Avem retrogradarea in buzunar

27 Noiembrie 2000
832 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM Poli Iasi - Juventus Bucuresti: 0 - 1 (0 - 0), in etapa a XVII-a din Divizia B - Seria I •Lita Dumitru a spus la conferinta de presa ca este ultimul meci al sau pe banca tehnica ieseana •Poli a ajuns la -19 in clasamentul adevarului si este practic retrogradata •Banchetul promis jucatorilor nu a mai avut loc

Stadion Emil Alexandrescu
Timp racoros
Spectatori 1000
Formatii:
FCM Poli Iasi: Stoian - Urdaru, Acatrinei ('75 Soponariu), Gavrilescu, Constantin - Rupedeal, Ionescu, Basascu, Cinca ('62 Romila) - Andries, Murgu. Antrenori: Ion Dumitru si Danut Munteanu;
Juventus Bucuresti: Curca - Constantin, Godeanu, Ionita, Bivolaru ('46 Zamfirescu ('75 Dinu)) - Spranceanu, Rusu, Zeciu, Grigore - Udrea, Popa. Antrenori: Ion Mataoanu si Marian Pana;
A marcat: Popa - min. 78
Cartonase galbene: Acatrinei, Gavrilescu, Basascu, Andries (FCM Poli), respectiv Bivolaru, Spranceanu, Grigore (Juventus)
Arbitri: Catalin Corcescu (Constanta), Boris Ganea (Slobozia) si Gheorghe Petrache (Calarasi)
Observator FRF: Silviu Ioan (Galati)

Despartirea de proprii suporteri in acest an a fost cat se poate de trista pentru FCM Poli, finalul de tur coincizand totodata cu risipirea oricaror sperante de ramanere in cel de-al doilea esalon. Partida de sambata cu Juventus Bucuresti a demonstrat inca o data, daca mai era nevoie, ca fotbalul iesean moare incet dar sigur si ca valoarea lotului din Copou este mult sub cerintele diviziei secunde. In fata unei grupari aflate cam in aceeasi situatie cu Poli, elevii lui Lita Dumitru nu au reusit decat sa se faca din nou de ras, putini dintre "alb-albastrii" aflati in teren dand satisfactie. Miza mare a meciului si-a pus amprenta pe evolutiile celor doua echipe in primul mitan, repriza in care gazdele au avut mai multa superioritate, dominarea fiind, insa, sterila. E drept, si arbitrajul a cantarit mult la spectacolul de proasta calitate din prima repriza, deciziile lui Corcescu si ale asistentilor sai fiind sub orice critica, de cele mai multe ori. Oaspetii pornesc destul de curajos, dar contraatacurile din minutele 2 si 3 purtate de Grigore, respectiv Zeciu, raman fara rezultat pe tabela. Minutul 5 aduce prima faza mai periculoasa la poarta juventina, portarul Curca respingand in extremis sutul din lovitura libera al lui Cinca. Urdaru iese la rampa un minut mai tarziu cu un sut puternic din unghi, acelasi Curca reusind sa respinga in corner. Cateva secvente mai tarziu, portarul oaspete se confrunta cu o situatie trasa la indigo cu cea din care ratase Bubu Urdaru, sutul telefonat al atacantului Murgu fiind scos in afara terenului. Popa iroseste o buna oportunitate de a inscrie pentru Juventus in minutul 14, mingea expediata de bucurestean din pozitie ideala trecand de putin peste poarta aparata de Stoian. Ultima faza mai periculoasa a primei reprize se petrece in minutul 37: Andries prefera o pasa la Murgu in locul unui sut din 16 metri, acesta din urma fiind blocat in ultima instanta de aparatorii gruparii antrenate de Mataoanu. La reluare, gazdele au posibilitatea deschiderii scorului prin Andries, sutul atacantului iesean fiind scos in corner de Curca. Din acest moment, pe teren exista un singur jucator, Zamfirescu, introdus dupa pauza in locul lui Bivolaru, fostul atacant al Sportului Studentesc ratand ocazii rarisime de a inscrie. In minutul 53, juventinul lobeaza un balon peste Stoian iesit in intampinare, mingea trecand foarte putin pe langa bara din dreapta. Poli are o rabufnire de orgoliu 5 minute mai tarziu, sutul sau din unghi nimerind coltul barelor. Mingea revine in teren la Murgu, care, cu capul, trimite peste poarta. Zamfirescu simte ca se poate si in numai 5 minute il pune la grea incercare pe goal-keeper-ul iesean. Stoian respinge miraculos un balon expediat de atacantul bucurestean, din pozitie de unu la unu, in minutul 64, "capul" lui Zamfirescu trece peste poarta, pentru ca, un minut mai tarziu, portarul lui Poli sa respinga in corner un nou sut periculos al adversarului. Exasperat de aceste ratari copilaresti, antrenorul oaspete il scoate din teren pe Zamfirescu, locul sau fiind luat in avamposturi de Dinu. Peste numai trei minute, Iasul fotbalistic avea sa cada in agonie, golul lui Popa pecetluind orice farama de sansa a iesenilor de a se salva de la retrogradare. Popa intercepteaza un balon la limita careului, intra in suprafata de pedeapsa si salta elegant mingea peste Stoian, trimitand echipa gazda in Divizia C. Oaspetii conserva avantajul de pe tabela si fluierul final al arbitrului Corcescu ii gaseste pe ieseni prabusiti pe gazon, resemnati cu soarta retrogradarii. Juventus invinge nesperat la Iasi si scapa de un ingrijorator -11 la adevar, ajungand la -8, de cealalta parte, Poli, cu un pasiv de 19 puncte in clasamentul adevarului, avand practic asigurat locul in Divizia C. Pentru prima oara in istoria clubului din dealul Copoului, echipa va evolua in cel de-al treilea esalon, o rusine de care sunt responsabili nu numai jucatorii, ci si conducerea clubului, incapabila sa gaseasca solutiile viabile pentru a se evita un astfel de eveniment.

