Victorie cu gust amar pentru antrenorul Lupan

16 Ianuarie 2001
1462 Vizualizari | 0 Comentarii
veniamin lupan
•Clujencele si-au gasit nasii •CFR - CSM Iasi XXI a invins la Cluj pe "U" Ursus, cu 24 - 22, in etapa a II-a din Liga Nationala feminina de handbal •In returul sezonului trecut, iesencele au obtinut singura victorie in deplasare in aceeasi sala

Cu toate ca porneau cu sanse minime de a pleca neinvinse de la Cluj, in cea de-a doua etapa a Ligii Nationale feminine, handbalistele iesene si-au depasit conditia, parasind terenul victorioase. Avand in fata un adversar destul de redutabil, "U" Ursus Cluj, elevele lui Veniamin Lupan au reusit sa se ridice peste nivelul aratat in ultimele partide, evolutia din meciul de sambata facandu-ne sa speram intr-o minune in acest sezon. Incepand cu cele doua portarite si terminand cu Lenuta Lupan, cea mai valoroasa echipiera a gruparii noastre, iesencele au avut o prestatie laudabila in aceasta disputa, ele reusind sa se afle in avantaj in majoritatea timpului. Astfel, CFR - CSM Iasi XXI a deschis scorul, insa gazdele au egalat si au preluat conducerea in numai un minut. De aici incolo, ambele combatante au condus alternativ, evolutia scorului fiind una dramatica, in special in repriza secunda. De la 6-6, tabela a ajuns la 7-8, pentru ca finalul primului mitan sa apartina gazdelor, 10-9, 12-10 si 12-11, rezultatul la pauza. In repriza a doua, ostilitatile au decurs oarecum asemanator, cu un plus de partea echipei antrenate de Veniamin Lupan. Iesencele au recuperat rapid diferenta de la pauza, conducand cu 13-12, dar gazdele, impulsionate de un public destul de numeros, ajung din nou in avantaj, 15-13. Minutele 42 si 45 le gasesc tot pe fetele noastre in avantaj pe tabela, 16-15, respectiv 18-17. Pana la final, gazdele nu mai reusesc nici macar sa egaleze, cu toate ca au avut in dese randuri aceasta posibilitate. Finalul partidei a fost unul de infarct, oaspetele conducand la doar un punct diferenta, cu cinci minute, apoi cu un minut inainte de ultimul fluier al arbitrului. CFR - CSM Iasi XXI a condus cu 21 - 20 in minutul 55, apoi a fost 22 - 20, pentru ca, in ultimul minut, tabela sa arate scorul de 22 - 21 pentru oaspete.

La acest rezultat, clujencele rateaza atacul, iesencele profita de acest lucru si inscriu de doua ori consecutiv, ridicand diferenta la trei goluri, 24 - 21. Ultimul gol este inscris in poarta ieseana, insa nimic nu se mai putea intampla. Elevele lui Veniamin Lupan parasesc terenul salii din Cluj pentru a doua oara consecutiv victorioase, ambele succese inregistrandu-se in momente delicate pentru echipa. Daca in returul sezonului trecut, victoria de la Cluj a insemnat practic salvarea de la retrogradare, acum, izbanda vine sa ridice moralul fetelor, dupa infrangerea suferita in prima etapa, la Vaslui, considerata pe teren propriu. "Gustul amar nu se poate sterge, chiar daca am castigat. Este adevarat, sunt fericit, dar nu trebuie sa uitam ca succesul l-am repurtat in aceleasi conditii grele, cu doar zece jucatoare in lot. Gazdele au jucat si ele bine, dar noi am fost mai mereu cu un pas inaintea lor", a explicat Lupan victoria echipei sale. "Ma bucur ca toate fetele au jucat asa cum imi doream, lucru dovedit de faptul ca ele s-au inscris pe lista marcatoarelor. Doresc sa evidentiez si evolutia portaritei Spatariu, care a aparat patru lovituri de la sapte metri", a adaugat Lupan. In ceea ce priveste zvonurile cum ca ar parasi echipa, tehnicianul iesean nu le-a infirmat nici de aceasta data, spunand doar atat: "Sa vedem cum merg lucrurile". Pentru CFR - CSM Iasi XXI au punctat Lenuta Lupan, Daniela Grosu, Anca Pinteala, toate cate trei goluri, Beatrice Abalasei - 2 goluri si Petronela Ionescu - un gol. In cadrul aceleiasi etape, Hidrotehnica Petromin Constanta s-a impus la Baia Mare, in fata gruparii ERA cu 23 - 18, iar Rapid Bucuresti a obtinut o victorie categorica in sala Giulesti, scor 29 - 17, in dauna concitadinelor de la RAT Antilopa. Etapa viitoare, a III-a, se va desfasura pe data de 20 ianuarie, dupa urmatorul program: Hidrotehnica Petromin Constanta - Rapid CFR Bucuresti, Rulmentul Brasov - ERA Baia Mare, Oltchim Rm. Valcea - Otelul Galati, CFR - CSM Iasi XXI - "U" Remin Deva, Silcotub Zalau - "U" Ursus Cluj, RAT Antilopa Bucuresti - Fibrex Nylon Savinesti.