Poli, la matineu - GALERIE FOTO, VIDEO

12 Mai 2010
1832 Vizualizari | 1 Comentarii
Capitanul Lucian Munteanu a ratat un penalty in minutul 15
• Poli Iasi - FC Brasov 0-0, intr-un meci din etapa 32 a Ligii I de fotbal • Desi au intalnit un adversar apatic si care nu s-a omorat cu firea in Copou, Poli nu a reusit sa invinga Brasovul, iesenii au ratat din toate pozitiile, inclusiv un penalty prin capitanul Lucian Munteanu si se indreapta cu pasi repezi spre esalonul secund • Pentru a mai spera la evitarea retrogradarii, Poli ar trebui sa castige meciurile cu Bistrita si acasa cu Urziceniul si sa astepte pasii gresiti ai Craiovei sau ai Astrei Ploiesti • Etapa viitoare, duminica, Politehnica va juca la Bistrita

Poli Iasi a mai facut un pas spre liga secunda si sunt tot mai putine sanse ca iesenii sa urmareasca si din vara meciuri de pe prima scena a fotbalului romanesc in Copou. Fotbalistii lui Dumitru Dumitriu nu au fost in stare sa invinga nici pe FC Brasov, o echipa care a venit la Iasi fara cativa titulari de drept (Zaharia, Rui Duarte, Maldarasanu, Illyes) si care nu s-a omorat cu firea in fata Politehnicii. Iesenii au ratat o sumedenie de ocazii, dar nu au fost in stare sa profite de apatia din tabara echipei lui Viorel Moldovan. Mai mult decat atat, capitanul Lucian Munteanu a ratat si un penalty in minutul 15, aruncand Poli in subsolul Ligii I. Gazdele au inceput tare meciul din etapa 32 si, in minutul 5, Nuno Viveiros a centrat de pe dreapta, iar Lamine a trimis cu capul putin peste poarta. Un minut mai tarziu, Cristi Constantin a centrat perfect din stanga, dar capul lui Bujor nu a prins cadrul portii lui Minca. In minutul 14, Lamine Diarrassouba a fost faultat in careu de Nuno Diogo, Balaj a acordat corect unsprezece metri, dar capitanul Lucian Munteanu a tras slab, permitandu-i lui Minca sa respinga in corner. Opt minute mai tarziu, si-au aratat coltii pentru prima data si oaspetii. Vali Negru a pierdut o minge la mijlocul terenului, iar Mateiu a tras bine din 20 de metri, din alergare, iar Branet respinge in corner cu un ultim efort. Pana la finalul primei reprize, tot iesenii au fost mai aproape de a deschide scorul, dar Cristi Constantin, singur in 6 metri, a dat pe langa minge, in timp ce in minutul 41, Bujor primeste un balon de la acelasi Constantin, dar sutul sau din 8 metri este respins spectaculos de Minca, de departe cel mai bun om al brasovenilor in meciul de aseara. In ultimul minut al primului act, Buta, care a jucat ieri fundas stanga, a gafat impardonabil, Roman a centrat perfect pentru Sburlea, care a trimis superficial cu capul, pe langa poarta lui Branet.

"Un meci ratat"

