Continua chinul pentru baschetbalistii ieseni

27 Martie 2006
1336 Vizualizari | 0 Comentarii
•Clubul Sportiv Municipal Iasi - CSU Atlassib Sibiu 75-103, in etapa a XXIII-a a Diviziei A de baschet masculin •Jucatorii pregatiti de antrenorul Radu Boisteanu au incercat multe, dar nu au reusit sa reziste decat 30 de minute in fata sibienilor •Etapa viitoare, CSM are o deplasare lunga, la Arad, ramanand de vazut daca vor fi gasiti banii macar pentru drum

Misiune grea pentru baschetbalistii de la Clubul Sportiv Municipal (CSM) Iasi, in confruntarea cu formatia CSU Sibiu, intr-un joc contand pentru etapa a XXIII-a a Diviziei A. In fata a peste 500 de spectatori prezenti in Sala Polivalenta la aceasta partida, Lobanov si compania nu au reusit sa reziste decat treizeci de minute, dupa care au cedat fizic si psihic si au pierdut meciul cu sibienii cu scorul de 75-103. De altfel, dupa o saptamanг plina de convulsii, оn care s-au antrenat cand au avut chef, parea ca jucatorii pregatiti de Radu Boisteanu vor face simpla figuratie оn partida de campionat, de sambata. Cum nici ardelenii nu au fortat, a rezultat un meci atractiv, cu numere de virtuozitate de ambele parti. In mod, surprinzator, CSM a оnceput mai bine partida, conducand chiar cu scorul de 4-0, 11-8 si 13-10, dar de la acest scor, оnregistrat оn minutul 5, oaspetii au preluat fraiele jocului si nu au mai cedat initiativa pana оn final. Chiar si asa, dupa primul sfert avantajul lui CSU Atlassib era, totusi, minim, scor 25-29. Un oarecare echilibru s-a mentinut si оn urmatoarele doua sferturi (46-58 la pauza mare si 64-78, dupa 30 de minute de joc). Desi ar fi trebuit sa forteze o eventuala egalare miraculoasa, iesenii nu au mai reusit sa tina pasul cu gruparea de pe malul Cibinului. Astfel, оn ultimele 10 minute oaspetii au facut legea pe teren. Profitand si de iesirea lui Lobanov, penalizat pentru cinci greseli personale, sibienii au marcat cos dupa cos, reusind chiar sa faca suta si sa castige cu scorul de 103-75, o diferenta mult prea mare fata de desfasurarea ostilitatilor din teren. Pentru ieseni au оnscris: Lobanov - 17 (1X3), Mladenovic - 14 (1), Florin Moscalu - 12 (1), Brunson - 11, Nicolae si Andrei Moldovanu - cate 6, Alin Moldovanu - 5 si Badila - 4. De partea cealalta, de la oaspeti, numai cei patru jucatori de culoare au reusit sa marcheze mai mult decat formatia gazda. Astfel, Clavon si-a trecut in cont 34 de puncte (1), Evans - 21 (1), Argrett - 21 si Kabengele - 11. Dupa acest nou insucces, cu trei runde inainte de finalul sezonului regulat baschetbalistii ieseni si-au consolidat pozitia a unsprezecea in clasamentul intern, la un singur punct distanta in fata ultimei clasate, Rapid Isover Bucuresti. Etapa viitoare, CSM are o deplasare lunga, la Arad, pentru confruntarea cu echipa gazda West Petrom Arad. Ramane insa de vazut daca sefii clubului iesean vor gasi macar bani pentru deplasare, stiut fiind faptul ca o noua neprezentare la un meci din prima liga atrage cu sine excluderea din campionat.

Joc fara miza pentru CS National

•CS National Iasi a pierdut cu scorul de 106-25, in deplasarea de la BC Icim Arad, dar nu mai pot retrograda in esalonul secund

Salvate de la retrogradare inca de joi, dupa ce CSU Oradea a invins pe Somesul Dej, baschetbalistele de la CS National au fost victime sigure in deplasarea de la BC Icim Arad. Trupa pregatita de Gabi Mihailescu a acuzat din plin drumul lung pana la Arad si a pierdut disputa cu gazdele la un scor incredibil, 106-25. Jocul s-a desfasurat intr-un singur sens, iesencele ajungand cu greu la panoul advers. Astfel, disputa s-a transformat doar intr-o cursa pentru atingerea sutei. Chiar daca antrenorii gazdelor au folosit mai multe junioare, Sorana Gavrilescu si compania nu au reusit nici macar sa se apropie de aradence reusind chiar rara performanta de a inscrie 5 puncte in repriza a doua. Punctele iesencelor au fost marcate de jucatoarele: Gavrilescu - 7 (1X3), Borcila 4, Benedic 4 (1), Panzaru 3 (1), Bordeanu 7 (1). Antrenorul Gabi Mihailescu le-a mai folosit in jocul de Arad pe Florea, Suman, Straciuc, Cilibiu si Ionescu, fara ca aceste baschetbaliste sa-si treaca numele pe lista marcatoarelor. Interesant este ca meciul de la Arad a fost arbitrat de singurul cavaler al fluierului - femeie din Divizia A, Roxana Grigorescu, din Bucuresti, ajutata de clujeanul Ionut Morar. Scapate de emotiile retrogradarii, jucatoarele de la CS National vor mai disputa un singur meci in aceasta editie de campionat, pe teren propriu in fata formatiei Biandra Livas Targoviste. Partida cu multipla campioana din Targoviste este programat in Sala Polivalenta pe data de 1 aprilie.

Page time :0.2145 (s) | 22 queries | Mysql time :0.079280 (s)