Vasluiul a intrat in cursa pentru titlu

27 Noiembrie 2010
832 Vizualizari | 0 Comentarii
FC Vaslui a castigat partida de pe teren propriu cu Pandurii Targu Jiu, scor 3-1. Moldovenii au intrat cu avantaj de doua goluri la vestiare, dupa reusitele lui Wesley si Yero Bello, gorjenii reducand din diferenta dupa pauza, prin Voiculet. Raul Costin a inchis tabela in minutul 50. Pandurii a presat insistent in jumatatea adversa, Hidisan sau Nistor avand primele faze amenintatoare la poarta lui Kuciak. Trupa lui Petre Grigoras a continuat sa preseze, Chiriches, Ilie Iordache sau Stromajer fiind autorii unor faze care au creat emotii la poarta gazdelor. Dar spre finalul primei reprize vasluienii s-au trezit parca brusc si in minutul 39 Wesley Lopes a deschis scorul, impingand mingea in plasa din cativa metri din excelenta pasa a lui Gheorghiu de pe dreapta. Tot de pe dreapta si tot de la Gheorghiu a venit si centrarea de la golul al doilea al gazdelor, Yero Bello marcand in prelungirile primei reprize cu o lovitura de cap din apropiere. Cu avantaj de doua goluri pe tabela, vasluienii au iesit mult prea relaxati de la vestiare si au fost taxati imediat de gorjeni. Claudiu Voiculet a redus din diferenta la doar 3 minute de la startul reprizei secunde, cu un sut in forta din marginea careului printre visatorii fundasi ai moldovenilor. Asta nu a facut decat sa-i trezeasca din amorteala pe vasluieni, iar dupa doua minute diferenta de doua goluri de pe tabela s-a refacut. De data aceasta Lucian Sanmartean a fost responsabil cu pasa si Raul Costin cu golul. La 3-1, gorjenii nu au mai avut forta sa revina, desi ar fi trebuit sa primeasca un penalty clar la un fault asupra lui Apostu. Vasluiul a legat doua victorii consecutive si a ajuns la 2 puncte de liderul Otelul Galati, care joaca astazi cu Astra Ploiesti.
Tot ieri s-a disputat un alt meci din acesta runda a Ligii I. Intr-un adevarat razboi al supravietuirii, Unirea Urziceni a castigat cu 2-1 partida de pe teren propriu cu Sportul Studentesc, reusind sa intoarca scorul dupa ce la pauza conduceau oaspetii. Tibi Balan a deschis scorul in minutul 18, Vasile Maftei a egalat imediat dupa startul reprizei secunde, pentru ca Antonio Semedo sa stabileasca scorul final in minutul 72. Deschiderea de scor a venit in minutul 18, cand Cornel Cernea a facut o gafa incredibila in propriul careu. Portarul a incercat sa paseze la Nicu Epaminonda, insa i-a trimis perfect lui Tibi Balan, care a trimis in plasa din apropiere. Desi au alergat cu insistenta dupa golul egalizator (au avut si doua bare), ialomitenii n-au reusit sa inscrie decat dupa pauza, cand Vasile Maftei (48') a marcat cu un sut din 3 metri, dupa o centrare din corner deviata cu capul de Rusescu si apoi de Filip. Golul izbavitor pentru vicecampioana Romaniei a venit in minutul 72, Antonio Semedo marcand din centrul careului dupa o pasa magnifica cu capul a lui Rusescu peste intreaga defensiva a Sportului.

Page time :0.1603 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019874 (s)