Prea mici pentru un razboi atat de mare

16 Iunie 2004
942 Vizualizari | 0 Comentarii
•Cehia - Letonia 2-1 (0-1), in primul meci al grupei D din cadrul Campionatul European de Fotbal, Portugalia 2004 •Desi au condus cu 1-0, balticii si-au demonstrat limitele in finalul partidei, cand au cazut fizic si psihic •Golul victoriei Cehiei a fost marcat, cu cinci minute inainte de final, de catre Heinz

Inainte de startul Campionatului European de fotbal, selectionata Letoniei era privita ca o cenusareasa a acestei intreceri. Primele 45 de minute jucate de elevii antrenorului Aleksandrs Starkovs au infirmat insa aceasta teorie, balticii jucand foarte curajos, reusind chiar sa intre la vestiare cu un avantaj minim pe tabela de marcaj, datorita golului inscris in prelungirile primului act de Verpakovskis, care a profitat de o iesire neinspirata a portarului Cech. Primul sut al meciului i-a apartinut lui Astafievs, care a tras pe langa buturile portarului ceh. Prima ocazie a cehilor s-a produs in minutul 12, cand Nedved a patruns pe stanga, i-a pasat foarte bine lui Jankulovski, sutul acestuia in diagonala trecand putin pe langa poarta lui Kolinko. Patru minute mai tarziu, Prohorenkovs a facut o cursa pe dreapta si a centrat in careu, dar Verpakovskis nu a ajuns balonul. In minutul 20, letonii au o mare ocazie de a deschide scorul, la o faza in care Rubins a executat o lovitura libera si Astafievs a fost la un pas sa trimita cu capul in poarta lui Cech. Jucatorii Cehiei, nationala cu care Romania se va infrunta pentru accederea la turneul final al Campionatului Mondial din Germania 2006, a avut alte doua bune ocazii de a marca in minutele 21 si 25, prin Rosicky si Poborsky, dar suturile trimise de cei doi internationali cehi au ratat cu putin tinta. Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, cehii dominau, avand de partea lor si raportul posesiei balonului, care indica faptul ca in 60% din timpul jucat mingea a apartinut jucatorilor pregatiti de Karel Bruckner. Repriza se incheie cu golul lui Verpakovskis, nu inainte ca cehii sa mai suteze de doua ori periculos prin Poborsky si Nedved. Astfel, balticii intrau la pauza cu un nesperat avantaj pe tabela, spre surprinderea tuturor.

Limitele letonilor

In repriza secunda insa, Cehia a pus presiune pe careul advers, determinandu-i pe jucatorii letoni sa faca pasul inapoi si sa cedeze mijlocul terenului cehilor, fapt ce avea sa-i coste victoria la final. Totusi, golul a intarziat sa apara la poarta lui Kolinko, asta si pentru ca toate mingile cehilor l-au cautat pe "uriasul" Koller, inexistent in duelul cu portarul letonian. Intre minutele 59 si 62, jucatorii cehi au trei bune ocazii de a marca si a aduce mult sperata egalare, dar parca mingea a refuzat sa intre in poarta. Mai intai, Koller a sutat violent si Kolinko a prins in doi timpi, apoi Poborsky a centrat si Baros a reluat incredibil, pe langa poarta, din sase metri, pentru ca acelasi jucator al lui Liverpool sa preia o minge frumos pe piept ,dar sa o suteze aiurea. Singura ocazie a balticilor in actul secund i-a apartinut lui Prohorenkovs, care a trimis milimetric pe langa poarta din pozitie buna. Egalarea mult asteptata avea sa vina in minutul 73, cand Poborsky a reusit o cursa senzationala pe partea dreapta si, dupa ce a driblat trei jucatori letoni, a centrat. Kolinko are o interventie nereusita, iar Baros a sutat cu sange rece de la zece metri de poarta baltica. Presiunea cehilor s-a intensificat, dar sutul lui Heinz a sters transversala portii letone. Cu cinci minute inainte de final, inevitabilul s-a produs si acelasi Heinz a preluat o minge la 18 metri si a adus o victorie meritata nationalei lui Bruckner. Finalul meciului i-a gasit pe jucatorii meciului prabusiti pe gazon, frustrati ca au ratat sansa de a obtine un rezultat pozitiv chiar in runda de debut de la Euro.
Antrenorul Karel Bruckner a trimis in teren urmatorul unsprezece: Cech - Grygera ('56 Heinz), Ujfalusi, Bolf, Jankulovski - Poborsky, Rosicky, Galasek ('64 Smicer), Nedved - Koller, Baros ('87 Jiranek). De partea cealalta, antrenorul Letoniei, Aleksandrs Starkovs, inceput jocul cu urmatoarea formula: Kolinko - Isakovs, Zemlinskis, Stepanovs, Blagonadezdins - Bleidelis, Lobanovs ('89 Rimkus), Astafjevs, Rubins - Verpakovskis ('79 Pahars) Prohorenkovs ('72 Laizans). Partida a fost arbitrata de un trio francez, cu Gilles Veissiere la centru, secondat de asistentii Frederic Arnault si Serge Vallin.

Page time :0.1415 (s) | 22 queries | Mysql time :0.023838 (s)