Nationala de handbal s-a calificat in sferturi la Beijing

14 August 2008
760 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa nationala de handbal feminin a Romaniei s-a calificat, ieri, in sferturile de finala ale Jocurilor Olimpice de la Beijing, dupa ce a invins echipa Frantei, cu scorul de 34-26 (17-13), in cel de-al treilea meci din cadrul grupei A. Cu amintirea inca vie a fabulosului sfert de finala jucat la Mondialul din 2007, Romania si Franta au inceput prudent jocul din a treia etapa a turneului Olimpic, primele doua minute fiind rezervate celor doua portarite, Valerie Nicolas si Luminita Hutupan-Dinu. Tervel a deschis scorul pentru reprezentantele Hexagonului, dar Amariei a spart gheata pentru tricolore in minutul 3. Echilibrul s-a mentinut pana in minutul 10, gratie interventiilor miraculoase ale aparatoarei buturilor franceze, Nicolas aparand doua aruncari de la 7 metri si o actiune de unu la unu cu Ionela Galca-Stanca.

Romania a preluat pentru prima data conducerea in minutul 10, prin reusita Adinei Meirosu, pentru ca Ramona Maier sa-si inceapa recitalul de goluri cu o a doua reusita in inferioritate numerica. Minutul 12 a fost unul cu ghinion pentru echipa tricolora, Carmen Amariei, cea mai buna marcatoare din meciul contra Chinei, parasind terenul accidentata in urma unui contact cu puternica Mariam Signate. In aceste conditii, in rolul de golgeter si-a intrat Maier, aceasta fiind foarte bine secondata de pivotul Ionela Galca-Stanca si tanara Cristina Neagu. Diferenta din prima repriza a atins un punct de maxim in minutul 27, cand Romania conducea Franta cu 16-10, pentru ca la cabine echipa noastra sa intre cu un avans de doar patru goluri, scor 17-13, informeaza site-ul www.onlinesport.ro. Partea secunda a debutat cu un concurs de ratari, ambele echipe intrecandu-se in stangacii in faza de atac. Diferenta a continuat sa se mareasca pe fondul unui joc total din partea echipei Romaniei, la jumatatea partii secunde tricolorele avand un avans de noua goluri in fata Frantei (26-17), o echipa cu pretentii la o medalie olimpica. Finalul a fost insa unul linistit, echipa Romaniei evitand minutele de infarct din experienta trecuta a intalnirilor cu Franta, Florina Barsan (primul gol la Jocurile Olimpice), Adina Meirosu (cu o dubla) si Adriana Nechita inchizand tabela pentru un 34-26 categoric. Golurile Romaniei au fost marcate de urmatoarele jucatoare: Ramona Maier (11), Cristina Neagu (5), Adina Meirosu, Valentina Elisei si Ionela Stanca (4), Valeria Bese (2), Florina Barsan, Carmen Amariei, Adriana Nechita, Aurelia Bradeanu (1). A mai evoluat Narcisa Lecusanu, care nu a reusit nici un gol, ratand in debutul meciului o aruncare de la 7 metri. De cealalta parte, cea mai buna marcatoare din echipa Frantei a fost experimentata Raphaelle Tervel, cu 6 goluri din tot atatea aruncari, aceasta fiind secondata de Sophie Herbrecht, cu 4 goluri din 13 aruncari. Dupa o meritata zi de pauza, nationala feminina de handbal a Romaniei va reveni in arena de la Beijing maine, cand este programata intalnirea cu Angola. Nationala antrenata de Gheorghe Tadici si Dumitru Musi este liderul grupei A, cu 6 puncte, neinvinsa, fiind deja calificata in sferturile de finala ale competitiei, in care se vor afla primele patru clasate din fiecare din cele doua grupe.

Page time :0.2190 (s) | 22 queries | Mysql time :0.032245 (s)