Tevez si arbitrii au dus Argentina in sferturi

28 Iunie 2010
781 Vizualizari | 0 Comentarii
Argentina a invins Mexicul
Un gol din offside, un altul dintr-o mare eroare defensiva si o executie superba au inclinat balanta, aseara, in favoarea Argentinei in confruntarea cu Mexic din optimile de finala ale Cupei Mondiale. Argentina lui Maradona a invins Mexicul cu 3-1 si va juca in sferturi cu Germania. Sud-americanii au deschis scorul prin Tevez dintr-un offside vizibil si de pe luna, pentru ca Higuain sa ridice scorul la 2-0 profitand de o greseala a lui Osorio. Doua suturi superbe au inchis tabela in partea secunda. A fost mai intai reusita de exceptie a lui Tevez, pentru ca Hernandez sa marcheze golul de onoare al mexicanilor. Argentina merge astfel in sferturi, unde va intalni Germania intr-o adevarata finala a turneului. Mexicanii au inceput mai bine meciul de pe Soccer City cu Argentina si prima ocazie a aparut in minutul 9, sutul lui Salcido de la 30 metri scuturand transversala portii lui Romero. Cateva zeci de secunde mai tarziu, mexicanii au aparut din nou la finalizare, Guardado sutand din afara careului, milimetric pe langa poarta argentiniana. In plina presiune a Mexicului, argentinienii au primit un cadou nesperat chiar de la arbitri, Tevez deschizand scorul in minutul 26 dintr-o pozitie de offside clara ca lumina zilei. Au vazut-o milioanele de oameni din spatele micilor ecrane si chiar jucatorii mexicani, care au explodat la adresa tusierului dupa ce reluarea a fost difuzata pe ecranele gigant din arena. Serios zdruncinati moral dupa primirea golului, mexicanii au mai scos o data mingea din poarta dupa doar opt minute. De aceasta data au incasat lovitura pe o greseala defensiva, fundasul Osorio servindu-l ca la carte pe Higuain, iar acesta nu a ratat din pozitie ideala. Complet eliberati de presiune dupa marcarea celor doua goluri, argentinienii au zburdat pe teren, acelasi Higuain ratand golul de 3-0 in minutul 43, cand a reluat cu capul pe langa poarta din sase metri. Fara a mai avea prea multe de pierdut, mexicanii au atacat inca din primul minut al partii secunde, dar la doar opt minute de la reluare Argentina a punctat din nou. Tevez a iesit la rampa cu un sut magnific din afara careului, mingea oprindu-se sub transversala portii lui Perez. Stradaniile mexicanilor au dat rezultat pe tabela in minutul 72, cand Hernandez i-a depasit frumos pe fundasii argentinieni si l-a invins pe Romero cu un sut superb din interiorul careului.