Victorie in ultima secunda

19 Noiembrie 2010
784 Vizualizari | 0 Comentarii
Campioana Romaniei la handbal masculin, HCM Constanta, a obtinut cea de-a doua victorie din acest sezon al Ligii Campionilor, invingand in ultima secunda pe Sankt Petersburg HC, scor 29-28 (16-13). Disputa dintre cele doua echipe a debutat intr-o nota de echilibru, primii care au condus fiind rusii (2-3, min. 7). Condamnati sa invinga, constantenii au revenit, impulsionati de un Stavrositu excelent pe faza de atac, care a inscris atat de la 9 metri, cat si pe patrunderi care au destabilizat total defensiva rusa. Diferenta dintre cele doua echipe a crescut treptat la patru goluri, scor 11-7, in minutul 22, pe fondul unor greseli ale rusilor, dar si a paradelor excelente ale lui Popescu. Totusi, rusii au inceput sa se apropie, in cele din urma, la pauza Constanta intrand cu 3 lungimi avantaj (16-13). Constantenii au inscris primul gol al reprizei secunde, dar jocul a devenit din ce in ce mai echilibrat. Dupa 20-19, in minutul 41, rusii egaleaza pentru prima data in minutul 56 (25-25), finalul fiind unul nerecomandat cardiacilor. Sadoveac a reusit sa perforeze de doua ori poarta adversa, insa de fiecare data oaspetii au inscris, iar ultimele secunde au decis castigatoarea. Cu 20 de secunde inainte de final, rusii au egalat, dar au uitat sa se replieze, iar pe un contraatac fulgerator Sabou a inscris cand mai era o singura secunda de joc. Scor final 29-28, iar constantenii fac 4 puncte, insa au un retur de foc miercurea viitoare, la Sankt Petersburg.

HCM Constanta: Popescu 15 interventii - Stavrositu 7, Sadoveac 6, Toma 5 (2 din 7 m), Schuch 3, Baiceanu 3, Sabou 3, Csepreghi 1, Angelovski 1.

Page time :0.1261 (s) | 22 queries | Mysql time :0.015539 (s)