Zapata a ingropat Steaua la Galati

18 Octombrie 2008
859 Vizualizari | 1 Comentarii
Radoi in duel cu Paraschiv
• Otelul Galati a obtinut o frumoasa si meritata victorie cu 2-0 in fata unei echipe a Stelei, dezorientata si cu un joc haotic, dar si plina de ghinion • Zapata a gresit grav la ambele goluri incasate, ros-albastrii trecandu-si in cont si doua suturi in bara pe parcursul reprizei secunde • "Zapata a jucat bine pentru Steaua, dar gata. Ii multumim si ne luam portar din iarna", a avertizat Gigi Becali

Bomba la Galati! In primul meci al etapei a unsprezecea din Liga I de fotbal, Otelul a obtinut un nou succes neasteptat, trecand cu scorul de 2-0, de Steaua Bucuresti, chiar cu patru zile inainte ca bucurestenii sa primeasca vizita echipei Olympique Lyon. Lacatus a surprins pe toata lumea incepand partida de la Galati cu mai multi jucatori defensivi ca de obicei, Lovin, Tiago si Radoi regasindu-se pentru prima data impreuna in formula de start a Stelei. Cu toate acestea, Steaua nu a dat dovada de siguranta in aparare, galatenii gasind suficiente brese de patrundere spre poarta lui Zapata. In plus, Semedo si Arthuro au parut rupti de linia de mijloc, doar Nicolita facand legatura uneori intre compartimentele ros-albastrilor, aflandu-se cand pe stanga, cand pe dreapta terenului. Asezarea haotica a Stelei a dat ocazia echipei din Galati sa se dovedeasca mai periculoasa in careul advers, in minutul 8 Zapata fiind incercat cu un sut fenomenal al lui Jelev de la peste 40 de metri, respins cu greutate de columbian. Desi Otelul si-a pierdut cel mai bun jucator, capitanul Paraschiv accidentandu-se in minutul 10, fiind nevoie de inlocuirea lui cu Iovita, echipa n-a dat semne ca ar slabi intensitatea atacurilor chiar daca a ramas fara golgheterul actual al campionatului. Dupa doua ocazii mari ale elevilor lui Marius Lacatus, prima data prin Semedo (17`), apoi prin Tiago (19`), Otelul a reusit sa deschida scorul in urma unui sut superb al lui Pena (23`) de pe partea stanga la coltul scurt, mingea trecand pur si simplu printre bratele lui Zapata, care, probabil, avea ochii inchisi. Steaua a schimbat atitudinea, iesind mai determinata dupa pauza si a tras primul semnal de alarma in minutul 47, cand Radoi a patruns periculos si a sutat din interiorul careului, Jelev respingand in extremis in transversala portii lui Kolev. Nicolita a semnat a doua ocazie mare a Stelei, insa n-a profitat la maximum de pasa perfecta a lui Semedo de pe stanga si a sutat pe langa poarta din 8 metri, ratand egalarea. Lacatus a simtit pericolul si neavand alte solutii ofensive, i-a aruncat in lupta pe debutantii Ionescu si Pedriel, care au fost titulari in eliminarea Stelei in fata Sportului Studentesc din saisprezecimile Cupei Romaniei. De parca nu ar fi avut destul ghinion in inceputul partii secunde, Steaua a mai zguduit inca o data transversala portii lui Kolev, de aceasta data prin Ovidiu Petre, care primise o pasa foarte buna din stanga de la Petre Marin. Ocaziile imense ale ros-albastrilor s-au intors impotriva lor, Zapata fiind din nou co-autor la o reusita frumoasa a galatenilor. Columbianul a respins gresit un sut puternic perpendicular pe poarta, mingea a ajuns la Tanasa care nu l-a iertat pe portarul vicecampioanei din sezonul trecut. Antrenorul Petre Grigoras, artizanul acestui succes, a inceput jocul cu Steaua, cu urmatorul unsprezece: Kolev - Sarghi (Carja `58), Sergiu Costin, Jelev, Salagean - Bourceanu, Gabi Paraschiv (Iovita `13, Tanasa `65), Viglianti, Vitaic, Iorga - Pena. De partea cealalta, Marius Lacatus a trimis in teren urmatoarea formula de joc: Zapata - Ogararu, Goian, Ghionea, Marin - Radoi (Ovidiu Petre `63), Lovin (Andrei Ionescu `62) - Nicolita, Tiago, Semedo - Arthuro (Pedriel `73). Gigi Becali a anuntat la cateva minute dupa meciul pierdut cu Otelul ca echipa din Bulevardul Ghencea se va desparti in iarna de Robinson Zapata. "Mi-am dat seama ca avem nevoie de portar. Zapata a jucat bine pentru Steaua, dar gata. Ii multumim pentru ce a facut pentru noi, dar nu se poate sa pierdem atatea puncte din cauza lui. Din iarna, il vom lua pe Tatarusanu", a declarat Gigi Becali. Robinson Zapata a avut un sezon 2006/2007 remarcabil, dar startul noului sezon a fost unul dezastruos pentru el. Portarul columbian a gresit decisiv in Liga I in partidele cu FC Vaslui, FC Brasov, Gloria Bistrita si Otelul Galati. "Asteptam mai mult de la ultimele jocuri, cel cu Otopeni si cel de azi (ieri - n.r.). Puteam inscrie cel putin un gol, am avut doua bare, ne-a lipsit sansa. Trebuie sa ne puna pe ganduri aceste meciuri si sa avem alta fata in jocurile urmatoare daca vrem sa luptam in continuare pentru titlu. Cu putina atentie, se puteau evita cele doua goluri. Otelul a avut trei suturi pe poarta si a dat goluri. Indiferent de rezultatul dintre CFR Cluj si Dinamo, ramanem in lupta pentru titlu. Mai sunt jocurile directe", a declarat Marius Lacatus. Directorul general al Otelului, Marius Stan, considera ca echipa sa a invins Steaua deoarece jucatorii Stelei nu au fost cu gandul la partida de la Galati. "Sunt foarte fericit. Acest rezultat reprezinta o bucurie imensa. Steaua ramane cea mai titrata din Romania. Anticipam ca le va fi foarte greu sa se motiveze, incat sa putem castigam. Jucatorii Stelei se gandeau la partida cu Olympique Lyon, pe undeva e firesc. In schimb, jucatorii nostri au fost nemaipomeniti", a declarat Marius Stan.