Infrangeri scontate pentru CSM Iasi XXl in Cupa Ligii

19 Septembrie 2000
799 Vizualizari | 0 Comentarii
•Iesencele au pierdut cu 17-30 la Otelul, 16-28 la Rulmentul si 20-30 la Fibrex

Sambata, in trei orase din tara au debutat intrecerile unei noi editii a Cupei Ligii feminine de handbal, competitie deschisa tuturor echipelor din prima liga. La Piatra Neamt, in primul turneu al seriei C, s-au intrecut formatiile Fibrex Nylon Savinesti, Otelul Galati, Rulmentul Brasov si CSM Iasi XXl, partidele disputandu-se in zilele de vineri si sambata. Surprinzator, dupa primele trei etape ale turneului cu numarul I, conduce Rulmentul Brasov, in continuare fiind clasate Otelul Galati, Fibrex si CSM Iasi XXl. Asa cum era de asteptat, echipa antrenata de Veniamin Lupan nu a acumulat nici o victorie in cele trei dispute, cauza principala fiind lipsa de efectiv. De fapt, gruparea ieseana nu are stabilit nici un obiectiv pentru aceasta competitie, importanta fiind doar participarea, lipsa la un meci aducand de la sine depunctarea in clasamentul Ligii. In prima zi, fetele antrenate de Jean Lupan au cedat in fata celor de la Otelul cu 17-30 (8-12), cea mai buna marcatoare fiind noua achizitie, Ionela Bloju, autoare a sase goluri. Jucatoarea provine de la Focsani si a fost legitimata la CSM cu cateva momente inainte de plecarea spre Piatra Neamt, mutare importanta, daca tinem cont ca din lotul iesean nu au facut deplasarea doua fete de baza. Din echipa au lipsit in acest turneu Lenuta Lupan si Beatrice Abalasei, iar Alina Bidirel a fost trimisa acasa dupa prima etapa, din motive indisciplinare. Prin urmare, lotul pentru "Pietricica" a fost format din handbalistele Gabriela Spatariu, Lidia Ghiuzan, Alina Bidirel, Daniela Grosu, Ionela Lungu, Anca Pinteala, Mihaela Sandu, Ionela Bloju si Macrina Moruz, dupa prima zi ramanand in lot doar sase jucatoare de camp si doua portarite. Au evoluat in partida cu Otelul Spatariu, Ghiuzan, Moruz (2 goluri), Bloju (6), Pinteala (4), Lungu, Grosu (3) si Bidirel (2). In aceeasi zi, Fibrex Nylon Savinesti a terminat la egalitate, scor 26-26 (14-15) cu Rulmentul Brasov. In ziua a doua a turneului, Lupan le-a introdus in teren in meciul contra fetelor de la Rulmentul pe Spatariu, Ghiuzan, Grosu (3 goluri), Lungu (2), Pinteala (2), Sandu (3), Bloju (6) si Moruz, victoria revenind echipei de sub Tampa cu 28-16 (11-8). Si de aceasta data, cea mai buna marcatoare a noastra s-a dovedit a fi Bloju, fosta focsaneanca punctand in cele trei partide de 14 ori. Tot in programul matinal de sambata, Otelul a invins la limita pe Fibrex cu 29-28 (15-13), acumuland astfel punctaj maxim dupa doua partide. In fine, in seara aceleiasi zile, CSM Iasi XXl s-a prezentat in fata gazdelor de la Fibrex mult mai bine, meciul incheindu-se, din nefericire, tot cu o infrangere, scor 20-30 (13-10). In prima repriza, iesencele s-au aflat mai mereu la carma jocului, reusind chiar sa incheie in avantaj dupa 30 de minute. La reluare, fetele lui Veniamin Lupan s-au mentinut la conducere pana spre final, dar nu au izbutit sa faca fata iuresului impus de gazde in ultimul sfert de ora. "Am condus pe tabela pana in minutul 44, atunci cand am fost egalati la 17. Pot spune ca sunt multumit de evolutia fetelor, din moment ce am condus mai mult de jumatate din meci, in conditiile in care nu am avut pe banca de rezerve nici o fata si am jucat 12 minute in inferioritate numerica, din cauza a sase eliminari a cate doua minute. Repet, sunt multumit, pentru ca Fibrex este o echipa puternica, de Cupele Europene. Va amintiti probabil ca in sezonul trecut abia am remizat cu nemtencele pe teren propriu, cand aveam in lot toate fetele, iar acum am fost la 15 minute de un rezultat favorabil, cu doar opt fete. Jocul a fost bun, dar ca sa avem rezultate trebuie sa avem si jucatoare. Conducerea tot spune ca se va rezolva aceasta problema, dar deocamdata nimic concret", a declarat Lupan. Au marcat in partida cu Fibrex jucatoarele Grosu (6 goluri), Pinteala (3), Sandu (4), Bloju (4), Moruz (2), pe teren mai fiind prezente Ghiuzan, Spatariu si Lungu. In ultimul meci al turneului nemtean, Rulmentul a trecut de Otelul cu 26-21 (14-14), consolidandu-si astfel pozitia de lidera.

Urmatorul turneu cu participarea echipei iesene se va desfasura in zilele de 29 si 30 septembrie, in Sala Sporturilor din Brasov, dupa acelasi program ca si cel gazduit de "Polivalenta" din Piatra Neamt.