Fotbalistii ieseni joaca finala cu trofeul pe masa

17 Februarie 2005
960 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli Unirea Iasi - FC Vaslui 5-2 (2-2), in semifinalele turneului de la Norcia •Iesenii au obtinut a treia victorie consecutiva si vor disputa finala competitei cu FC Bihor, care a invins cu 1-0 pe Wisla Plock •La Poli a debutat un argentinian cu cetatenie spaniola, Diego Quintero, care a si inscris un gol •Astazi, iesenii vor intalni intr-un amical formatia Pobeda Prilep •Mijlocasul Gavatorda este foarte aproape sa semneze un contract cu Politehnica

Fotbalistii ieseni se simt bine pe taram italian. In semifinalele turneului Norcia Winters Cup, formatia Politehnica Iasi a reusit un nou succes, de aceasta data in fata rivalilor din ultimii ani, FC Vaslui. Trupa pregatita de Ionut Popa a invins in penultimul act al competitiei formatia FC Vaslui, cu scorul de 5-2, dupa ce la pauza scorul era egal, 2-2. In prima repriza, pentru formatia ieseana au inscris Diego Quiintero, un jucator argentinian cu cetatenie spaniola, in minutul 15, si Arhire, zece minute mai tarziu. De partea cealalta, pentru echipa pregatita de Mircea Rednic au inscris Filip Popescu din penalty, in minutul 26 si Valentin Badea, in minutul 38. Daca prima repriza a fost una echilibrata, cele doua formatii impartindu-si perioadele de dominare, actul secund a apartinut trupei iesene, care a reusit sa mai inscrie de trei ori in poarta fostului portar al Politehnicii, Kajcsa. Autorii celor trei goluri din partea secunda a jocului sunt Onofras, in minutul 50, Chisareanu, autogol, un sfert de ora mai tarziu si, in ultimul minut al meciului, Ciubotariu.

Gavatorda in alb-albastru

La Poli a debutat in acest joc Diego Quintero, un atacant de origine spaniola, care a jucat pana acum la echipa de liga a doua elvetiana Bellizona. Jucatorul va fi testat de antrenorul Ionut Popa in ultimele jocuri ale competitiei italiene, putand fi o solutie pentru acoperirea postului de atacant, ocupat in lotul iesean. Ionut Popa a inceput jocul cu FC Vaslui in urmatoarea formula: Arcanu - Tinel Petre, Onut, Irinel Ionescu, Toma - Arhire, Bernard, Gavatorda, Mitruc, Miclea- Diego Quintero. Pe parcursul meciului au mai evoluat: Ciubotariu, Onofras, Perenyi, Croitoru, Claudiu Ionescu, Bogdanovici. Dupa ce in celalalt meci din semifinale FC Bihor i-a invins cu scorul de 1-0 pe polonezii de la Wisla Plock, Politehnica va da piept in ultimul act al competitiei cu oradenii pregatiti de Marian Bondrea. Partida programata maine, de la ora 15.30, este a doua intalnire dintre cele doua formatii in acest inceput de an, dupa ce in cantonamentul de la Baile Felix Poli a pierdut meciul cu FC Bihor, scor 2-4. Pana la jocul din finala, iesenii vor intalni astazi pe Pobeda Prilep, intr-o joc amical in care Popa va folosi jucatorii mai putin utilizati in meciurile de pana acum. Mijlocasul Gavatorda, care a mai jucat in Argentina la Santa Fe si care evolueaza pe postul de inchizator, este aproape de semnarea contractului cu Poli, antrenorul Ionut Popa declarandu-se multumit de prestatiile jucatorului impresariat de Marcel Popescu.

Page time :0.6761 (s) | 22 queries | Mysql time :0.120524 (s)