Meciul fara portari - Remiza inghetata la Bistrita

29 Noiembrie 2004
774 Vizualizari | 0 Comentarii
•Gloria Bistrita - Politehnica Iasi 2-2 (1-2), in etapa a XV-a a Diviziei A de fotbal •Acesta a fost ultimul meci al iesenilor in acest an •Meciul s-a jucat pe o vreme foarte rece si pe un teren inghetat •Desi a condus de doua ori la Bistrita, Poli a trebuit sa se multumeasca cu un rezultat de egalitate •Toate cele patru goluri au venit in urma unor gafe a celor doi portari

Caseta tehnica a partidei:

Gloria Bistrita - Politehnica Iasi 2-2 (1-2)
Marcatori: Coroian ('25), Negrean ('47) / Onofras ('3), Bernard ('40)
Stadion: Gloria
Teren: inghetat
Spectatori 250 (din care 200 de la Iasi)
Vreme: foarte rece
Formatii: Gloria: Anghel – Iodi, Vasile Popa, Frasinescu – Dita, Costin, Dancus ('46 Cornea), Iftodi, Rus – Coroian, Negrean. Antrenor: Constantin Carstea.
Poli: Arcanu – Tinel Petre, Onut, Irinel Ionescu, Toma – Miclea (90+4 Beceru), Bernard, Mitruc ('85 Baldovin), Cristea, Ciubotariu – Onofras ('75 Bilba). Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Adrian Cristea
Arbitri: Sorin Corpodean 7, Octavian Sovre 6,5, Gero Szabo 4
Cartonase galbene: Ionescu '28, Toma '80, Onofras '35, Bilba '78
Observatori: Mircea Cezar Ionescu si Gheorghe Constantin

Ultima etapa a turului Diviziei A de fotbal a consfintit ascensiunea formatiei iesene Politehnica Iasi, care dupa ce a fost preluata de antrenorul Ionut Popa, a ajuns pana pe locul unsprezece in clasament. Asta si deoarece, sambata, la Bistrita, pe o vreme foarte rece si pe un teren inghetat, Poli a scos o remiza, scor 2-2, in fata formatiei locale, Gloria, intr-un meci dominat de greselile celor doi portari. Pe de o parte, goalkeeperul gazdelor Anghel, care l-a inlocuit intre buturi pe veteranul Costel Cimpeanu si de partea cealalta Dorin Arcanu, s-au intrecut in gafe care de care mai mari, fiind la originea tuturor celor patru reusite ale celor doua formatii si naruind totodata efortul depus de colegii din ofensiva. Ca si la ultimele jocuri din deplasare, Poli a inceput meciul de la Bistrita, jucand curajos, fapt care a dus imediat la deschiderea scorului. Nu trecusera decat trei minute si Onofras a profitat de o respingere in fata a lui Anghel la un sut puternic expediat de Toma si a impins cu capul mingea in plasa. Desi aveau un avantaj de un gol pe tabela de marcaj, tot iesenii au dominat jocul, acelasi Onofras ratand de putin desprinderea cateva minute mai tarziu. Insa, in minutul 25, Dita a centrat de pe partea dreapta, iar Coroian a reluat in plasa nemarcat de nimeni si profitand de faptul ca Arcanu a ramas lipit de linia portii. Pana la pauza insa avea sa fie 2-1 pentru oaspeti, care cu cinci minute inainte de finalul primului act au inscris prin Bernard. Cristea, la ultimul meci in tricoul Politehnicii, a centrat de pe partea dreapta, iar Anghel a scapat mingea in fata, de unde Bernard a impins-o in poarta cu capul.

