Vasluienii isi continua aventura europeana

15 August 2008
853 Vizualizari | 2 Comentarii
Cea mai grabita echipa romaneasca in actuala stagiune a cupelor europene, FC Vaslui, a debutat, ieri, oficial in Cupa UEFA, invingand in deplasare pe Metalurg Liepajas cu 2-0 (0-0), in prima mansa a turului II preliminar. Golurile echipei lui Viorel Hizo au fost marcate in finalul meciului de stranierii N`Doye si Ghencev. Cu trei jucatori in avanposturi, FC Vaslui s-a instalat inca din start in jumatatea fostei campioane a Letoniei, jocul rapid de pase al jucatorilor din Liga 1 obligand gazdele de pe Daugava la o defensiva prelungita, noteaza site-ul www.onlinesport.ro. Portarul gazdelor, Steinbors, s-a intrebuintat pentru prima data in minutul 7, cand a respins acrobatic sutul lui Ljubinkovic din afara careului, pentru ca dupa un alt minut sa prinda in doi timpi reluarea lui Aliuta din lovitura libera. Deschiderea scorului s-a produs in minutul 69, cand N`Doye a executat foarte bine o lovitura libera de la 20 metri.

Balonul a ocolit zidul leton si s-a oprit langa bara portii aparate de Steinbors. Vasluienii au continuat sa atace si dupa alte patru minute, bulgarul Ghencev a izbutit golul doi cu un sut foarte frumos de pe partea dreapta. Victorie fara dubii a reprezentantei Romaniei in Cupa UEFA, care se afla la o mansa distanta de calificarea in turul I al celei de-a doua competitii europene de club. "Adversarul a fost modest. Am dominat in prima repriza, dar nu am dat gol. In a doua repriza baietii au dat doua goluri de exceptie, cel putin cel al lui Ghencev. Sunt multumit de evolutia jucatorilor. E o victorie cu 2-0, cred ca mergem la tragerea la sorti. Obiectivul e sa jucam in grupele UEFA. Daca jucam in grupe e ceea ce ne-am dorit si ar fi intr-adevar o performanta", a declarat finantatorul vasluienilor Adrian Porumboiu, la finalul meciului din Letonia. Antrenorul vasluienilor, Viorel Hizo, a mizat in Letonia pe urmatoarea formula de joc: Kuciak - Buhus, Daniel Munteanu, Cinu, Hugo Luz - Ljubinkovici, Ghencev, N`Doye, Aliuta (Gheorghiu `75) - Temwanjera (Nemanja Jovanovici `78), Burdujan (Zmeu `65). FC Vaslui a fost sustinuta la Liepajas de o galerie formata din aproximativ 50 de suporteri. Partida retur va avea loc peste doua saptamani, in 28 august, la Vaslui.