Franta a renascut la Sarajevo

8 Septembrie 2010
1093 Vizualizari | 0 Comentarii
Cand multi ii cantau prohodul, nationala Frantei a obtinut, aseara, prima victorie in preliminariile EURO 2012, invingand, in deplasare, reprezentativa Bosniei-Hertegovina, cu 2-0 (0-0). Golurile formatiei lui Laurent Blanc au fost marcate de Karim Benzema (72') si Florent Malouda (78'). Dupa un joc echilibrat, in care cele doua formatii si-au impartit perioadele de dominare, echipa din Hexagon s-a impus in final, datorita experientei si valorii mai mari a jucatorilor din lot. In timp ce bosniacii se gandeau ca ar fi buna si o remiza, francezii lui Blanc au atacat continuu si, in minutul 72, varful Karim Benzema a scapat singur cu portarul Hasagic, pe care l-a driblat, si a inscris in poarta goala. Nationala Bosniei a cazut fizic si psihic si, peste alte 7 minute,
Florent Malouda a finalizat, in poarta goala, o actiune superba, purtata in trei. Astfel, Franta invinge in Bosnia, cu scorul de 2-0, si revine in calculele penru calificarea la Europene. In acest moment, pare ca meciul de la Paris, dintre Franta si Romania, de pe 9 octombrie, poate decide, in buna masura, soarta calificarii. Putini si-ar fi imaginat, insa, inaintea preliminariilor, ca Albania va conduce Grupa D, dupa primele doua meciuri. Dupa un 1-1 obtinut cu sansa si, in mare parte, pe seama stangaciilor nationalei Romaniei, albanezii au trecut, ieri seara, de Luxemburg, scor 1-0, intr-un meci disputat la Shkoder. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Salihi. Oaspetii din Marele Ducat au evoluat cu un jucator mai putin, incepand cu minutul 53.

Page time :0.1360 (s) | 22 queries | Mysql time :0.021550 (s)