Revansa lui Arcanu

Imediat dupa reluare insa, Gloria a reusit sa egaleze pe tabela de marcaj, dupa o lovitura libera executata de Coroian si respinsa gresit in fata de Arcanu, de unde Negrean a inscris golul doi al formatiei sale. Pe masura ce timpul s-a scurs, Poli a facut insa pasul inapoi, desi antrenorul Popa nu le-a cerut acest lucru elevilor sai, iar Gloria a incercat sa dea lovitura in partea secunda, fara rezultat, insa. In ultimele minute s-a jucat pe contre, ambele formatii au avut sansa golului decisiv, dar tabela a ramas nemodificata gratie fie interventiilor portarului Arcanu, fie a impreciziei jucatorilor ieseni la finalizare. Pana la final nu s-a mai inscris decat o singura data, dar golul lui Negrean din minutul 71 a fost anulat, corect, pentru o pozitie de ofsaid. Eroul finalului de meci a fost, paradoxal, Arcanu, gafeurul de pana atunci, care si-a salvat echipa in minutele 59 (suturi aparate in fata lui Rus si Iftodi), 73 (sut Costin) si 90+5 (plonjon disperat la picioarele lui Negrean, care ar fi ramas singur cu poarta goala). De cealalta parte, Poli putea da lovitura prin Ciubotariu ('61), care a incercat un dribling in plus in locul unui sut simplu si Miclea ('83), care a trimis din vole milimetric pe langa poarta. Astfel s-a scris istoria ultimului joc al Politehnicii din acest an, unul in care iesenii puteau castiga trei puncte, dar la fel de bine puteau reveni acasa fara nici un punct. Dupa victoria de la Bistrita, si dupa celelalte rezultate inregistrate in etapa a XV, Poli a urcat pana pe locul unsprezece in clasament, departandu-se deocamdata de zona minata a clasamentului.

Declaratii dupa meci:

Constantin Cirstea, antrenor Gloria Bistrita: "Ati spus ca Arcanu a gresit, dar ce se intampla daca portarul lui Poli gafa asa cum a gafat al nostru? Oare care ar fi fost rezultatul final? Ne-a lipsit astazi prezenta lui Cimpeanu, intre buturi. Anghel nu a aparat de mult timp la Gloria si acest lucru s-a vazut. Imi doream sa castigam, dar Poli s-a dovedit a fi o nuca tare pentru noi. Daca la inceput erau considerati ca si retrogradati, iata ca Poli a strans randurile si acum joaca altceva".

Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Mi-am dorit mult un rezultat bun, pentru ca ultima impresie conteaza cel mai mult intotdeauna. Baietii au inteles asta, au jucat cu determinare si au controlat chiar jocul in prima repriza, cand puteam sa mai inscriem de cateva ori. Daca mai dadeam macar un gol in prima repriza din multele ocazii pe care le-am avut, altfel s-ar fi scris soarta acestui joc. La final am avut insa si putin noroc si cred ca rezultatul este echitabil".

Marius Stan, presedinte Poli Iasi: "Ma bucur ca am reusit sa scoatem un rezultat bun in ultimul meci al anului. Cred ca am dovedit si astazi (n.r. - sambata) ca suntem in crestere de forma si ca nu trebuie sa fim considerati condamnati la retrogradare. Putem obtine o victorie aici, dar la fel de bine puteam sa si pierdem jocul, asa ca trebuie sa fim multumiti cu punctul scos pe terenul unui adversar incomod".

Jucatorii il asteapta pe Popa la banchet

Fotbalistii ieseni vor mai veni la antrenamente inca o saptamana, dupa care vor intra in vacanta pana in luna ianuarie. Reluarea pregatirilor este prevazuta pentru data de 12 ianuarie, dar pana atunci clubul iesean va organiza banchetul de sfarsit de an. Ionut Popa nu stia sigur daca va ajunge la acest eveniment, declarand ca i-ar face placere totusi sa sarbatoareasca impreuna cu echipa. In schimb, jucatorii au declarat la unison ca nu accepta ca antrenorul sa nu fie langa ei la aceasta sarbatoare. "Vrem sa fie alaturi de noi si nea Ionut, sa fim toata familia Poli la banchetul de sfarsit de an. Daca el nu poate sa vina, il amanam", au declarat la unison jucatorii, care la finalul jocului de la Bistrita au fost imbratisati de Ionut Popa, vizibil emotionat de parcursul bun al echipei din ultima perioada.

Page time :0.1546 (s) | 22 queries | Mysql time :0.027878 (s)