Flash

•Meciul a fost precedat de un moment emotionant, arbitrul asistent Gheorghe Petrache din Calarasi primind din partea conducerii clubului iesean o vaza si un buchet de flori cu ocazia retragerii din activitate.
•Vazand maniera de arbitraj din prima repriza, spectatorii au strigat la "asistentul" Petrache lozinci nu tocmai ortodoxe, cerandu-i-se totodata sa dea florile inapoi. Nici "centralul" Corcescu nu a fost ocolit de gurile rele, injuriile la adresa sa fiind frecvente, in special in primul mitan. Printre acuzele care i s-au adus se numara neacordarea celui de-al doilea cartonas galben lui Bivolaru in minutul 38, moment in care fotbalistul bucurestean a intrat pe teren fara acordul arbitrului, dupa primirea ingrijirilor medicale. De asemenea, in ciuda celor trei minute de prelungire dictate, partida s-a incheiat inainte de a expira cele 90 de minute regulamentare.
•Zamfirescu, unul din cei mai percutanti atacanti ai gruparii oaspete, a fost inlocuit in minutul 75, dupa ce intrase in teren cu 30 de minute mai devreme. Dupa ce a parasit gazonul, juventinul a aruncat tricoul, gest care l-a facut pe antrenorul Mataoanu sa spuna la conferinta de presa ca "este un fotbalist dificil psihic".
•In repriza secunda, in spatele portii adverse si-a facut aparitia si jucatorul Vasile Matinca, absent de la acest meci din motive medicale, spune fotbalistul. Adevarul este cu totul altfel, insa, accidentarea sa nefiind atat de grava incat sa-l tina departe de gazon, fapt confirmat de mai multe persoane din anturajul clubului.
•La asa-zisa conferinta de presa, antrenorul oaspetilor, Ioan Mataoanu, a declarat ca se astepta la un meci dificil la Iasi, din cauza situatiilor critice din clasament ale celor doua combatante. "Obiectivul nostru este sa atingem pragul celor 25 de puncte si sa practicam un joc cat mai placut. Imi pare rau de ceea ce se intampla la Iasi. Referitor la Zamfirescu, l-am inlocuit pentru ca a gafat nepermis de mult si este un jucator extrem de dificil psihic. Am vrut sa-i dau o lectie", a spus Mataoanu, adaugand ca arbitrajul a fost corect din punctul de vedere al echipei vizitatoare.
•In celalalt vestiar, Lita Dumitru a acuzat vehement arbitrajul si lipsa de implicare a conducerii clubului, afirmand ca Poli nu mai are nici o sansa de a se salva de la retrogradare, ba chiar de a indeplini baremul. "Este ultimul meci al meu pe banca tehnica ieseana. Ati vazut si dumneavoastra ce arbitraj am avut si asta din cauza organizarii proaste. Este adevarat, lotul are o valoare scazuta. In afara lui Matinca, Urdaru, Gavrilescu, Ionescu si Stoian, restul avand valoare de Divizia C sau chiar de campionatul judetean. Nici Rupedeal, care a venit cu mare tam-tam la Iasi, nu m-a impresionat astazi. Imi pare rau de ceea ce s-a intamplat, pentru ca imi facusem ganduri mari cu acesti baieti, dar in conditiile existente la club nu mai pot ramane. Eu nu am un contract in acest moment, am venit la Iasi la rugamintile voastre si ale lui Matinca. La pauza m-am dus