Penaltiul criminal

11 Mai 2007
1829 Vizualizari | 0 Comentarii
Razvan Plesca
• Gloria Bistrita - Politehnica Iasi 1-0 (1-0), in ultimul meci al rundei cu numarul 31 din Liga I de fotbal • Singurul gol al partidei a fost marcat de Muresan, in minutul 22, care a transformat un penalty dubios, acordat de arbitrul Viorel Sandu • In afara acestui penalty, gazdele nu au mai jucat nimic, dar nici iesenii nu au avut puterea de a intoarce rezultatul • Dupa acest insucces, Poli a coborat pe locul 12 in ierarhia interna, la doar 3 puncte de locul 8 • Etapa viitoare, Poli va intalni pe teren propriu, duminica de la ora 21.00, formatia Farul Constanta

Un singur moment de neatentie a fost suficient pentru ca Poli sa piarda deplasarea de la Bistrita si sa rateze sansa unei victorii care ar fi urcat gruparea din Copou pana pe locul 8 in clasamentul intern. Ultimul meci al rundei cu numarul 31, dintre Gloria si Poli Iasi, a fost decis de o faza din minutul 21, cand Zaharia a obtinut o lovitura de la unsprezece metri, usor acordata de arbitrul bucurestean Viorel Sandu, dupa un contact cu portarul Razvan Plesca. Desi acest contact a existat, din reluarile oferite de televiziunea care a transmis meciul, se pare ca in momentul interventiei portarului iesean, Zaharia nu mai avea nici o sansa sa ajunga mingea. Pana la urma, acoperit de regulament, Sandu a dictat penalty pentru gazde, transformat fara probleme de fundasul Gabriel Muresan, care a stabilit de altfel si rezultatul final al meciului de la Bistrita. Pana la acest gol, cele doua echipe se anihilasera la mijlocul terenului, fara sa-si creeze ocazii periculoase, dar cu o posesie mult in favoarea jucatorilor pregatiti de Ionut Popa. A fost sufiecient un singur moment de neatentie pentru ca bistritenii sa profite, sa inscrie si sa intre la cabine cu un avantaj fragil, scor 1-0. Dupa primirea golului, iesenii au iesit si mai mult la joc, pressingul lui Mijin si compania, la mijlocul terenului, dand roade, astfel ca in minutul 36, Sfarlea a trimis defectuos cu capul, din 7 metri, o centrare perfecta a lui Silvasan. Trei minute mai tarziu, Poli a trecut din nou pe langa egalare, pasa pe culoar a lui Bilba, nefiind ajunsa de Miclea, care a fost blocat in ultima clipa de portarul Calin Albut. In fine, in ultimul minut al primei reprize, Bilba a fost lansat de Mijin, insa atacantul iesean a avut o preluare larga si i-a permis portarului bistritean sa retina.

Bistriteni, in Europa

In actul secund, pe teren a existat o singura echipa, Poli Iasi, care a facut legea la mijlocul terenului, dar care a platit tribut unei zile proaste prinse de mijlocasi, astfel ca Gloria s-a multumit sa se apere si sa contraatace periculos. In minutul 48, Sfirlea a sutat puternic de la 40 metri, dar Albut a retinut cu siguranta de pe linia portii, pentru ca sapte minute mai tarziu Zaharia sa nu poata fructifica o actiune rapida de atac a gazdelor. Pana la finalul meciului, bistritenii s-au aparat exact, departe de poarta lui Albut, fiind multumiti de scorul inscris pe tabela de marcaj. De partea cealalta, iesenii au trimis mai multe baloane in careul bistritean, dar fundasii lui Ioan Ovidiu Sabau s-au aparat exact si au respins fara probleme atacurile Politehnicii. Dupa o noua lovitura libera executata slab de Muresan, Zaharia a avut ultima ocazie a partidei, dar a tras pe langa poarta din pozitie buna, astfel ca rezultatul final al meciului de la Bistrita a ramas 1-0 pentru gazde, care au facut un nou pas spre a cuceri unul dintre cele doua locuri, care asigura calificarea in Cupa UEFA Intertoto la finalul acestui sezon. In schimb, dupa acest insucces, Poli a coborat pe locul 12 in ierarhia interna, dar este la doar 3 puncte de locul 8, ocupat in prezent de Unirea Urziceni. Etapa viitoare, Poli va intalni pe teren propriu, duminica de la ora 21.00, formatia Farul Constanta.

Gloria Bistrita - Politehnica Iasi 1-0 (1-0)
Marcator: Gabriel Muresan (`22-pen.)
Stadion: Gloria
Vreme: inchisa
Spectatori: 1.000 (din care 40 de la Iasi)
Gazon: bun
Formatii: Gloria Bistrita: Albut, Siqueira, Abrudan, Muresan, Damian (`78 Roman), Rus, Peres (`65 Nalati), Marginean, Predescu, Zaharia, Costea (`90 Sepsi). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.
Politehnica Iasi: Plesca - Buta, Onut, Irinel Ionescu, Tarlea - Miclea, Naidin, Mijin (`78 Tincu), Sfarlea (`85 Buhusi) - Silvasan, Bilba (`78 Palimaru). Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Muresan
Arbitri: Viorel Sandu - 6, Cornel Avram - 7, Ovidiu Maier - 7.
Observatori: Mircea Dancu si Octavia Streng.