Rusinea britanica

19 Iunie 2010
876 Vizualizari | 0 Comentarii
• Anglia a practicat aseara unul din cele mai urate jocuri din lunga sa istorie • O echipa plina de vedete nu a fost capabila sa treaca de modesta echipa a Algeriei, stat unde fotbalul nu exceleaza atat de tare • Britanicii s-au facut de ras, dorind parca sa arate ca egalul cu Statele Unite ale Americii nu a fost chiar un accident, asa cum au lasat sa se inteleaga • Egalul complica si mai mult situatia din Grupa C, ultima etapa fiind decisiva pentru stabilirea echipelor calificate in optimile de finala ale mondialului african

Anglia - Algeria 0-0, intr-o partida contand pentru etapa cu numarul doi a Grupei C de la Campionatul Mondial din Africa de Sud. Egalul dintre cele doua formatii nu ajuta pe nici una, ambele echipe vazandu-se nevoite sa castige in ultima etapa pentru a mai spera la o calificare in faza urmatoare a competitiei. Dupa ce s-au facut de ras cu americanii, "inventatorii" fotbalului modern au disputat aseara un joc crucial cu mai modesta reprezentativa a Algeriei. Pentru a nu avea emotii in ultima etapa, britanicii erau nevoiti sa-si asigure victoria. Si totusi, prima parte a jocului nu a fost asa de usoara cum se asteptau insularii. Reprezentativa Algeriei nu s-a dat in laturi de la practicarea unui joc curajos, parca dorind sa arate ca meciul pierdut cu Slovenia a fost un accident. Englezii au avut actiunile de inceput, insa algerienii au avut si ei ocaziile lor. Anglia nu a aratat deloc ca una din favorite, ba chiar pe alocuri s-a transformat intr-o echipa de duzina, incapabila sa faca ceva pentru a sparge defensiva adversa. Si probabil ca aceasta a fost una din cele mai urate prime reprize de la acest campionat mondial. Fara sa fie prea animata, prima repriza a lasat impresia unui joc anost, fara nici un efort din partea combatantilor. Anglia, in special, de la care se astepta ceva mai mult, a facut o prima repriza urata, fara ocazii clare, iar scorul la pauza nu a fost decat un 0-0 chinuit, nesperat pentru reprezentativa Algeriei. Nici cea de-a doua repriza nu a debutat cu spectacol. Algerienii erau obligati la mai mult daca voiau sa scoata ceva din meci, asa ca au incercat sa profite de letargia britanicilor. Niciodata Anglia nu a jucat atat de prost, de parca aceasta Cupa Mondiala este doar un antrenament cu public. Britanicii nu au aratat fotbal, nu au reusit sa impresioneze, in timp ce algerienii, desi stiau ca un egal nu le este de prea mare folos s-au avantat curajos in atac, in speranta unei minuni care sa le aduca o seara magica. Finalul jocului a detonat bomba, Anglia terminand la egalitate partida cu algerienii. Si din ce parea cea mai accesibila grupa de la Campionatul Mondial, s-a transformat intr-un cosmar pentru englezi, cu o ultima etapa de foc. Astfel, in ultima etapa a grupelor Anglia va intalni reprezentativa Sloveniei, in timp ce Algeria va intalni echipa Statelor Unite ale Americii, in doua jocuri ce vor stabili ierarhia finala a grupei.