VICTORIE!!! CSM POLI IASI învinge Botoșaniul și este la doua victorii de calificarea in playoff - FOTO

12 Februarie 2018
2733 Vizualizari | 2 Comentarii
CSM Iasi FC Botosani 46

Poli Iasi a obtinut o victorie importanta in etapa cu numarul 24 din Liga 1, castigand derbiul Moldovei cu FC Botosani. Iesenii s-au impus cu scorul de 1-0 si au complicat destul de mult lupta pentru play-off.

Prima repriza a fost una relativ echilibrata, cu ocazii nu foarte mari la ambele porti.

Partea secunda a inceput cu o sansa mare a gazdelor, iar dupa cateva minute a venit si golul. Zaharia l-a lansat bine pe Platini in banda dreapta, acesta a trimis in careul mic de unde Andrei Cristea a pus latul pentru 1-0.

Victoria iesenilor ii aduce pe acestia la egalitate de puncte cu Botosaniul, echipa aflata pe ultima pozitie de play-off. Lupta pentru calificarea in aceasta faza a Ligii 1 este una dura, nu mai putin de cinci formatii luptandu-se pentru cele trei pozitii ramase disponibile.

Echipele de start

Poli Iasi: Koselev - Bosoi, Mihalache, Frasinescu, Badic - Qaka, Chelaru - Soares, Jo Santos, Sin - Andrei Cristea

Botosani: Cobrea - Ungurusan, Burca, Miron, Musat - Achim, Oaida - Roman, Morutan, Golofca - Axente

