Steaua a rapus monstrul scotian

31 Iulie 2009
589 Vizualizari | 0 Comentarii
• Steaua- Motherwell 3-0 (2-0), in turul doi al Europa League • Cele trei goluri ale intalnirii au fost marcate de capitanul scotienilor Stephen Craigan, care si-a introdus singur mingea in poarta, de mijlocasul Banel Nicolita si de atacantul Bogdan Stancu • Stelistii mai trebuie sa treaca si de meciul retur din Scotia pentru a se vedea calificati in turul urmator al competitiei
Steaua- Motherwell 3-0 (2-0), in turul doi al Europa League. Cele trei goluri ale intalnirii au fost marcate de capitanul scotienilor Stephen Craigan, care si-a introdus singur mingea in poarta, dar si de mijlocasul Banel Nicolita si de atacantul Bogdan Stancu. Rezultatul, desi previzibil, nu califica Steaua in ultimul tur preliminar. Stelistii mai trebuie sa treaca si de meciul retur din Scotia pentru a se vedea calificati in turul urmator al competitiei. Stelistii au intalnit aseara una din formatiile care au beneficiat de un wild-card pentru a participa in Europa League. Fara a fi ingrijorati de modul cum Motherwell a obtinut calificarea in acest tur, stelistii se aratau optimisti la inceputul partidei, sperand intr-o calificare inca din meciul tur. Cristiano Bergodi a decis sa trimita in teren un prim 11 format din: Tatarusanu - Golanski, Goian, E. Baciu, Ninu - Szekely (`27- Grzelak), Onicas, A. Ionescu, Nicolita (`85- Ochirosii)- Stancu, Surdu (`72- Bibiskov). De partea cealalta, antrenorul John Sutton a inceput in formula: Ruddy - Saunders, Craigan, Hutchinson, Reynolds - Coke, Jennings (`76- Murphy ) - Humphrey (`67- O`Brien), Forbes (`37- Hammel), 45. Slane - 11. Sutton. Steaua - Motherwell a inceput asa cum se astepta toata lumea, cu Steaua in ofensiva in incercarea de a puncta inca din start. Primele zece minute au insemnat un adevarat iures al bucurestenilor la poarta scotienilor. Chiar in minutul cinci al jocului, stelistii au fost aproape sa sparga gheata. Stancu a incercat o succesiune de driblinguri, insa Nicolita nu a reusit sa fructifice balonul care se scurgea linistit in fata portii. Un minut mai tarziu, Stancu a fost din nou aproape sa deschida scorul, insa sutul sau a fost blocat cu greu de portarul advers. Desi nu au mai avut ocazii la fel de mari, stelistii s-au vazut nevoiti sa joace singuri, asta pentru ca scotienii nu au mai fost vazuti prea des la poarta lui Tatarusanu. Cu toate ca stelistii s-au napustit spre poarta adversa, scotienii s-au aparat organizat, atacurile lasandu-se fara rezultat. Meritarea a asteptat. In minutul 30, Steaua a reusit sa deschida scorul, printr-un autogol al scotienilor. Szekely a executat un corner, Goian a trimis cu capul in piciorul capitanului lui Motherwell, care si-a deviat mingea in propria poarta pentru 1-0. Cateva minute mai tarziu, Steaua putea sa majoreze diferenta la 2-0, insa Dorin Goian a ratat un penalty acordat de arbitrul intalnirii dupa un fault in careu asupra stelistului Surdu. Ratarea penalty-ului nu i-a destabilizat pe ros-albastri. Pana la finalul primei reprize, stelistii au continuat ofensiva la poarta scotienilor, in speranta unui gol pentru 2-0 si pentru a intra linistiti la vestiare. Golul a venit insa de la cine se astepta mai putin, de la Banel Nicolita. Dupa luni de seceta, mijlocasul stelist a reusit sa sparga gheata si sa marcheze pentru 2-0. Nicolita a fructificat o pasa "printre", primita de la polonezul Grzelak. La pauza, stelistii intra cu un avantaj de doua goluri. Super Steaua Steaua se dezlantuie dupa pauza. Pentru a razbuna penalty-ul ratat de Goian, atacantul Bogdan Stancu reuseste sa aduca linistea in tribune, marcand pentru un 3-0 linistitor. In minutul 60, Stancu a fructificat o pasa excelenta primita de la polonezul Grzelak, astfel incat tabela de marcaj arata 3-0. Din acel moment, stelistii si-au vazut doar de spectacol, spectatorii vazand un adevarat recital al elevilor lui Bergodi. Ultima faza notabila a meciului i-a apartinut lui Onicas, mingea trimisa cu capul de tanarul mijlocas tintind transversala portii scotiene. Pana la finalul jocului nu s-a mai intamplat nimic notabil, stelistii reusind sa mentina avantajul de trei goluri inregistrat pe tabela de marcaj. Scorul permite elevilor lui Bergodi sa viseze frumos, insa mai trebuie sa astepte si meciul retur de saptamana urmatoare pentru a fi siguri de calificare in turul urmator al competitiei. La finalul jocului, Gigi Becali, patronul Stelei, s-a aratat extrem de multumit de jocul prestat de bucuresteni. Becali a sustinut ca scorul putea fi chiar mai mare. "La pauza am strigat ca asta-i Steaua ce o visam! Probabil ca a fost si o descatusare a necunoscutului, pentru ca am jucat cu multi tineri si nu stiam daca suntem sau nu o echipa competitiva. Motherwell nu este o echipa de cupele europene si nu putem spune ca a fost un nimeni. Nu a avut forta necesara. Cand vom creste, Europa nu va mai fi atat de relaxata cu Steaua. Deja Bergodi a facut in asa fel incat nu mai stie cu cine sa joace. Este mare lucru. Sunt multumit de antrenor, pentru ca a facut o echipa ce imi place. Steaua m-a uns pe suflet in aceasta seara (ieri seara-n.r.), jucatori tineri, multi romani, exact ce ii ceream eu lui Lacatus pe vremuri si altora: Arsenal de Romania. Chiar ma intrebam, acum cateva zile, ce va face nebunul asta de Bergodi. Si a facut un Arsenal de Romania", a spus Gigi Becali.