Baschet: Rusii au cistigat in Sala Polivalenta din Iasi

1 Martie 1999
839 Vizualizari | 0 Comentarii
•Romania - Rusia 81-98 (43-53)

Sala Polivalenta a gazduit simbata, intilnirea dintre echipele Romaniei si Rusiei, din cadrul preliminariilor Campionatului European de baschet. Desi a fost zi de week-end, in sala nu au fost prea multi spectatori, fata de jocul anterior cu Macedonia. Cele doua staff-uri tehnice au trimis in teren, la debutul jocului, formatiile: Alecu, Popa, Lapuste, Burlacu si Tordai (Romania) respectiv, E. Pachutine, Yudin, Z. Pachutine, Sevastianov si Petrenko.

In minutul 1 al jocului, scorul a fost egal, 5-5, dupa care oaspetii incep sa inscrie cos dupa cos, si patru minute mai tirziu acestia conduceau cu scorul 21-12. Selectionata noastra incearca sa se agate de fiecare minge, insa, experienta baschetbalistilor rusi isi spune cuvintul. In minutul 10, Rusia detinea un avantaj de 10 puncte, scorul fiind, in acel moment, 33-23. La acest scor, ieseanul Catalin Burlacu este inlocuit cu Mocanu, insa, numai dupa citeva minute antrenorul Mircea Vulc il reintroduce. Desi nu au evoluat slab, "tricolorii" nu au reusit sa-si depaseasca adversarul decit in momentele in care acesta se afla intr-o perioada de relaxare. Ultimele puncte ale primei reprize au fost "opera" lui Fometescu, care a stabilit scorul dupa primele 20 de minute, 53-43. Debutul reprizei secunde a apartinut oaspetilor. In minutul 8, Rusia a condus cu scorul de 79-56, deci la o diferenta de 23 de puncte, o diferenta care nici la diviziile inferioare nu mai putea fi recuperata.

Serghei Tehikalkine prin jocul sau plin de spectacol a reusit, in dese rinduri, sa smulga aplauze din partea spectatorilor ieseni. La scorul de 82-58 pentru Rusia, antrenorul oaspetilor si-a permis sa-i scoata din teren pe doi dintre cei mai buni jucatori ai sai, Sevastianov si Tehikalkine, consecinta acestor schimbari fiind un parcurs al jocului de 5 minute in care adversarii romanilor nu au mai inscris nici un punct. Baschetbalistii nostri au profitat de acest lucru reusind ca in minutul 16 sa se apropie la o diferenta de 12 puncte. Ultimele puncte ale meciului sint opera lui Tordai care a reusit un cos de trei puncte, meciul incheindu-se cu scorul de 98-81 pentru Rusia.

Au evoluat formatiile: Cornel Alecu, Alin Bicov, Claudiu Fometescu (7, 1X3), Razvan Popa (8, 1X3), Elemer Tordai (23, 3X3), Rares Aportol (6), Flavius Lapuste (19, 2X3), Catalin Burlacu (7) si Ionut Mocanu (11, 1X3) - Romania; Denis Sevastianov (16), Anton Yudine (2), Zakhar Pachutine (24, 1X3), Evgheni Pachutine (9, 1X3), Serghei Tehikalkine (24, 6X3), Andrei Vedishev (16) si Alexandr Petrenko (24) - Rusia.

Au arbitrat: Sasa Pukl (Slovenia) si Srdan Dezai (Croatia).
Comisar FIBA: Alexander Boshkov (Bulgaria).

Dupa joc a avut loc o ceremonie de premiere a doi dintre cei mai buni jucatori ai echipei nationale, Elemer Tordai si Flavius Lapuste, care au primit din partea reprezentantului firmei CONEX GSM, fostul baschetbalist Gabriel Toma, cite un telefon mobil.

La vestiare, cei doi antrenori au declarat: "A fost un joc disputat. Aceasta echipa, a Romaniei poate realiza ceva, in viitor. Nu pot sa evidentiez pe nimeni, ma refer de la echipa noastra" (Mircea Vulc, antrenor al echipei Romaniei); "A fost un meci foarte important pentru echipa tarii dumneavoastra. Cind spun acest lucru ma refer la faptul ca numai prin meciuri, Romania isi poate imbunatati jocul. Problema echipei Romaniei este in primul rind apararea, care are foarte multe fisuri (Serghei Belov, antrenor al echipei Rusiei).

Cele doua jocuri ale echipei nationale de la Iasi, cel cu Macedonia si Rusia, in ciuda faptului ca tricolorii au fost invinsi in ambele, a fost un real cistig pentru publicul nostru, care, a avut ocaia sa vada, pe viu, doua dintre cele mai bune echipe din Europa.