Ceahlaul a castigat derbiul suferintei

21 Septembrie 2009
579 Vizualizari | 0 Comentarii
Ultimele doua ocupante ale clasamentului s-au intalnit la Piatra Neamt, unde Ceahlaul a primit vizita Gloriei Bistrita. Ambele echipe au suferit modificari pe banca tehnica fata de etapa precedenta. La moldoveni, in locul lui Florin Marin a venit Mihai Ionescu, fost jucator al Ceahlaului, pentru ca pe banca ardelenilor sa ajunga ca director sportiv Florin Halagian, acesta fiind numit in functie cu doar cateva ore inainte de startul meciului de sub Pietricica, Sandu Tabarca fiind mentinut pe pozitia de antrenor principal. Modificarile efectuate de conducerile celor doua echipe s-au vazut si in teren, unde atat Ceahlaul, cat si Gloria, au jucat cu multa dezinvoltura, partida avand un ritm excelent cu un joc pe contre. Prima mare ocazie de gol a venit din partea oaspetilor la jumatatea primei reprize, cand Coroian a ratat incredibil din doar 5 metri, mingea sutata de el trecand alaturi. Moldovenii puteau da replica dupa cinci minute in urma unui corner, insa un jucator al Cehlaului a cazut in centrul careului, solicitand penalty, desi ar fi putut sa suteze. Cu trei minute inainte de pauza Gloria a reusit deschiderea scorului prin Lucian Sanmartean. Acesta a executat perfect cu dreptul o lovitura libera din apropierea careului, sutul bun al bistriteanului fiind retinut de Rohetki dincolo de linia portii. Repriza secunda a inceput cu aproape 10 minute intarziere, jucatorii gazdelor ramanand mai mult timp la vestiare. Dar nu pentru a pregati in detaliu partea a doua a intalnirii, ci pentru a schimba echipamentul, moldovenii intrand in teren in echipament de joc complet galben, fata de cel portocaliu folosit in prima repriza. Schimbarea culorii echipamentului a dat rezultate pentru moldoveni, nu doar la capitolul imagine, ci si pe tabela, echipa lui Ionescu reusind sa intoarca rezultatul in cateva minute. Mai intai Forminte (61`) a trimis sub transversala din careul mic, dupa o centrare de pe dreapta la care Coroian a ratat interventia, pentru ca dupa doar un minut Cebotaru sa obtina un penalty in urma unui fault in careu comis de Homei, lovitura de pedeapsa fiind transformata de Ionut Badescu. Putea sa fie chiar 3-1 pentru Ceahlaul in minutul 67, daca mingea lobata de Gafita din marginea careului ar fi prins cadrul portii, dupa ce l-a depasit pe portarul Albut. Bistritenii au replicat prin Neagu al carui sut in forta cu dreptul din interiorul careului a fost retinut cu greu de Rohetki din doua incercari. Finalul a fost unul incins, cu bistritenii alergand cu disperare dupa egalare, in timp gazdele incercau sa surprinda pe contraatac, prin faze de atac in viteza. Gloria trebuia sa ramana in inferioritate numerica in minutul 84, cand Achim l-a agatat din spate pe Gafita in calitate de ultim aparator, insa Sebastian Coltescu nu a fost pe faza si a lasat jocul sa continue. O eliminare in tabara oaspetilor se impunea si la faza penalty-ului, cand Homei trebuia sa primeasca cel putin cartonasul galben, care ar fi fost al doilea pentru el.

Page time :0.3681 (s) | 22 queries | Mysql time :0.217953 (s)