Doua minute fatale pentru Simionas

12 Septembrie 2004
1407 Vizualizari | 0 Comentarii
•Farul Constanta - Politehnica Iasi 2-1 (0-0), intr-un meci din etapa a 6-a a Diviziei A de fotbal •Dupa o noua infrangere, antrenorul Vasile Simionas este la un pas de fi demis •Desi nu s-a luat nici o decizie in acest sens, s-au vehiculat deja numele a trei posibili succesori: Costel Orac, Gheorghe Poenaru si Marin Barbu

Farul Constanta - Politehnica Iasi 2-1 (0-0)
Marcatori: Gurita (' 52, 54)/Miclea 90+3)
Stadion: "Gheorghe Hagi"
Vreme: rece
Spectatori: 2.500
Gazon: foarte bun
Formatii: Farul Constanta: Curca, Farmache, Barbu, Pascovici, Schiopu, Liviu Mihai, Gurita (min. 75 Usurelu), Todoran (min. 67 Cristocea), Senin (min. 87 Florea), Baicu. Antrenor Petre Grigoras.
Politehnica Iasi: Branet, Toma, Onut, Ionescu, Mitruc, Balba (min. 86 Pacurar), Miclea, Cristea (min. 80 Bogdanovici), Beceru, Petre Tinel, Perenyi (min 55 Onofras). Antrenor Vasile Simionas.
Jucatorul meciului: Gurita
Cartonase galbene: Mitruc, Farmache, Pascovici
Arbitri: Robert Dumitru - 7, Florin Buzarnescu - 7, Eduard Crangasu - 7.
Observator: Octavian Goga si Gheorghe Constantin.

Doua minute. Atat i-a trebuit lui Vasile Simionas pentru a-si compromite in mare masura sansa de a continua la Poli. In meciul cu Farul, iesenii trebuiau sa obtina cel putin un punct. Dar in minutele 52 si 54, Gurita i-a semnat sentinta lui Simionas. Dupa toate probabilitatile, pe tehnicianul care a readus Politehnica pe prima scena a fotbalului romanesc nu-l mai poate salva nimeni, nici macar sprijinul lui Marius Stan. Partida de la Constanta a debutat cu un moment de reculegere tinut in memoria lui Ioan Troanca, primul antrenor care a promovat Farul in Divizia A. Disputat pe o vreme rece si in prezenta a doar 2.500 de spectatori, jocul de la malul marii nu a oferit prea multe ocazii de a se incalzi celor prezenti in tribuna. Prima ocazie a partidei i-a apartinut Baicu, care in minutul 4 a trimis, din pozitie buna, cu capul peste poarta lui Branet. In minutul 13, Mitrea a primit o pasa buna de la Balba, care a sutat putin pe langa poarta lui Curca. Sapte minute mai tarziu, Tinel Petre a intervenit providential la Gurita, dupa ce atacantul constantean a trecut ca prin varza de fundasul oaspetilor. La finalul primelor 45 de minute, iesenii mai au doua bune ocazii de a deschide scorul. Mai intai, Mitruc a sutat puternic in bratele lui Curca, pentru ca, in minutul 34, Miclea sa intoarca bine doi adversari, in coltul careului mic, dar sutul sau a fost respins de blocajul gazdelor. Ultima ocazie a primei reprize apartine elevilor lui Petre Grigoras, care, dupa un sut al lui Dinu Tudoran, puteau sa intre in avantaj la pauza. Repriza a doua a inceput cu un sut bun al lui Gurita, care avea sa prevesteasca dezastrul ce a urmat dupa pauza. In doar doua minute, intregul plan tactic al lui Simionas, ca si sperantele microbistilor iesen, s-au naruit la reusitele lui Gurita. In minutul 52, Cristea a cersit o lovitura libera la 20 de metri de poarta lui Curca, arbitrul Dumitru a lasat faza sa continue, Gurita a scapat pe contraatac, l-a depasit in viteza pe Perenyi, deschizand scorul. Doua minute mai tarziu, acelasi Gurita a speculat haosul din defensiva ieseana si a mai inscris o data in poarta nefericitului Branet. Golul lui Miclea, din minutul 90+3, nu a facut decat sa reduca din diferenta, fara a mai salva din onoarea oaspetilor. Ultimul fluier al lui Dumitru l-a gasit pe antrenorul Vasile Simionas inmarmurit pe banca tehnica. O cariera mare de jucator, si una si mai mare de antrenor, este pe punctul de a se termina trist si foarte nedrept la malul marii. Ramane de vazut ce decizie va lua presedintele Stan, dar este greu de crezut ca va mai primi credit din partea Consiliului de Administratie.

Declaratii la finalul jocului:

Vasile Simionas, antrenor Politehnica: "A fost un meci in care ne-am pus mari sperante, desi porneam cu sansa a doua. Din pacate, totul a mers bine doar in prima repriza, dupa pauza elevii mei facand gafe inexplicabile. Am avut mari probleme in aceasta saptamana, dar asta nu scuza lipsa noastra de curaj in actiunile ofensive. Eu nu ma gandesc sa demisionez, dar conducatorii clubului pot lua orice decizie impotriva mea."

Marius Stan, presedinte executiv Poli Iasi: "Am fost invinsi de o echipa mai buna ca noi, care a meritat victoria. Cel mai probabil, in cursul zilei de marti vom face o analiza a jocului si a ultimelor evenimente, urmand sa hotaram mai multe lucruri dupa aceasta analiza."

Petre Grigoras, antrenor Farul Constanta: "Am obtinut o victorie importanta pentru noi. Dupa o prima repriza echilibrata, in actul secund cred ca puteam castiga mai detasat. Pe final, am primit un gol din cauza neatentiei, dar, peste toate, am primit 3 puncte care ne dau sperante pentru viitor."

Page time :0.1898 (s) | 22 queries | Mysql time :0.066829 (s)