Politehnica aluneca pe topogan

10 Octombrie 2005
1435 Vizualizari | 0 Comentarii
•CSM Medgidia - Politehnica Iasi 34-25 (18-13), in etapa a VI-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Handbalistii ieseni au inregistrat a cincea infrangere in startul acestui sezon, avand pana acum un singur punct in clasament •Cu acest palmares, Politehnica ramane pe ultimul loc in Liga Nationala si pare tot mai aproape de retrogradare •Etapa viitoare, handbalistii ieseni vor primi vizita formatiei Steaua Bucuresti

Handbalistii de la Politehnica Iasi isi continua linistiti drumul spre esalonul secund, inregistrand ieri o noua infrangere, de aceasta data la Medgidia, cu echipa CSM din localitate. Daca sezonul trecut handbalistii pregatiti de Costel Schender au reusit o victorie de rasunet pe terenul dobrogenilor, in acest campionat CSM Medgidia a obtinut o victorie facila, scor 34-25, in fata unui adversar tot mai aproape de retrogradarea in Divizia A. De altfel, dupa sase etape din actuala editie de campionat, Politehnica are un singur punct in clasament si este clasata pe ultimul loc in ierarhia interna, fiind considerata in acest moment principala candidata la retrogradare. In meciul de la Medgidia, oaspetii nu au rezistat decat pana in minutul 18, dupa care au cedat definitiv initiativa. Astfel, in minutul 9, iesenii conduceau cu scorul de 4-3, iar in minutul 18, echipa gazda egalase la 9. De la acest scor insa, pe teren a existat o singura formatie, gazdele desprinzandu-se la pauza la cinci goluri, scor 18-13. La reluare, CSM Medgidia s-a desprins la 29-22, in minutul 48, impunandu-se la final cu un categoric 34-25. Imediat dupa finalul partidei insa, antrenorul Costel Schender a acuzat gazdele ca i-au furat doua goluri, inscrise de Mironescu si care nu s-au mai gasit pe foaia de arbitraj. Aceasta si din cauza faptului ca sala din Medgidia nu are tabela de marcaj, astfel incat au existat toate premisele pentru comiterea acestei fraude. Chiar si asa insa, Politehnica a mai pierdut un meci, ramanand in continuare in posesia lanternei rosii si cu un program infernal in urmatoarele etape. In meciul de la Medgidia, cel mai bun marcator al Politehnicii a fost Dediu, care si-a trecut in cont 9 reusite, urmat in topul eficacitatii de Dimofte, cu 5 goluri inscrise. Celelalte goluri ale iesenilor au purtat semnatura jucatorilor: Bondar - 4, Velicu, Craescu si Ciocoiu - cate 2, Csike - 1. Etapa viitoare, programata la sfarsitul saptamani, handbalistii ieseni vor primi vizita formatiei Steaua Bucuresti, intr-un joc cu o favorita certa, astfel incat prima victorie a Politehnicii in aceasta editie de campionat are toate sansele sa se mai amane, cel putin pentru o vreme.

Page time :0.1309 (s) | 22 queries | Mysql time :0.012010 (s)