Brasovul a smuls un punct la Vaslui

17 August 2009
553 Vizualizari | 0 Comentarii
Mihai Roman
Inainte de meciul cu AEK Atena din play-off-ul Europa League, vasluienii lui Adrian Porumboiu nu au reusit sa scoata decat un egal, in fata lui FC Brasov. Cele doua echipe au remizat, scor 2-2 (0-1), la capatul unui meci bun, in care cei multumiti ar trebui sa fie ardelenii, care au tremurat serios pentru acest egal. La capatul primelor 15 minute care nu au iesit din tiparul clasicelor momente de tatonare, echipa de sub Tampa a deschis scorul prin Tavares Ezequias, al carui surprinzator de la 25 metri l-a surprins total nepregatit pe portarul gazdelor Haisan. Pana la pauza cele doua echipe nu au mai oferit nici o faza cu adevarat demna de notat, gazdele avand o posesie superioara in incercarea de a se apropia de poarta lui Coman. Revenirea de la cabine a adus si schimbarea jocului celor doua formatii, presiunea gazdelor concretizandu-se intr-un prim gol la sapte minute de la reluare. Temwanjera a patruns pe dreapta pana la limita suprafetei regulamentare, oferindu-i o centrare perfecta lui Wesley, care a reluat acrobatic cu capul pentru 1-1. Conform Onlinesport, egalitatea de pe tabela nu a rezistat decat sase minute, internationalul Mihai Roman readucand Brasovul in avantaj cu un sut fabulos dintr-un unghi aproape imposibil. Atacantul brasovean a profitat de iesirea hazardata a portarului Haisan, care s-a dovedit in aceasta partida a fi un inlocuitor neinspirat al slovacului Kuciak. Echipa lui Viorel Moldovan a ramas cu un jucator mai putin in minutul 72, fundasul lateral Oros primind al doilea cartonas galben. Profitand de superioritatea numerica creata, vasluienii au asediat poarta lui Coman in finalul meciului, fundasul Zubar restabilind egalitatea la doi cu opt minute inaintea finalului. Gerlem a sutat in forta, balonul fiind respins in fata de Coman pana la Zubar, care a reluat in poarta goala din trei metri. Vasluienii au continuat sa se arunce spre poarta lui Dani Coman, dar nu au reusit sa treaca de apararea eroica a lui Viorel Moldovan. FC Brasov ar putea ramane fara unul dintre cei mai buni jucatori, Mihai Roman, pe care finantatorul timisorenilor, Marian Iancu, a oferit suma de 2 milioane de Euro.

Page time :0.1409 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018413 (s)