ZIUA de Iasi a dejucat planurile marsave ale vasluienilor

25 Septembrie 2006
1825 Vizualizari | 2 Comentarii
Cristian Branet
• Din informatiile detinute de cotidianul ZIUA de Iasi, vasluienii au insistat ca arbitrul meciului cu Poli Iasi sa fie Victor Berbecaru, central care a fost de altfel delegat initial la acest joc • In urma sesizarii facute de ZIUA de Iasi cum ca arbitrul Berbecaru a luat nota sub 7 de la observatorul Ioan Igna etapa trecuta, conducerea Politehnicii a solicitat Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA) schimbarea arbitrului • Pana la urma, la centrul partidei dintre Poli si FC Vaslui a fost delegat Augustus Constantin, fiul presedintelui CCA • FC Vaslui si Poli Iasi au remizat, 1-1, intr-un joc disputat ieri dupa-amiaza • Golul iesenilor a fost marcat de Ionut Bilba, din penalty, in minutul 40 • Etapa viitoare, Poli Iasi va primi vizita echipei campioane, Steaua Bucuresti

Cotidianul ZIUA de Iasi a reusit sa dejoace planurile marsave ale vasluienilor, reusind sa determine inlocuirea arbitrului Victor Berbecaru cu Augustus Constantin. Din informatiile detinute rezulta ca persoane influente din Vaslui au vrut ca jocul cu Poli Iasi sa fie arbitrat de Victor Berbecaru. Nici faptul ca acesta a luat nota sub 7, mai precis 5, de la observatorul Ioan Igna, pentru prestatia de la meciul Rapid Bucuresti - FC Arges Pitesti, nu l-a putut determina pe Constantin Gheorghe sa-l inlocuiasca pe Berbecaru. In conformitate cu regulamentele in vigoare, orice arbitru care ia nota sub 7 este automat retinut de la delegari pana cand CCA decide numarul etapelor de suspendare. Din informatiile detinute, seful CCA a vrut sa-l schimbe pe Berbecaru, constient ca incalca flagrant regulamentele, dar Adrian Porumboiu, finantatorul din umbra al vasluienilor, a fost cel care s-a opus vehement acestei inlocuiri. Mai mult decat atat, observatorul partidei de la Vaslui ar fi trebuit sa fie oradeanul Mircea Nesu, dar, culmea, Liga Profesionista de Fotbal (LPF) l-a schimbat pe acesta cu Tudor Constantinescu, un apropiat al lui Adrian Porumboiu. Motivul acestei inlocuiri este unul foarte simplu. La mijlocul saptamanii trecute, cei doi s-au certat violent, astfel ca delegarea lui Nesu era incomoda pentru planurile vasluienilor. In aceste conditii, cu un singur telefon, Mircea Nesu a fost inlocuit cu Tudor Constantinescu. Planul celor de la FC Vaslui a mers mai departe si postul Telesport a decis in ultima clipa sa nu mai transmita jocul dintre Poli Iasi si FC Vaslui, astfel ca numarul celor care vad ce se intampla pe teren sa fie redus doar la spectatorii prezenti in tribuna.

Inlocuire in noapte

Dar, la sesizarea cotidianului ZIUA de Iasi, care a aflat care este stratagema vasluienilor si ca Victor Berbecaru a primit nota 5 de la observatorul Ioan Igna la meciul din Giulesti, presedintele Politehnicii Iasi, Sorin Boca, a solicitat conducerii CCA schimbarea arbitrului de centru de la partida cu FC Vaslui. "Dupa ce vineri seara am primit informatii ca Victor Berbecaru a luat nota sub 7 la meciul dintre Rapid si FC Arges, l-am sunat pe presedintele CCA, caruia i-am solicitat sa schimbe arbitrul de centru. Nu se pune problema daca as fi avut sau nu incredere in Berbecaru, dar am vrut sa nu incalcam regulamentele si sa eliminam orice urma de indoiala. A doua zi, adica sambata, am fost informat ca Berbecaru a fost inlocuit cu Augustus Constantin", a declarat presedintele Politehnicii Iasi, Sorin Boca. Prestatia lui Constantin a fost foarte buna in prima repriza, cand a si dictat un penalty pentru Poli Iasi, dar dupa pauza centralul din Ramnicu Valcea a avut o maniera ezitanta, acordand gratuit mai multe lovituri libere gazdelor. Pana la urma insa, Augustus Constantin nu a gresit nici o decizie importanta, a rezistat presiunii de la Vaslui si a stricat astfel scenariul pus la punct in cele mai mici detalii de vasluienii lui Adrian Porumboiu. "Arbitraj perfect, exceptional, impecabil, fara cusur. Ati vazut si dumneavoastra. Nu ma provocati, ca nu vreau sa spun mai multe. Se va spune pe urma ca vasluienii stiu doar sa se ia de arbitri", a declarat ironic la finalul meciului Adrian Porumboiu.