la arbitru si i-am spus sa nu-si mai bata joc de noi si cred ca m-a inteles, pentru ca altfel a arbitrat in repriza secunda. Vreau sa ii mai spun domnului Lupulescu ca eu am caracter, nu cum a spus el ca nu am. Cred ca nu ma cunoaste prea bine. Este adevarat, am avut cateva schimburi de replici mai dure cand eram adversari, in urma cu multi ani, dar cred ca am fost si ceva mai sus decat el. Ceva e putred cu Lupulescu. De cand am venit eu la echipa, nu stiu daca a stat de vorba de cinci ori cu mine, sa ma intrebe daca am nevoie de ceva, ce mai trebuie pentru baieti", a adaugat Lita Dumitru.
•In emisiunea "Total Sport" difuzata pe postul de radio "Hit" ieri, intre orele 11.00 si 13.00, in care invitat a fost reprezentantul cotidianului nostru, presedintele Emil Lupulescu a declarat telefonic ca nu este la curent cu cele spuse la conferinta de presa de antrenorul Dumitru. "Parerea mea este ca Lita Dumitru ar trebui sa ramana in continuare la Poli, pentru a face o echipa puternica cu care sa atacam promovarea in sezonul viitor", a afirmat Lupulescu in direct.
In aceeasi emisiune, Dumitru a precizat ca la Iasi nu sunt conditii pentru fotbal si ca este nemultumit de faptul ca Lupulescu nu a aranjat ca arbitrajele de la Brasov cu Tractorul si de la Iasi cu Juventus sa fie corecte. In replica, presedintele executiv al FCM Poli a spus ca "suntem neputinciosi. Vom avea o sedinta a Consiliului de Administratie marti sau miercuri si vom hotari ce este de facut in continuare".

Cativa jucatori au "sarbatorit" infrangerea

Dupa cum s-a stabilit in ultima sedinta a Consiliului de Administratie, meciul de sambata dintre Poli si Juventus trebuia sa fie urmat de un banchet la Casa Bolta Rece, ocazie cu care jucatorii sa-si ureze sarbatori fericite odata cu intrarea in vacanta. Imediat dupa meci, cineva din conducerea clubului a telefonat la Bolta Rece si a ordonat anularea mesei de 60 de persoane pregatita pentru banchet. Nicu Bodoga, actionar la Casa Bolta Rece si membru in CA al FCM Poli, a afirmat ca, in cazul unei victorii, pe jucatori ii astepta la restaurant o masa festiva si plicurile cu primele de joc si salariile pe luna decembrie. "Este bataie de joc", a adaugat Bodoga.
Surprinzator, la ora la care trebuiau sa se adune jucatorii, antrenorii si conducerea la restaurant, 15.00, la una din mese se aflau doar Stoian, Danut Munteanu, Matinca si Mihai Alexa, ulterior alaturandu-li-se si presedintele CA, Romeo Olteanu. Nu intelegem si nu vom intelege niciodata aceasta practica a conducerii clubului, de a invita la masa doar doi jucatori si un antrenor secund, unul din ei nefiind prezent in teren din motive cel putin susceptibile. Si cand te gandesti ca altii care au incercat cat de cat sa faca ceva pentru ca echipa sa-si treaca in cont toate cele trei puncte poate nu au bani sa inghita un sandwich dupa meci, iar cei care fac tusa "sarbatoresc" evenimentul, retrogradarea in Divizia C!

Page time :0.1330 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019149 (s)