Gullit regreta victoria Olandei

20 Iunie 2008
990 Vizualizari | 1 Comentarii
Managerul gruparii Los Angeles Galaxy, olandezul Ruud Gullit, fost coechipier cu selectionerul Olandei, Marco van Basten, la AC Milan, a declarat ca se poate ca reprezentativa batava sa fi facut o greseala atunci cand a invins Romania, scor 2-0, in grupa C la Euro 2008, informeaza cotidianul AS, citat de agentia Mediafax.

"Poate ca a fost o greseala victoria cu Romania. Era o ocazie de aur sa elimini Italia si Franta. Italia iti poate complica viata in orice moment. Nu am discutat cu Van Basten pe parcursul turneului pentru ca nu am vrut sa-l deranjez. Insa ma bucur pentru imaginea frumoasa pe care a lasat-o echipa, care a fost foarte criticata in preliminarii", a declarat Gullit. Nationala Romaniei a ratat calificarea in sferturi la Euro 2008, dupa ce a pierdut, scor 0-2, meciul sustinut in compania Olandei, in ultima etapa a grupei C, unde romanii au mai remizat cu Franta, scor 0-0, si Italia, scor 1-1. Olanda va juca in sferturi cu Rusia si ar putea intalni in semifinale Italia, in cazul in care campioana mondiala trece de Spania.