Remiza

Dincolo de arbitraj, meciul de la Vaslui a inceput in nota de dominare a gazdelor, care au avut o ocazie sa deschida scorul chiar in primul minut, dupa ce Croitoru a patruns pe partea stanga in careul iesenilor, dar sutul sau a trecut putin pe langa poarta oaspetilor. Jucatorii pregatiti de Ionut Popa nu au ramas datori si in minutul 12, Gavatorta a reluat cu capul de la 8 metri, dupa un corner, dar portarul Leite a respins incredibil de la radacina barei. Publicul vasluian, care ieri s-a comportat admirabil, meciul desfasurandu-se intr-o nota totala de fair-play, a exultat prima oara in minutul 24, cand Viorel Frunza a executat excelent o lovitura libera de la 16 metri, direct in plasa portii lui Branet. Bucuria vasluienilor a durat insa doar 15 minute, pentru ca in minutul 39 Cernoch, intrat in teren cu 3 minute inainte, in locul lui Saric, a deviat o minge cu capul spre Ionut Bilba, care l-a driblat pe portarul Leite, a fost agatat de acesta, iar Augustus Constantin a dictat fara ezitare penalty si cartonas galben pentru goal-keeper-ul vasluian. A executat cu sange rece acelasi Bilba si Poli a intrat la vestiare cu o remiza, 1-1. Vasluienii au revenit insa pe teren si mai decisi sa transeze in favoarea lor razboiul Moldovei si au inscris in minutul 54 prin Gheorghiu, golul fiind insa anulat pe motiv de off-side de asistentul constantean Aurel Onita. Treptat, profitand si de ajutorul discret al lui Augustus Constantin, vasluienii s-au aruncat spre careul lui Branet, care a fost insa foarte sigur in meciul de ieri, de la Vaslui. Mai mult decat atat, in doar trei minute, oaspetii au ramas in noua jucatori de camp, Iurisniti fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene.

Accidentarea lui Gavatorta

Si, pentru ca tacamul sa fie complet, Gavatorta s-a accidentat si nu a mai putut continua partida, iesenii fiind obligati sa joace ultimele 10 minute ale partidei de la Vaslui, in doar 8 jucatori de camp. Chiar si asa insa, reduta lui Ionut Popa, care a facut un puseu de tensiune la finalul meciului si nu a mai participat la conferinta de presa, a rezistat si Poli a plecat cu un punct de la Vaslui, care nu-i ajuta insa pe ieseni sa se mentina pe locul 5 in clasamentul Ligii I. Dupa rezultatul de ieri, Poli a coborat pe locul 6 in clasament si in functie de rezultatul partidei de aseara dintre Rapid si Farul Constanta ar putea chiar astepta meciul cu Steaua de pe locul 7 in ierarhia interna. La finalul jocului, antrenorul echipei FC Vaslui, Gheorghe Multescu, si-a anuntat demisia, declarand scurt: "Eu sunt principalul vinovat pentru rezultatele slabe din acest inceput de campionat. Imi dau demisia si poate echipa isi va reveni. Dar, nu stiu ce as mai fi putut face eu, daca nu suntem in stare sa bagam mingea in poarta". Etapa viitoare, Poli Iasi va primi vizita echipei campioane, Steaua Bucuresti, intr-o partida programata sa se dispute duminica, 1 octombrie, cu incepere de la ora 17.00.

Caseta tehnica a partidei: FC Vaslui - Politehnica Iasi 1-1 (1-1)

Marcatori: Frunza (`24) / Bilba (`40 - pen.)
Stadion: Municipal Vaslui
Vreme: frumoasa
Spectatori: 6.000 (dintre care 800 de la Iasi)
Gazon: bun
Formatii: FC Vaslui: Leite, Cornea, Ivan, Buhus, Apostol, Croitoru, Gheorghiu (`65 Bukvic), Madar (`46 Neagu), Ljubinkovic, Frunza si Gomez (`77 Ionut Voicu). Antrenor: Gheorghe Multescu.
Politehnica Iasi: Branet - Toma (`67 Bernard), Onut, Ciobanu, Bordeanu - Iurisniti - Buta, Gavatorta, Saric (`36 Cernoch), Sfirlea - Bilba (`81 Tincu). Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Cristian Branet
Arbitri: Augustus Constantin - 6, Aurel Onita - 7, Dumitru Bargaoanu - 7.