Surpriza de proportii la Cupa Confederatiilor

20 Iunie 2009
651 Vizualizari | 0 Comentarii
Dupa infrangerea dramatica cu Brazilia (3-4), Egipt a realizat surpriza in meciul cu Italia, reusind o victorie cu 1-0. Unicul gol al partidei a fost reusit de Homos, in minutul 40. Italia a pierdut neasteptat meciul cu Egipt, de la Cupa Confederatiilor. Jucatorii lui Lippi au ratat multe ocazii mari, Al Hadary fiind un adevarat "inger pazitor" pentru egipteni. Portarul a intervenit excelent in mai multe randuri, astfel ca Iaquinta (in trei randuri), Montolivo si Giussepe Rossi nu au izbutit sa marcheze pentru italieni. Egiptenii au castigat cu 1-0, gratie golului marcat de Homos, care l-a invins pe Buffon printr-o lovitura de cap plasata, din careu, dupa un corner batut de Aboutreika, in minutul 40. Se poate spune si ca a fost un gol norocos, balonul lovind si bara, inainte sa intre in poarta. Italienii au presat pe finalul partidei, toate mingile au fost aruncate spre careul egiptenilor, pana si Buffon incercand sa joace rolul de atacant. Cu toate acestea, egiptenii au rezistat si au obtinut o victorie foarte mare, iar Italia ar putea sa paraseasca prematur Cupa Confederatiilor. Pentru a mai ajunge in semifinalele Cupei Confederatiei, Italia trebuie sa invinga Brazilia, dar oricum depinde si de soarta meciului dintre Egipt si SUA, unde faraonii ar trebui sa nu castige. Cele doua meciuri sunt programate maine seara, de la ora 21.30. Pana atunci, in aceasta seara, se vor disputa ultimele doua meciuri din grupa A, Irak Noua Zeelanda si Spania - Africa de Sud. Aceste doua echipe vor merge impreuna in sferturi daca vor remiza, astfel ca jocul dintre Irak si Noua Zeelanda nu mai are nici o importanta.