Terramold, pe locul 4 la Cupa Romaniei la minifotbal

7 Iulie 2010
2818 Vizualizari | 2 Comentarii
Echipa Terramold
O echipa din Iasi a fost aproape sa joace finala Cupei Romaniei la mini-fotbal. Jucatorii de la Terramold au terminat prima editie a Cupei Romaniei, competitie desfasurata la Zalau, pe locul 4, dar au fost la cateva secunde de finala mare. La aceasta prima editie a Cupei Romaniei la mini-fotbal au participat 25 de echipe din toata tara, care au obtinut calificarea la turneul final de la Zalau. Terramold, echipa condusa de Gabriel Surdu jr., a disputat 7 meciuri in aproape 3 zile. In deschiderea regalului de fotbal de la Zalau, Terramold a intrat pe teren in postura de merituoasa favorita. Finalista in Cupa Iasului la minifotbal si castigatoarea ligii secunde la Divizia Galactica de Bahlui, a avut un parcurs foarte bun in grupe, unde iesenii au obtinut 3 victorii consecutive (4-2 cu nationala artistilor, dupa penaltiuri, 5-0 cu Bavost Buzau si 3-2 cu Sportul Salajean). In optimi, Terramold a trecut greu de Magnolia Craiova, dupa prelungiri (la finalul timpului regulamentar scorul era egal, 1-1), cu scorul de 2-1. Pentru ieseni a urmat, in sferturi, o noua victorie in fata Sportului Salajean, echipa invinsa si in grupe, de data aceasta cu 2-0, dar dupa un meci de foarte mare uzura. Ajunsi in semifinale, fotbalistii pregatiti de Mircea Ciocanaru, au intalnit echipa Simoda Euro Glia Nusfalau, judetul Salaj, care venea in semifinale cu sansa a doua. Meciul a fost unul antrenant, iar Terramold a condus la finalul primei reprize cu 1-0, dand impresia ca va reusi sa obtina o victorie logica mai ales datorita faptului ca au dominat in totalitate intreaga repriza. Desi au avut multe ocazii, iesenii au gresit, insa, in aparare de cateva ori, dand aripi adversarilor. Dupa o egalare obtinuta de salajeni cu destula sansa, victoria a revenit echipei mai ambitioase, in ultimul minut de joc: 2-1 pentru Simoda, prima echipa calificata in marea finala. In finala mica, Terramold Iasi a intalnit echipa WMT Timisoara, un meci despre care multi au spus ca este adevarata finala a Cupei Romaniei. Pentru Terramold, jocul din finala mica a fost tras la indigo cu cel din semifinale. Iesenii au condus cu 1-0 dupa prima repriza, dominand intregul meci si ratand foarte mult. In cele din urma, Terramold a fost egalata in ultimul minut de joc de echipa timisoreana. Dupa loviturile de la 7 metri, echipa Terramold Iasi a pierdut cu scorul de 2-3. Marius Dobos a primit trofeul pentru cel mai bun portar al turneului Cupei Romaniei la minifotbal. Marcatorii echipei sunt: Dan Lungu 4 goluri, Scrab Catalin 3 goluri, Bogdan Chiper 2 goluri, Alex Balanescu 2 goluri, Sebi Carare 2 goluri, Cezar Ciolpan 1gol, Neagu Mihai 1 gol. "Dupa cata munca am depus, imi pare rau ca nu am reusit sa ajungem macar in marea finala. Stiu ca puteam mai mult si de asta sunt si putin trist, dezamagit. Ii felicit pe baieti pentru rezultat, pentru eforturile lor si nu ne ramane decat sa incercam mai mult la anul", a declarat presedintele echipei, Gabriel Surdu jr.