Greu de ucis

20 Noiembrie 2010
796 Vizualizari | 0 Comentarii
Mediesenii si au vandut scump pielea la Cluj
• CFR Cluj – Gaz Metan Medias 1-1 (1-1), intr-un meci din etapa 16 a Ligii I de fotbal • Rapidul a invins Universitatea Cluj si a urcat pe locul secund in clasament, la 4 puncte de liderul Otelul Galati, care intalneste duminica pe FC Timisoara • Pandurii a invins pe FC Brasov cu 2-1

Dupa victoria cu scandal de etapa trecuta de la Bistrita, campioana CFR Cluj a mai facut un pas gresit pe teren propriu. Clujenii au terminat la egalitate, scor 1-1, cu Gaz Metan Medias. Scorul a fost deschis de italianul De Zerbi la cateva secunde de la startul meciului, egalarea venind in minutul 12, de la Eric de Oliveira. Clujenii au inceput in forta jocul si, la doar cateva secunde de la inceputul meciului, Bjelanovic l-a gasit perfect pe De Zerbi in careu, iar italianul a inscris de la 10 metri cel mai rapid gol al campionatului. Campionii n-au reusit sa pastreze avantajul de pe tabela nici macar un sfert de ora. Culio a faultat in minutul 12 in marginea propriului careu, Eric de Oliveira a executat excelent din lateral dreapta si cu ajutorul devierii lui Edimar, care a incercat sa respinga cu capul, mingea l-a depasit pe Nuno Claro si a intrat in plasa. De Zerbi putea sa-si duca din nou echipa in avantaj in minutul 18, dupa o combinatie cu Dica in dreapta careului advers, insa sutul italianului s-a oprit in plasa laterala a portii lui Plesca, fostul portar al Politehnicii Iasi. Prima parte a reprizei secunde a fost saraca in faze de poarta periculoase, majoritatea actiunilor de atac finalizandu-se fara a se crea pericol la cele doua porti. Clujenii au inceput, insa, treptat sa puna stapanire pe joc si sa preseze din ce in ce mai insistent in jumatatea adversa. De Zerbi a dat tonul in atacul campioanei, apararea Gazului reusind sa blocheze in cateva randuri. Apoi mediesenii au incercat sa pericliteze poarta adversa in minutul 68, prin foarfeca lui Trtovac, insa mingea a ocolit poarta gazdelor. Clujenii s-au intors in ofensiva in minutul 71, au produs cea mai mare ocazie. Mai intai lovitura de cap a lui Bjelanovic a fost parata incredibil de Plesca, mingea a ajuns la Piccolo, al carui sut din centrul careului a ocolit bara din stanga. Finalul meciului a fost incins. Atacurile in valuri ale elevilor lui Sorin Cartu au adus numeroase ocazii pentru gazde, mai ales prin Hora in minutele de final, in timp ce mediesenii s-au rezumat sa se apere si sa profite pe contraatac. Dintr-o astfel de faza putea Bozesan sa inscrie in minutul 88, insa mingea a fost deviata pe langa poarta. Tot o deviere putea sa aduca golul victoriei pentru CFR in prelungiri, dupa ce De Zerbi a tras din voleu din careu, insa Plesca a fost salvat de bara.

Duminica se joaca derby-ul Timisoara – Otelul

Tot ieri, Rapidul a castigat partida de pe teren propriu cu Universitatea Cluj, scor 3-0, una disputata cu tribunele goale. Asta nu i-a impiedicat pe rapidisti sa umple poarta lui Hutan cu trei goluri, Mihai Roman, Ovidiu Herea si Sabrin Sburlea marcand pentru echipa din Giulesti. Chiar daca Rapid nu a avut parte de sprijinul superbei galerii, echipa lui Marius Sumudica a inceput in forta meciul, iar in minutul 7 Mihai Roman a deschis scorul dupa o pasa de la Herea si o faza personala de toata frumusetea. La cateva minute distanta Adrian Pit a avut sansa egalarii in varful ghetei, dar sutul sau din voleu in diagonala a ocolit coltul lung. Mai plina de evenimente a fost repriza secunda, inceputa inca din primele secunde cu o mare ocazie de gol a lui Cesinha. Sutul acestuia a fost respins cu mari emotii de la vinclu de portarul clujenilor. Minutul 69 a adus a doua reusita a rapidistilor, o bijuterie de gol purtand semnatura lui Ovidiu Herea. Decarul Rapidului a reluat spectaculos prin foarfeca pe spate, Hutan a prins mingea pentru o secunda, dar tulburat de executia lui Herea, a scapat mingea din brate in propria poarta. Cu 11 minute inainte de final a reusit si Sabrin Sburlea sa inscrie primul sau gol in tricoul Rapidului. Dupa acest succes, Rapidul a egalat Timisoara la puncte si s-a apropiat la 4 puncte de liderul Otelul Galati. Timisoara si Otelul se vor intalni maine seara, de la ora 20.30 (in direct la Digi Sport), in derby-ul etapei 16.
Intr-un alt meci jucat ieri, Pandurii Targu Jiu a castigat partida de pe teren propriu cu FC Brasov, scor 2-1. Scorul a fost deschis de Robert Ilyes in minutul 68, dintr-un penalty acordat usor, egalarea venind de la ieseanul Pintilii, in minutul 84, tot dintr-un penalty dubios. Golul victoriei a fost inscris de Apostu in prelungiri si Petre Grigoras a ajuns la 11 puncte castigate pe banca tehnica a gorjenilor (din sase meciuri).