), 21. Kamara (23. Raskovici '46). Antrenor: Sorin Cartu. Poli Iasi: 1. Branet - 30. Straut, 21. Mihajlov, 24. Straton (19. Bersnjak '55), 28. L. Munteanu - 26. Vali Negru, 23. Adr. Ilie, 8. Ignatov, 14. Paun (16. Viveiros '53). 11. Bujor, 99. V. Badea (17. Diarrassouba '62). Antrenor: Dumitru Dumitriu. Cartonase galbene: Cardoso '35, Orac '68, Chibulcutean '87 / Straut '14, Ad. Ilie '39, '83, Bersnjak '87, Viveiros '88, Branet '90+2. Cartonas rosu: Ad. Ilie '83. Arbitri: Mugurel Draganescu - 6, Adrian Vidan - 6, Bogdan Velicu - 6 Observatori: Ion Turculeanu, Ioan Muresan.