Ciprian Tatarusanu va fi dat afara de la Gloria Bistrita

22 Septembrie 2008
1421 Vizualizari | 0 Comentarii
CIPRIAN TATARUSANU
• Dupa gafa din meciul cu Otelul Galati, portarul Gloriei Bistrita, Ciprian Tatarusanu, este amenintat de antrenorul Ioan Ovidiu Sabau ca va fi pus pe liber • CS Otopeni si Gloria Buzau au obtinut primele puncte in acest sezon al Ligii I, dupa remizele de la Targu Jiu, respectiv FC Arges • Patronul pitestenilor a anuntat ca va bloca primele jucatorilor sai Portarul nationalei de tineret a Romaniei, Ciprian Tatarusanu, este foarte aproape sa fie pus pe liber de la Gloria Bistrita. Cumparat de Steaua pentru 1,5 milioane de Euro, dar lasat sa joace inca un an la Gloria, Tatarusanu s-a intrecut in gafe in ultimele jocuri. Totul a culminat cu gafa de la Galati, Pena inscriind singurul gol al meciului dupa o iesire gresita a portarului bistritean. Antrenorul Ioan Ovidiu Sabau a anuntat ca se gandeste sa renunte la serviciile lui Ciprian Tatarusanu din cauza formei slabe aratate in acest sezon. "Ma intristeaza starea unor jucatori de-ai mei. Au devenit blazati si asta nu imi place. Au fost unii care au mimat fotbalul pe teren. Daca ei se fac ca joaca, atunci si noi o sa ne facem ca-i platim de acum inainte. Voi trece la o remaniere a lotului. Am o lista de jucatori pe care se afla in acest moment si Tatarusanu, pe care urmeaza sa-i punem pe liber, probabil. Nu-si merita banii", a declarat Ioan Ovidiu Sabau. Tatarusanu a gresit decisiv pentru a doua etapa consecutiv, la golul lui Pena din meciul cu Otelul Galati. Etapa trecuta, Tatarusanu le-a facut un gol cadou celor de la CFR Cluj. De altfel, Gloria Bistrita a pierdut in deplasare la Galati, scor 1-0, singura reusita a partidei fiind golul lui Pena, din minutul 56. Chiar daca Otelul a preluat fraiele meciului inca din primele minute, fazele periculoase la poarta lui Tatarusanu au lipsit in prima parte a partidei, actiunile ofensive numeroase ale gazdelor finalizandu-se prin respingeri ale apararii bine asezate a bistritenilor. Galatenii au intrat mult mai determinati in repriza secunda, amenintand poarta lui Tatarusanu prin Pena in minutul 54, care a trimis cu capul din plonjon, insa mingea a trecut aproape de vinclul portii Gloriei. Dupa doar doua minute, acelasi Pena l-a invins cu o lovitura de cap din centrul careului pe Tatarusanu, iesit gresit la o centrare a lui Salagean de pe partea stanga, deschizand scorul prin primul sau gol in Liga 1. Gloria Bistrita a cautat egalarea pe final de meci, insa aceasta n-a mai venit, singurul moment cu adevarat periculos al oaspetilor inregistrandu-se in minutul 3 al prelungirilor, cand sutul lui Borbely din marginea careului a intalnit transversala portii lui Kolev. Remiza dramatica la Pitesti Dupa acest joc, tot sambata, CS Otopeni si Gloria Buzau au obtinut primele puncte in acest sezon al Ligii I, dupa remizele de la Targu Jiu, respectiv FC Arges. Mai mult decat atat, Gloria Buzau a fost foarte aproape de a obtine prima victorie in aceasta editie a campionatului, prin golul lui Fallardo din minutul 75, dar a fost nevoita sa se multumeasca si cu o remiza, Voiculet egaland pentru FC Arges in minutul 91, dupa un final de meci dramatic. Desi a smuls un punct in ultimele secunde, patronul lui FC Arges, Cornel Penescu, este foc si para pe jucatorii sai. "Jucatorii mei s-au crezut castigatori inca dinainte de meci si asta ii va costa. Gloria se poate considera nemultumita de acest rezultat dupa numarul ocaziilor", a spus Penescu. Antrenorul Ionut Badea afirma ca blocarea primelor ar fi un lucru firesc dupa prestatia elevilor sai. "E o decizie normala daca ne vor fi iar blocate primele. Jucatorii au fost prea relaxati", a spus si acesta. Penescu abia deblocase primele fotbalistilor viola in urma cu o saptamana, dupa victoria din deplasare cu CS Otopeni. In ultimul meci al zilei de sambata, Pandurii Targu Jiu si CS Otopeni au incheiat la egalitate, scor 1-1. Scorul a fost deschis de Tilinca in minutul 30, egalarea fiind adusa de Yontcha in minutul 43. O partida demna mai degraba de liga secunda, cu foarte multe pase gresite si un joc apatic, la care s-au adaugat si deciziile ciudate ale lui Teodor Craciunescu au prezentat Pandurii si CS Otopeni in fata a 6 mii de spectatori, care au fost mai prezenti in joc decat fotbalistii din teren. Antrenorul echipei Pandurii s-a aratat dispus sa demisioneze din functie daca jucatorii si conducerea vor dori acest lucru, deoarece isi doreste ca formatia gorjeana sa isi revina cat mai repede din criza. "Conducerea ar trebui sa gaseasca o solutie. Eu nu sunt legat de scaun, iar daca mi se va cere sa plec, eu voi pleca. Voi avea o discutie cu jucatorii si ii voi intreba daca mai vor sa ii antrenez. Daca nu, atunci eu plec", a spus Neagoe. Imediat dupa meci, presedintele Marin Condescu a bagat intreg stafful tehnic si administrativ intr-o sedinta pentru a se lua o decizie in incercarea ca Pandurii sa iasa din criza de puncte.

Page time :0.1511 (s) | 22 queries | Mysql time :0.036908 (s)