Fotbal: Iesenilor nu le-a priit in Poiana

22 Noiembrie 1999
1305 Vizualizari | 0 Comentarii
•Moraru a incasat cel mai rapid gol al returului •Istoria partidei s-a scris in 15 munute •O noua infringere la zero pe terenul unei cotracandidate •Al 11 -lea esec pentru Poli coincide cu revenirea in careul retrogradabil

Simbata dimineata citeva sute de spectatori s-au incumetat sa ia drumul stadionului "Poiana" pentru a asista la un veritabil derby al subsolului de clasament din serie. Gazdele veneau dupa cinci partide in care nu cunoscuse victoria in timp ce, de cealalta parte, iesenii abordau intilnirea cu un moral destul de bun datorat ultimelor trei succese consecutive. Prin urmare, se anunta inca din start o disputa apriga pentru punctele puse in joc, ambele combatante neluind in joc decit varianta victoriei. Din pacate pentru ieseni, partida a debutat cum nu se poate mai prost, gazdele reusind deschiderea scorului in minutul 2. Anghel si-a incheiat o actiune personala cu o centrare in careu de unde Alexandru Gheorghe a deschis scorul marcind cel mai rapid gol al returului de campionat. Reusita a dat incredere echipei gazda care, in minutul 15 isi majora diferenta la doua goluri. Lupsa a pivotat in careul iesean dupa care a trimis plasat, pe linga Moraru stabilind inca din primul sfert de ora rezultatul final. In continuare, iesenii au incercat sa reintre in joc insa primul sut al lor pe spatiul portii s-a petrecut tirziu pe finalul prijmei reprize, in minutul 38, cind Batbu a trimis spre poarta lui Mindibac dar fara succes. Pina in acest minut, elevii lui Nicolae Babeti au mai avut citeva oportunitati de a marca insa impreciziile in faza de finalizare ale lui Plavache ('18), Anghel ('19) sau Lupsa ('23) au facut ca tabela sa ramina dupa 45 de minute, intacta.
In partea a doua a meciului, ocaziile s-au intetit la cele doua porti, o data cu trecerea timpului. La doua minute de la reluare, Barbu a executat destul de bine o lovitura libera din pozitie centrala de la 25 de metri insa balonul a trecut peste. In minutul 71 gazdele trec pe linga 3-0 insa Gheorghe Ion rateaza cu nonsalanti mai tirziu, Anghel aflat singur cu poarta goala in fata trimite peste transversala exasperindu-si antrenorul care, de altfel, l-a si inlocuit. Iesenii nu se multumesc cu situatia din teren si au citeva zvicniri, ramase insa nefructificate. Onofras pleaca pe contraatac in stilul lui caracteristic insa sutul sau este scos de pe linia portii de Postolache. Poenaru, introdus in teren in minutul 67 in locul lui Serban, rateaza si el reduce din handicap in finalul partidei, cind Badiu respinge mingea trimisa de iesean in corner. Cu citeva minute inainte de ultimul fluier al lui Florin Chivulete, Albu (Poiana) rateaza din apropierea portii adverse desprinderea pe tabela. Per total, o partida destul de atractiva, mai ales in repriza a doua cind echilibrul a predominat in cimp. De remarcat ca in unele momente ale partii a doua a meciului, gazdele atacau poarta ieseana cu cinci jucatori ofensivi, Ionescu si Onofras fiind obligati sa se retraga deseori in sprijinul apararii. Victorie meritata pentru cimpineni in urma careia Poli coboara doua locuri in clasament, gratie victoriei Preciziei in fata celor de la Metrom.
La Poli au evoluat: Moraru, Gavrilescu, Gheban, Paraschiv, Urdaru, Barbu, Onut, Ionescu, Serban ('67 Poenaru), Pintilie, Onofras. A arbitrat bine o brigada de arbitri din Bucuresti, alcatuita din Florin Chivulete (centru), Cristi Marinescu si Corneliu Fecioru (tuse). Partida a fost supervizata din partea FRF de observaorul George Ionescu (Bucuresti).

Page time :0.1283 (s) | 24 queries | Mysql time :0.015131 (s)