O ieseanca a castigat Cupa Romaniei la box

23 August 2010
2660 Vizualizari | 0 Comentarii
Succes iesean la Cupa Romaniei de box feminin, de la Ploiesti. Intr-o competitie la startul careia s-au aliniat peste 100 de sportive, Iasul a fost reprezentat de doua sportive de la CSS Unirea Soroceanu, Ioana Oprea si Andreea Butureanu. Dupa cinci zile de concurs, la categoria 64 de kilograme, tineret, Ioana Oprea a cucerit medalia de aur. Ieseanca a trecut de Crina Costin, de la Bistrita Nasaud, si de Adriana Mihai, de la Cluj. Sportiva pregatita de Viorel si Marius Soroceanu a castigat ambele meciuri prin abandon in repriza a doua. Ioana Oprea este poreclita “moldoveanca cu pumn de otel”, a facut si 14 luni de kick-boxing, are 18 ani si a sustinut, pana acum, 14 meciuri, toate castigate. Ioana face box de doi ani, este campioana in 2009 si 2010 si este eleva in clasa a XII-a, la Liceul Alexandru Ioan Cuza. Cealalta sportiva din Iasi, prezenta la Cupa Romaniei de box feminin de la Ploiesti, Andreea Butureanu, cucerit medalia de argint, in limitele categoriei de 54 kilograme. Dupa ce a invins-o pe Roxana Dobre, de la Bistrita Nasaud, ieseanca a fost invinsa de Ana Iacob, din Campina, 10-8. Andreea este eleva in clasa a XI-a, la Liceul Economic de Turism, si este fiica unui fost boxer, Petru Butureanu, care a facut box in anii ’70 la CS Nicolina. Medaliata cu argint la Ploiesti, Andreea face box de 10 luni, a disputat 4 partide, dintre care a castigat 4. Turneul de la Ploiesti a fost supervizat de Vasile Catea, presedintele interimar al FR Box si a constituit un prilej de selectie inaintea Mondialelor de box feminin din Rusia, din perioada 2 - 12 septembrie. Antrenorii Viorel si Marius Soroceanu tin sa multumeasca liceelor unde invata fetele si tuturor sponsorilor care sprijina activitatea clubului.

Page time :0.1424 (s) | 22 queries | Mysql time :0.023558 (s)