Steaua a luat lectii de la Lyon

22 Octombrie 2008
1073 Vizualizari | 1 Comentarii
• Partida superba, aseara, in Ghencea • Steaua- Olympique Lyon 3-5 (3-2), intr-un meci contand pentru cea de a treia etapa a Ligii Campionilor • Cu doar un punct acumulat dupa trei etape scurse de la startul competitiei, stelistii mai pierd un tren pentru un loc in primavara europeana a celei mai importante competitii intercluburi din Europa

Meci cu adevarat de Liga Campionilor in Ghencea. Atat Steaua, cat si Olympique Lyon au oferit o partida deschisa, o partida superba pentru cea mai importanta competitie europeana intercluburi. Mai mult decat atat, jocul a fost unul foarte spectaculos, poate peste media ultimelor jocuri disputate de o echipa romaneasca in competitiile europene. Steaua a dovedit ca poate face fata oricarei echipe din Europa. Insa, finalul a adus echipa romaneasca cu picioarele pe pamant, diferenta dintre fotbalul romanesc si cel occidental aratand, in principal, neputinta oricarei echipe romanesti de a atinge marile performate. Meciul a inceput cum nu se poate mai bine pentru baietii antrenati de Marius Lacatus. La nici cinci minute de la inceperea partidei, o faza clasica a Stelei a dus la deschiderea scorului. Fundasul George Ogararu a centrat in careu de pe partea dreapta, iar atacantul Arthuro, cu o superba lovitura de cap, a plasat mingea in coltul din dreapta portii aparate de Lloris, pentru un 1-0 nesperat. Jocul excelent a continuat pentru Steaua si dupa deschiderea scorului. Goian a dus la majorarea acestuia, dupa alte patru minute. Banel Nicolita a centrat perfect din corner, iar Dorin Goian a pus mai mult "umarul" la contributie, mingea intrand cuminte in poarta francezilor, pentru un 2-0 total nesperat. Repriza nebuna din Ghencea a continuat apoi cu un forcing al francezilor, care, in cele din urma, a dus la un gol. Keyta l-a executat scurt pe Zapata cu un sut din interiorul careului, astfel incat scorul a devenit 2-1 pentru Steaua. Dominarea echipei din Hexagon a continuat intr-atat incat campioana Frantei a izbutit egalarea, Toulalan aducand scorul de pe tabela la 2-2, dupa ce a profitat de o inexactitate in apararea Stelei. Totusi, stelistii nu s-au lasat descurajati de jocul lyonezilor, iar cu numai doua minute inainte de pauza au reusit sa repuna clubul din Ghencea in avantaj, Ovidiu Petre fructificand, cu o lovitura de cap bine plasata, o centrare venita din corner de la Banel Nicolita. Golul a aprins practic tribunele din Ghencea, stelistii nefiind obisnuiti cu un festival de goluri, mai ales in prima repriza.

Rasturnare de situatie

Nici cea de-a doua repriza nu a facut nota distinctiva, francezii tragand tare pentru a egala inca din start. Cel putin primele zece minute din cea de a doua repriza, Steaua nu a contat in atac, jucatorii lui Lyon fiind cei care au dictat jocul. In paralel, Lacatus a gandit o noua schema, care, in cele din urma, a dus la echilibrarea jocului, stelistii reusind sa inchida practic jocul. Nu pentru mult timp. Cu 20 minute inainte de finalul partidei, Fred, proaspat intrat a reusit sa egaleze, reusind sa pacaleasca apararea Stelei. Dupa numai un minut, francezii au adus disperarea in tabara Stelei, Benzema fructificand o faza scoala, aducand astfel scorul la 4-3 pentru lyonezi. Jocul nebun a continuat, scorul devenind 3-5, dupa ce Fred reuseste dubla chiar in ultimul minut de joc. Ulterior, ca niste adevarati profesionsti, au stiut sa opreasca incursiunile stelistilor, fapt care nu a condus decat la conservarea avantajului luat pe tabela, partida incheindu-se in cele din urma cu victoria campioanei din Hexagon. Marius Lacatus a decis sa inceapa intr-o formula fara columbianul Toja. Astfel, Fiara a trimis in teren un 11 format din: Zapata - Ogararu, Radoi, Goian, P. Marin - Ov. Petre (`57-Ghionea), Lovin (`81-Kapetanos) - Nicolita, Dayro Moreno, Semedo (`65- Toja)- Arthuro. De cealalata parte, antrenorul francezilor a preferat un prim 11 alcatuit din: Lloris- Boumsong, Reveillere, Grosso, Cris - Makoun, Juninho, Toulalan, Ederson, Keita (`67- Fred), Benzema (`81-Mounier). La finalul partidei, antrenorul Marius Lacatus a precizat ca victoria francezilor se datoreaza greselilor pe care stelistii le-au facut in aparare. "Nu am reusit sa continuam la fel de bine cum am inceput. La acest nivel, orice greseala este un cadou si le dai posibilitatea adversarilor sa joace ce-si doresc. Puteam obtine o victorie daca nu faceam greseli de marcaj. Am pierdut multe mingi in aparare", a precizat Lacatus. Steaua se va deplasa pentru urmatorul meci din Liga, chiar acasa la adversara de aseara, partida urmand a se disputa pe data de 5 noiembrie.