Iesenii s-au speriat de o posibila victorie

28 Februarie 2000
970 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli-CSS Unirea Iasi - Soced Bucuresti 57-60 (27-35), in etapa a 28-a a Diviziei A la baschet masculin, ultima din sezonul regulat •In tribune s-a aflat si ex-ieseanul Sasa Sestopal

"Polivalenta" ieseana a gazduit sambata dimineata ultima intalnire a echipei iesene din sezonul regulat, adversara fiindu-i gruparea condusa de Constantin Ioan, Soced Bucuresti. In fata catorva sute de suporteri, Poli CSS Unirea a abordat meciul contra celor din capitala cu destul de mult curaj, victoria gazdelor parand la un moment dat o tinta usor de atins. Din pacate, tinerii si neexperimentatii baschetbalisti ieseni s-au speriat de posibilitatea unui succes, cedand in ultimele secunde ale meciului. In prima repriza, cele doua combatante s-au aflat pe rand la conducere, tabela inchizandu-se la pauza cu un avantaj de opt puncte pentru Soced, scor 27-35.

In actul secund, iesenii revin in joc, recupereaza punct cu punct si preiau conducerea in minutul 32, scor 47-44. Incurajati de suporteri, elevii lui Radu Boisteanu si Maricel Luchian prind curaj, diferenta marindu-se la cinci puncte (49-44) si sapte puncte (55-48 in minutul 34, 30). Au fost, din pacate, ultimele sclipiri ale gazdelor, schimbarile efectuate de tehnicianul bucurestean gasindu-si eficienta si pe tabela. Eugen Melnic si Claudiu Fometescu inscriu cate un cos de trei puncte, ultimul aducandu-si echipa in avantaj ulterior, printr-o reusita de doua puncte, pe contraatac.

Finalul devine palpitant in momentul in care Dornescu reduce din diferenta, 57-58 in minutul 38, situatie in care Anghel si Murgoci rateaza desprinderea, comitand sub panou greseli copilaresti. Cu 18 secunde inainte de finis, oaspetii solicita timp de odihna, la scorul de 57-58. La reluare, Dan Dacian transforma in puncte doua aruncari libere, scorul devine 57-60 si totul era clar de acum. Iesenii pierdeau un nou meci pe teren propriu pe care, cu putina atentie, il puteau castiga fara probleme. Astfel, la finele sezonului regulat, Poli CSS Unirea Iasi ocupa locul 7 in clasament, primele doua partide din play-off urmand sa le dispute pe 4 si 5 martie la Sibiu, contra CSU Petrom.

Dupa incheierea partidei, unele priviri erau indreptate catre juniorul Silviu Vrabie, el avand o evolutie excelenta pe tot parcursul intalnirii, pe postul de conducator de joc.

Formatii: Poli CSS Unirea Iasi (antrenori Radu Boisteanu si Maricel Luchian): C. Moscalu 15, D. Popa 5 (1x3), S. Vrabie 8, B. Dornescu 4, D. Anghel 14. Au mai jucat V. Nanescu 4, S. Vranceanu, Fl. Moscalu, C. Murgoci 7 (1x3).

Soced Bucuresti (antrenor Constantin Ioan): D. Dan 12 (2x3), C. Ghisoi 10, C. Fometescu 10 (2x3), E. Melnic 5 (1x3), C. Furtuna 10, N. Toader 6, Iheadindu 2, M. Molnar, Safer 5 (1x3).

Rezultatele etapei a 28-a:
Poli CSS Unirea Iasi - Soced Bucuresti 57-60
CSU ISA Pitesti - CSU Petrom Sibiu 103-102
Herlitz Mobex Tg. Mures - Dinamo Bucuresti 75-87
"U" Carbochim Cluj - West Petrom Arad 65-57

Declaratii ale antrenorilor

•Radu Boisteanu (Poli CSS Unirea Iasi): "Imi pare rau pentru infrangere, pentru ca puteam sa castigam. S-a vazut o schimbare in jocul baietilor si acest lucru ma multumeste, in ciuda rezultatului. S-au speriat probabil de faptul ca ar fi putut sa invinga Soced-ul si au cedat in final. Mi-a placut evolutia lui Vrabie si cred ca este un castig mare pentru echipa. Play-off-ul il incepem pe 4 martie la Sibiu, iar pe 5 vom juca tot pe terenul campionilor.

Economisim niste bani in acest fel, dat fiind faptul ca un meci disputat acasa necesita mai multe cheltuieli decat o deplasare. De altfel, s-a luat aceasta masura si din cauza ca nu avem sanse de a accede mai departe, echipa fiind dupa cum vedeti injumatatita".

•Constantin Ioan (Soced Bucuresti): "In mod normal, trebuia sa castigam acest meci la o diferenta de 20 de puncte. Problema este ca elevii mei au jucat relaxat, au luat jocul in gluma si le-au permis iesenilor sa spere la un moment dat in victorie. Oricum, totul e bine cand se termina cu bine si succesul e succes, chiar daca la o diferenta mica. Mi-a placut mult jocul tanarului coordonator de joc, Vrabie, ale carui pase au fost precise si eficiente. Ma asteptam insa la mai mult din partea lui Dornescu, un talent al dumneavoastra".