Romania nu mai invinge pe nimeni - FOTO

31 Mai 2010
943 Vizualizari | 0 Comentarii
Ucraina a invins Romania cu scorul de 3 2
• Romania a pierdut partida amicala din deplasare cu Ucraina, fiind invinsa cu 3-2, dupa ce a reusit sa revina de la 1-0 • Aliev a deschis scorul in prima repriza, Tamas si Daniel Niculae au dus Romania in avantaj dupa pauza, pentru ca Ucraina sa egaleze prin Konoplianko si sa castige prin autogolul lui Tamas • Selectionerul Razvan Lucescu a criticat vehement arbitrajul Aflata in fata unui nou inceput de drum, nationala de fotbal a Romaniei a luat startul cu greu in primul amical in fata Ucrainei de la Lvov. Tricolorii pregatiti de Razvan Lucescu au fost invinsi cu scorul de 3-2 de nationala Ucrainei, dar senzatia a fost ca, in sfarsit, Romania se afla pe un drum bun, chiar daca la finalul acestui drum nu va fi calificarea la Campionatul European din anul 2012. Shevchenko si compania au inceput in forta partida, iar dupa doar un sfert de ora au reusit sa si deschida scorul prin Aliev, care a inscris cu un sut magnific din lovitura libera de la 40 de metri, la o greseala totusi a portarului Bogdan Lobont. Prima repriza s-a incheiat fara ca Romania sa trimita macar un sut pe spatiul portii adverse, insa modificarile facute la pauza de Razvan Lucescu prin intrarile lui Cocis si Daniel Niculae au dinamizat atacul tricolorilor. Iar dupa cateva minute de tatonare, Romania a restabilit egalitatea pe tabela prin reusita superba a lui Gabriel Tamas, fundasul invingandu-l pe Piatov cu o torpila superba de la 40 de metri. Golul a dat un moral bun romanilor, trupa coordonata de capitanul Cristi Chivu atacand cu elan in jumatatea adversa. Astfel ca reusita lui Daniel Niculae din minutul 63 n-a fost o surpriza, fostul rapidist fiind lansat de Bilasco pe contraatac, dupa care a scapat elegant de trei adversari si a inscris cu un sut pe jos din 15 metri, ducand Romania in avantaj. Insa bucuria unei victorii romanesti dupa atatea luni a fost stearsa rapid de ucraineni, care in doar patru minute au reusit sa se instaleze din nou la conducere pe tabela. Mai intai a egalat scorul Konoplianko in minutul 75, pentru ca un autogol al lui Gabi Tamas sa aduca Ucraina in avantaj, in minutul 79, dupa ce o centrare a lui Shevchenko a fost deviata mai intai de Chivu si apoi de Tamas in propria poarta. Dupa meci, antrenorul Razvan Lucescu a criticat vehement arbitrajul. "Nu am comentat arbitrajele, nu m-am plans niciodata, dar ceea ce s-a întamplat astazi a fost revoltator. Chiar acum patru zile am avut o discutie cu tata, discutam ca e un meci acasa, ca au nevoie de victorie, si mi-a zis sa ma astept la un arbitraj ostil. Asa a fost, din pacate. Si-au batut joc de munca acestor baieti. Au fost multe magarii ale arbitrilor la aceasta partida. Afecteazã modul în care s-a pierdut, am avut jocul în mana si au fost toate aceste magarii, care duc la frustrare", a spus Lucescu. Selectionerul a precizat ca echipa a fost taxata în momentele bune pe care le-a avut în joc. "Am avut momente mai proaste, dar am avut si momente bune. Culmea e ca atunci cand am avut momente bune am fost taxati. E un meci amical, din care ramanem cu lucruri frumoase, pot sa apreciez evolutia lui Bilasco, mi-a placut foarte mult si Cocis, care a fost foarte disciplinat tactic, a dat un plus de consistenta, de disciplina tactica", a explicat el. Lucescu si-a exprimat nemultumirea fata de atacanti, care au recuperat multe baloane, însa le-au pierdut cu usurinta: "Lobont a facut greseala de la primul gol, dar exista si greseala lui Pitov, dar e usor de a gasi vinovati. Nu vreau sa critic atacantii, însa cand trebuie sa alergi ca sa recuperezi si în secunda urmatoare mingea este la adversar, este o risipa de efort si nu este normal". Lucescu a mai spus ca Daniel Niculae nu ar fi trebuit sa intre la pauza, însa acea schimbare a fost impusa de cursul jocului, iar intrarea sa a adus mai multa consistenta în joc, atacantul reusind chiar sa marcheze. Razvan Lucescu a folosit in meciul de la Lvov urmatorul unsprezece: Lobont - Maftei, Tamas, Chivu, Rat - Roman (Deac '78), Radoi, Ghioane (Cocis '46), Cr. Tanase (Radut '85) - Bilasco (Mazilu '83), Andrei Cristea (M. Niculae '46). De partea cealalta, antrenorul Ucrainei, Mirek Markevici a folosit formula: Piatov - Cigrinski, Kobin (Oleniuk '58), Osipko (Polevoi '62), Timosciuk, Mihalik, Gusev (Fedetkîi '86), Aliev (Seleznov '89), Konoplianka - Milevski (Rotan '83), Sevchenko (Hudobiak '90+2). Dupa meci, tricolorii au plecat in Austria, acolo unde Romania va mai disputa doua jocuri de verificare, cu Macedonia (miercuri, ora 20.00, la Villach) si Honduras (sambata, ora 20.30, la Sankt Veit an der Glan), echipa calificata la Mondialul din Africa de Sud.

Page time :0.1395 (s) | 22 queries | Mysql time :0.032779 (s)