Se inmoaie Otelul?

13 Noiembrie 2010
773 Vizualizari | 0 Comentarii
Otelul nu a reusit sa treaca de nou promovata Victoria Branesti

• Otelul Galati – Victoria Branesti 1-1 (0-1), in primul meci al rundei 15 din Liga I • Oaspetii au condus la pauza, iar liderul a egalat abia in minutele de prelungire ale meciului • Vasluiul a scos doar o remiza acasa cu Astra, scor 0-0

Primul pas gresit pentru liderul Otelul Galati. Echipa lui Dorinel Munteanu nu a reusit sa treaca pe teren propriu de nou-promovata Victoria Branesti, primul meci al rundei 15 terminandu-se egal, 1-1. Branestiul a deschis scorul in minutul 37 prin Razvan Avram, golul egalizator al galatenilor venind doar in prelungirile meciului de la Marius Pena. Trupa lui Ilie Stan a inceput meciul timid, cu respect fata de valoarea adversarei, insa treptat jocul s-a echilibrat. Portarul Branestiului, Cristian Stoicescu, si-a salvat echipa in cateva randuri, la suturile lui Viglianti, Paraschiv sau Silviu Ilie. Chiar si in minutul 32 a intervenit salvator portarul oaspetilor la un sut puternic trimis de Giurgiu din interiorul careului. Imediat dupa aceasta faza, Branestiul a scapat excelent pe contraatac, mingea a ajuns la Dorinel Popa in careu, dar transversala portii lui Grahovac a amanat deschiderea scorului. Asta doar pana in minutul 36. Mai intaI, Otelul a avut sansa de a marca prin Antal, dar Branestiul a iesit cu bine din defensiva si Razvan Avram a deschis apoi scorul cu o scarita peste portarul otelarilor, din pasa lui Alexandru Iacob, dupa ce i-a suflat mingea lui Salagean. Repriza secunda a debutat cu asediul gazdelor la poarta lui Stoicescu. Silviu Ilie (51'), Viglianti (57') si apoi Laurentiu Iorga (68') au trecut pe rand pe langa golul egalizator, ultimul trimitand chiar in bara din doar cativa metri. Ofensiva sustinuta a continuat la poarta Branestiului, galatenii atacand tot mai insistent la presiunea timpului, dar oaspetii au scapat fara gol primit in timpul regulamentar de joc. Dar prelungirile au adus golul meritat al Otelului, Marius Pena reusind sa inscrie golul egalizator in minutul 91, spre bucuria miilor de suporteri din tribune, dar si a lui Dorinel Munteanu. In al doilea joc al rundei cu numarul 15 din Liga I, FC Vaslui si Astra Ploiesti au terminat la egalitate, scor 0-0. Niciuna dintre echipe n-a reusit sa inscrie, iar ocaziile de gol au fost foarte putine. Ploiestenii lui Tibor Selymes au tinut cat au putut de minge si de remiza alba, in timp ce vasluienii s-au incurcat reciproc si n-au aratat aproape nimic. Echipa lui Tibor Selymes a inchis foarte bine jocul, ucigand aproape orice tentativa ofensiva a gazdelor. De cealalta parte, Vasluiul si-a plictisit proprii suporteri cu atacuri esuate si faze ofensive putine. In minutul 28, Miranda a cazut in careul advers in duel cu Paul Papp, dar arbitrul Radu Petrescu nu a acordat penaltiul care trebuia. Vasluienii au ramas fara antrenor in repriza a doua, Viorel Hizo fiind eliminate pentru proteste, dar au avut sI cateva ocazii mari de a inscrie in finalul meciului Pana la urma s-a terminat 0-0 sI Vasluiul pierde doua puncte mari pe teren propriu.