Victorii pentru steaua si Urziceni, esec pentru Timisoara

2 Februarie 2010
609 Vizualizari | 0 Comentarii
Pantelis Kapetanos
Steaua a obtinut prima victorie din acest an, dupa ce a invins cu 2-0 pe Vasas Budapesta din Ungaria. Golurile stelistilor au fost marcate de Cristi Tanase si Pantelis Kapetanos. Chiar daca in prima repriza nu s-au marcat goluri, Steaua a avut aproape tot timpul partida sub control, Banel Nicolita fiind cel mai bun jucator al ros-albastrilor in primele 45 de minute. Centrarile sale excelente de pe partea dreapta, nu au fost insa folosite de varfurile Stancu, Surdu sau Tudela. Stoichita a preferat o asezare 3-4-3, care nu a prea dat randament, nici in ofensiva, si cu atat mai mult, nici in aparare, unde Eugen Baciu pe post de fundas central a fost de multe ori depasit de situatie, in unul dintre cazuri Tatarusanu salvand situatia excelent. Dupa pauza in ambele formatii s-au efectuat numeroase schimbari, dar si o modificare de asezare, Steaua trecand la clasicul joc cu 4 aparatori pe linia de fund. Cu mai multa siguranta in aparare, stelistii s-au putut concentra mai bine la faza de atac, iar in minutul 53, Cristi Tanase a reusit deschiderea scorului in urma unei faze rapide, pornita din pasa neobositului Nicolita. Cum in partea secunda a intrat in atacul Stelei si Kapetanos, grecul a marcat si el pentru echipa sa in minutul 69, de aceasta data servant fiind Janos Szekely, un alt jucator care s-a remarcat in aceasta partida. Dupa infrangerea cu Sahtior si remiza cu Red Bull Salzburg, pentru Steaua urmeaza un nou meci amical cu croatii de la NK Rijeka pe 5 februarie.

Unirea Urziceni - Zorya Lugansk 2-0

Tot ieri, Unirea Urziceni a invins cu scorul de 2-0 (2-0), echipa ucraineana Zorya Lugansk, in al doilea meci din cadrul stagiului de pregatire din Antalya. Ambele goluri ale formatiei ialomitene au fost marcate de Frunza.
Tehnicianul Ronny Levy a folosit in aceasta partida urmatorul unsprezece: Arlauskis - Maftei, Galamaz, Mehmedovici, Brandan - Marinescu, Paduretu, Apostol, Frunza - Onofras, Bilasco. Unirea Urziceni a obtinut a doua victorie din cadrul turneului din Antalya dupa succesul inregistrat , sambata, in fata formatiei slovene FC Koper, scor 2-0.

Scandal la FC Timisoara

Inca un amical pierdut pentru Timisoara. Sabau ii critica pe jucatori

FC Timisoara a suferit o noua infrangere in meciurile de pregatire din aceasta iarna, cedand in fata chinezilor de la Shang Dong, scor 1-2. Dupa meci, Ioan Ovidiu Sabau si-a criticat jucatorii pentru atitudinea pe care au avut-o. Chinezii au deschis scorul in minutul 42, printr-un sut din marginea careului de 16 metri, dupa ce cu doua minute in urma Goga trimisese in bara transversala. Mera a egalat in minutul 52 dupa un corner, Chiacu a trimis si el in bara patru minute mai tarziu, dar cei care au marcat au fost tot chinezii.

In minutul 74, asiaticii au profitat de o noua gafa in defensiva banatenilor si au punctat, cu o lovitura de cap, dupa un corner. Timisoara (prima repriza): Pantilimon, Tiago, Luchin, Nibombe, Sepsi, Contra, Bourceanu, Mejia, Goga, Vazquez, Mansour. Timisoara (repriza a doua): Supic, Scutaru, Mera, Brezinsky, Chitu, Alexa, Dobriceanu, Chiacu, Ionescu, Curtean, Magera. "Ma pun pe ganduri aceste infrangeri, dar mai mult urmaresc randamentul unora dintre jucatori. La meciul pierdut cu cei de la Gyeongnam (1-2) s-a putut spune ca a contat faptul ca in ziua premergatoare am facut un antrenament mai tare. A fost penultima zi de cantonament, s-a putut invoca si arbitrajul... De data asta insa m-a nemultumit jocul si atitudinea unora dintre fotbalisti. M-a suparat randamentul unora... Vreau alta atitudine in astfel de jocuri de verificare. Daca avem pretentii de la noi, putem considera adversarii acestia destul de modesti", a spus Ioan Ovidiu Sabau, pentru site-ul banatenilor.

Page time :0.1897 (s) | 24 queries | Mysql time :0.021989 (s)