Dinamo a invins Steaua in 4 minute

18 Octombrie 2010
1063 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dinamo – Steaua 2-1 (2-1), in derby-ul fotbalului romanesc • Scorul a fost deschis de Bogdan Stancu, Adrian Cristea a egalat din penalty si Marius Niculae a dus Dinamo in avantaj dupa patru minute • Otelul ramane pe primul loc, dupa ce a invins Bistrita cu 2-1

Dinamo a castigat din nou derby-ul etern al fotbalului romanesc, invingand cu scorul de 2-1 (2-1) pe Steaua, intr-un joc precedat de grave incidente. Suporterii celor doua formatii s-au batut intre ei, s-au batut cu fortele de ordine si au atacat cu pietre autocarul Stelei. Dupa cate doua ocazii de fiecare parte, Steaua a deschis scorul in minutul 23. Bonfim a primit in banda dreapta de unde a centrat excelent la prima bara pentru Bogdan Stancu, acesta trimitand scurt in plasa, de pe linia careului mic. Egalarea a venit la implinirea primei jumatati de ora a jocului, in urma unei faze ciudate. Torje a centrat din corner de pe dreapta, Bilasco a respins cu capul in mana lui Apostol si Marius Avram a acordat lovitura de pedeapsa, chiar daca stelistul nu a avut intentia de a juca mingea cu mana. Adrian Cristea a executat cu fenta de la punctul cu var si l-a pacalit pe Tatarusanu. Dupa doar patru minute Gabi Torje a fost lansat excelent pe contraatac, a patruns in careu unde a fost placat, ca la rugby, de Tatarusanu. In urma contactului dur, Dinamo a beneficiat de un nou penalty, iar Tatarusanu de un cartonas galben si de o ameteala generala, pentru care a primit si ingrijiri medicale. Zdruncinat cum era in urma impactului cu Torje, Tatarusanu a stat, totusi, pe linia portii, dar nu s-a putut opune executiei lui Marius Niculae, care a dus pe Dinamo in avantaj pe tabela. In prelungirile primei reprize, Steaua trebuia sa primeasca un penalty dupa ce Margaritescu l-a tinut pe Ricardo Gomes la o lovitura de colt, insa Avram nu doar ca nu a indicat punctul cu var, dar a dat chiar fault in atac. Cu avantaj pe tabela, Dinamo a facut usor pasul inapoi in repriza a doua, dand sansa Stelei sa domine meciul. Trupa lui Lacatus s-a instalat in jumatatea adversa si a presat continuu careul advers. Bonfim, Banel Nicolita, Kapetanos au ratat golul egalarii si Dinamo a invins Steaua cu scorul de 2-1.

Otelul ramane lider

Tot ieri, intr-un meci la fel de frumos ca si derby-ul, Otelul Galati a invins pe Gloria Bistrita cu scorul de 2-1. Galatenii au reusit o rasturnare spectaculoasa de scor in inferioritate numerica, reusind sa castige cu 2-1 pe teren propriu, cu Gloria Bistrita. Oaspetii au deschis scorul in minutul 20 din penalty, prin Ribeiro Moraes, care obtinuse si lovitura de pedeapsa si eliminarea lui Cristi Sarghi. Insa Otelul a revenit in inferioritate numerica si a egalat prin Antal in repriza secunda. Viglianti a inscris si el din penalty pe final de meci si a adus victoria galatenilor. Meciul a inceput sub presiunea gazdelor, Otelul solicitand un penalty in chiar minutul 3 al jocului, dupa ce Giurgiu a cazut in careul bistritenilor. Insa Teodor Craciunescu a lasat jocul sa continue, desi Nalati il atinsese cu mana pe umar pe jucatorul Otelului. In minutul 19 centralul a dat si penalty pentru Bistrita, dar l-a eliminat si pe Sarghi de la Otelul, pentru un fault in careu, la Junior Moraes. Tot el a si executat lovitura de la 11 metri, deschizand scorul. Bistritenii au ratat cateva ocazii mari de a se desprinde prin fratii Moraes sau prin Andrei Muresan, dar la pauza s-a intrat cu 0-1. In repriza secunda galatenii au atacat in valuri, reusind nu doar sa echilibreze jocul, dar chiar sa si domine. Iar rezultatul nu a intarziat sa apara, in minutul 67 Liviu Antal restabilind egalitatea pe tabela, dupa ce a profitat de o iesire neinspirata a lui Albut la o centrare de pe stanga. Galatenii au sperat in continuare ca pot chiar si castiga meciul, iar in minutul 82 sansa le-a suras, dupa ce Paraschiv a obtinut un penalty in fata lui Albut. Viglianti a transformat de la punctul cu var si a dus Otelul in avantaj pe tabela. Victoria muncita a Otelului aduce echipa din Galati din nou in pozitia de lider al clasamentului.