LIVE TEXT

• Meciul s-a terminat! Scor final 1-0!
  • 90+4' Arbitrul Istvan Kovacs a acordat o lovitura de la colt pentru Botosani. Executa Mihai Roman.
  • 90+3' Lovitura de colt pentru Botosani.
  • 90+3' Botosani avanseaza in atac si Stelian Nicolae Cucu trage spre poarta. Poli Iasi se descurca, lovitura e blocata de un aparator.
  • 90+3' Botosani are un corner, Mihai Romanse pregateste sa il execute.
  • 90+1' Poli Iasi ataca prin Platini. Totusi, finalizarea acestuia nu schimba tabela.
  • 90+1' Pe Stadionul Emil Alexandrescu, al patrulea oficial arata ca vor fi adaugate 4 minute la Repriza a doua.
  • 90' Marius Ovidiu Mihalache (Poli Iasi) a revenit pe teren.
  • 90' Partida este din nou in desfasurare.
  • 89' Arbitrul Istvan Kovacs nu a fluierat inca reluarea jocului deoarece Marius Ovidiu Mihalache de la Poli Iasi este inca intins pe gazon.
  • 86' Mihai Roman (Botosani) trimite la poarta, fara rezultat insa.
  • 83' Schimbare la oaspeti: Razvan Oaida e inlocuit de Sebastian Gabriel Chitosca.
  • 82' Vitalijs Jagodinskis ii ia locul lui Andrei Cristea.
  • 81' Jo (Poli Iasi) este avertizat de arbitru.
  • 81' Mihai Roman (Botosani) a fost avertizat de catre arbitrul Istvan Kovacs cu primul cartonas galben.
  • 80' Marius Ovidiu Mihalache e OK, a reintrat pe teren dupa accidentarea de adineauri.
  • 80' Jocul a fost reluat.
  • 78' Stelian Nicolae Cucu (Botosani) suteaza pe poarta, dar rateaza.
  • 76' Trage Andrei Cristea dar balonul trece pe langa poarta.
  • 74' Cap Andrei Cristea (Poli Iasi), mingea este respinsa.
  • 74' Istvan Kovacs acorda corner pentru Poli Iasi.
  • 72' Istvan Kovacs ii arata galben lui Gabriel Bosoi!
  • 70' Stelian Nicolae Cucu il inlocuieste pe Catalin Golofca la Botosani.
  • 68' Mihai Roman (Botosani) reuseste sa traga, dar sutul nu prinde spatiul portii.
  • 68' Osfaid la Andrei Cristea.
  • 67' Istvan Kovacs acorda corner pentru Botosani.
  • 64' Jo trimite cu capul, dar nu nimereste poarta.
  • 64' Lovitura de colt pentru Poli Iasi.
  • 62' Olimpiu Vasile Morutan de la Botosani este surprins in ofsaid.
  • 61' Botosani are un corner, Mihai Romanse pregateste sa il execute.
  • 61' Botosani in atac, Mihai Roman trage, dar scorul ramane acelasi.
  • 61' Mihai Roman incearca un sut, dar cei de la Poli Iasi reusesc sa respinga.
  • 60' Iese Mircea Axente, intra Bojan Golubovic.
  • 58' Gabriel Bosoi (Poli Iasi) este surprins in ofsaid.
  • 53' Un assist frumos al lui Platini.
  • 53' Gooool! Andrei Cristea inscrie pentru Poli Iasi, care preia conducerea, 1-0!
  • 51' Nicolae Musat de la Botosani pare a fi in regula si revine pe teren.
  • 51' Gata, se joaca din nou!
  • 51' Jocul a fost intrerupt pentru cateva momente pentru a vedea ce s-a intamplat cu Nicolae Musat, care are grimase de durere.
  • 50' Andrei Cristea (Poli Iasi) ia cartonas galben. Trebuie sa fie atent de-acum inainte, poate fi trimis mai devreme la vestiare!
  • 49' Olimpiu Vasile Morutan (Botosani) executa un corner.
  • 46' Denis Rusu ii ia locul lui Alexei Koselev pentru Poli Iasi.
  • 46' Arbitrul fluiera inceputul partii secunde.
  • Final de prima repriza.
  • 45+3' Poli Iasi ataca periculos si Jo suteaza pe poarta, dar scorul ramane acelasi.
  • 45+2'
  • Andrei Burca este avertizat de Istvan Kovacs!
  • 45+1' ArbitrulIstvan Kovacs va prelungi cu inca 3 minute.
  • 45' Gabriel Bosoi (Poli Iasi) revine pe teren dupa o usoara accidentare.
  • 45' Jocul a fost reluat pe Stadionul Emil Alexandrescu.
  • 44' I se acorda ingrijiri medicale lui Gabriel Bosoi de la Poli Iasi si jocul a fost intrerupt pentru cateva momente.
  • 42' Osfaid la Mircea Axente (Botosani).
  • 41' Flavius Stoican (Poli Iasi) l-a schimbat pe Narcis Iulian Badic care are grimase de durere dupa o accidentare suferita mai devreme. Alexandru Florian Zaharia e cel care i-a luat locul.
  • 41' Mihai Roman (Botosani) trimite pe langa poarta.
  • 40' Mihai Roman (Botosani) bate un corner.
  • 38' Kamer Qaka (Poli Iasi) incaseaza un galben de la arbitrul Istvan Kovacs.
  • 35' Poli Iasi ataca si Jo loveste mingea cu capul. Botosani se apara atent si respinge
  • 32' Platini de la Poli Iasi gaseste un culoar si suteaza, dar mingea ocoleste poarta
  • 30' Poli Iasi avanseaza prin Gabriel Bosoi, care isi incearca sutul. Mingea prinde cadrul portii, dar tabela ramane neschimbata.
  • 28' Narcis Iulian Badic si-a revenit si se intoarce pe gazon.
  • 28' Se reia meciul
  • 27' Istvan Kovacs intrerupe meciul pentru a i se acorda ingrijiri medicale lui Narcis Iulian Badic.
  • 26' Poli Iasi este fluierata in ofsaid
  • 25' Bogdan Ungurusan (Botosani) a fost avertizat cu galben.
  • 24' Arbitrul Istvan Kovacs a acordat o lovitura de la colt pentru Poli Iasi. Executa Platini
  • 23' Botosani avanseaza in atac si Mihai Roman reuseste sa traga, dar sutul sau rateaza tinta.
  • 18' Razvan Oaida este avertizat!
  • 17' Catalin Golofca e semnalizat in ofsaid de catre Istvan Kovacs.
  • 14' ArbitrulIstvan Kovacs fluiera o pozitie de ofsaid la Mircea Axente (Botosani).
  • 12' Sutul lui Vlad Alexandru Achim nu nimereste poarta si scorul ramane acelasi pe Stadionul Emil Alexandrescu.
  • 10' Suteaza Mihai Roman, dar nu nimereste poarta.
  • 9' Platini (Poli Iasi) prinde un sut, dar rateaza tinta.
  • 7' Mircea Axente de la Botosani este fluierat in pozitie de ofsaid.
  • 5' Jo(Poli Iasi) trimite o minge cu capul, dar rateaza.
  • 4' Poli Iasi preseaza in atac, dar arbitrul Istvan Kovacs fluiera prompt ofsaid.
  • 1' Fluier de start in aceasta partida.