Romania, invinsa de campioana olimpica Ungaria

31 Iulie 2009
561 Vizualizari | 0 Comentarii
Romania invinsa de campioana olimpica Ungaria
Romania a pierdut meciul de polo cu Ungaria, campioana olimpica, scor 8-13, in cadrul Campionatului Mondial de la Roma, meci pentru locurile 5-8. Maghiarii au dominat toate cele patru reprize si au invins fara probleme. Romania va juca acum pentru locurile 7-8, maine, cu echipa care va iesi invinsa din duelul Germania - Canada. Romania nu a facut fata Ungariei, campioana olimpica la polo. Tricolorii au fost depasiti la toate capitolele si au cedat pana la urma la cinci goluri diferenta, scor final 13-8. Ungaria a inceput in forta, insa portarul Stoenescu a avut doua interventii bune in primele doua minute ale meciului. Portarul Romaniei nu a mai putut sa faca nimic la suturile trimise de Gergely si Balasz, iar Ungaria conducea cu 2-0. Prima repriza s-a incheiat cu 3-1. Negrean a redus din diferenta, dar maghiarii au refacut avantajul de doua goluri, dupa reusita lui Gergely. Repriza secunda a inceput cu cateva minute de intarziere, deoarece s-a schimbat una dintre porti. In primul minut, Cosmin Radu a dat senzatia ca Romania are puterea sa produca surpriza, marcand pentru 2-3, astfel ca Ungaria mai avea doar un gol avantaj. Totusi, maghiarii au reusit din nou sa intre in pauza cu un avantaj de doua goluri. Gergely a punctat pentru 4-2, iar apoi s-a facut 5-2. Edi Andrei a inscris cu un sut la coltul scurt in minutul 7, apoi pe finalul reprizei fiecare echipa a mai marcat o data. Biros a transformat un penalty si s-a facut 6-3, iar Ghiban a redus din diferenta cu 28 de secunde inainte de sfarsitul reprizei. Ungaria a inceput in forta si repriza a treia. Dupa ce Stoenescu a evitat golul la lobul lui Madaras, portarul Romaniei nu a mai avut nici o sansa la sutul trimis la vinclu de Szivos. Ramiro Georgescu a finalizat apoi un contraatac, s-a facut 5-7, insa Madaras a refacut apoi avantajul de trei goluri, scorul devenind 5-8. Tricolorii nu au renuntat, iar Andrei Iosep a punctat pentru 6-8 cu un sut la coltul scurt. Echilibrul meciului s-a rupt complet pe sfarsitul reprizei, cand maghiarii au marcat de doua ori in ultimele doua minute, astfel ca scorul a fost 10-6, iar romanii nu au mai sperat la nimic pentru ultima repriza. Kadar a redus din diferenta cu un sut plasat de la distanta, insa Ungaria a trecut apoi la ofensiva, reusind sa castige cu un scor destul de clar, 13-8. Romania va juca maine pentru locurile 7-8, tricolorii urmand sa intalneasca invinsa din duelul Germania - Canada.

Page time :0.1300 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019375 (s)