Dupa pauza, partida a fost mai echilibrata, dar nu pentru ca brasovenii ar fi jucat cu prea multa ardoare, ci pentru ca Poli s-a intrecut in ratari incredibile. La un sfert de ora de la reluare, Sburlea a trimis cu capul din 8 metri, dupa o centrare a lui Catalin Munteanu, iar Branet a respins cu un reflex incredibil, pentru ca la faza urmatoare Nuno Viveiros sa incerce un lob de la 20 de metri lateral dreapta, scos in lateral de Minca. In minutul 74, Vali Negru a tras la firul ierbii de la 17 metri, dar acelasi Minca a respins in corner, pentru ca apoi Bilba sa se faca de ras si sa rateze doua ocazii mari cat roata carului, trimitand total aiurea din pozitia de singur in careu. Dupa o noua ocazie a lui Catalin Munteanu, care a trimis peste poarta din 18 metri, Vali Badea a inscris, dar din off-side si astfel Poli a mai facut un pas spre liga a doua. Pentru a mai spera la evitarea retrogradarii, formatia lui Titi Dumitriu ar trebui sa castige meciurile cu Bistrita si acasa cu Urziceniul si sa astepte pasii gresiti ai Craiovei sau ai Astrei Ploiesti. Dupa meci, antrenorul Politehnicii a anuntat ca el crede in continuare ca iesenii vor evolua si la anul in prima liga. "Un meci ratat, chiar daca am întalnit o echipa superioara. Sunt nemultumit ca a fost un joc în care am avut initiativa mai mult de 60 de minute. Ne-am creat multe ocazii de a marca, a fost si acel penalty, ce pot sa mai spun? Cred ca suntem una dintre putinele echipe din lumea asta care exerseaza penaltiurile la antrenament, dar uite ca în meciurile oficiale nu reusim sa înscriem din penalty. Situatia în care ne aflam si lipsa de concentrare ne-au împiedicat sa marcam astazi. Daca luam în calcul penaltiul ratat astazi si cel din meciul cu Dinamo, acum ar fi trebuit sa avem înca patru puncte. Bilba si Badea au intrat degeaba. In loc sa aduca un plus în atac, au fost inexistenti. Trebuie facut ceva pana la urmatorul meci, pentru a-i convinge pe jucatori ca nu este totul pierdut si ca putem ramane în prima liga. Mai sunt sase puncte în joc si trebuie sa abordam ultimele doua partide la victorie. S-ar putea ca în aceste doua meciuri, unii dintre jucatorii mei sa fie mai linistiti, pentru ca ei deja se cred în liga a doua", a declarat Dumitru Dumitriu. De partea cealalta, Viorel Moldovan era multumit de punctul scos in Copou. "Am obtinut astazi un punct muncit si vreau sa îi felicit pe baieti pentru atitudinea de care au dat dovada. Il felicit în mod special pe Minca. A fost în mare forma si a dat încredere echipei. Nu stiu daca am fi meritat mai mult astazi, tinand cont de ocaziile avute de Poli Iasi. Imi pare rau pentru Poli Iasi, nu stiu în ce masura o ajuta acest punct sa scape de retrogradare, dar asta este fotbalul. Nu stiu ce va fi din vara la Brasov, avem o stare de incertitudine la echipa, însa mai sunt doua etape de jucat si pe urma ramane de vazut ce voi face", a spus Moldovan. Etapa viitoare, duminica, de la ora 15.00, Politehnica va juca la Gloria Bistrita.

Poli Iasi - FC Brasov 0-0
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 4.000 (un suporter de la Brasov)
Gazon: bun
Formatii: Poli Iasi: 1. Branet - 2. Straut, 21. Mihajlov, 28. Cr. Munteanu, 20. Buta - 16. Viveiros, 8. Ignatov (13. Cr. Bratu '68), 26. Negru, 10. Cr. Constantin - 11. Bujor (9. Bilba '57), 17. Diarrassouba (99. V. Badea '74). Antrenor: Dumitru Dumitriu.
FC Brasov: 32. Minca - 20. Voicu, 4. Abrudan, 55. Diogo, 3. Ezequias (15. Oros '84) - 7. C. Munteanu, 25. Stancu (5. Chipciu '77), 26. Mateiu, 14. Roman (6. Nene '46) - 9. Hadnagy, 21.Sburlea. Antrenor: Viorel Moldovan.
Cartonase galbene: Ignatov '18 / Diogo '17, Mateiu '73.
Arbitri: Cristian Balaj - 7, Zoltan Szekely - 6, Iulius Timar - 7
Observatori: Tudor Constantinescu, Nicolae Dobrescu.