Timisoara nu a rezistat in fata lui Manchester

20 August 2010
969 Vizualizari | 0 Comentarii
In prima mansa a play-off-ului Europa League, FC Timisoara a fost invinsa pe teren propriu, cu 1-0, de Manchester City, cea mai bogata echipa din fotbalul mondial. Dintre toate echipele romanesti prezente in play-off-ul Europa League, FC Timisoara a avut parte de cel mai dificil adversar, Manchester City, o formatie care a facut, in aceasta vara, transferuri de peste o suta de milioane de lire sterline. Timisoara a dominat primul sfert de ora, insa nu a putut sa puna in mare pericol poarta lui Joe Hart. Cea mai periculoasa ocazie a banatenilor, din prima repriza, a venit in minutul 36, voleul lui Contra fiind deviat de Kompany si retinut de Hart. Yaya Toure a avut o actiune personala, cu doua minute inainte de pauza, cand a trecut de mai multi jucatori romani, centrarea sa in fata portii fiind respinsa cu piciorul de Pantilimon. Englezii au fost primii periculosi in repriza secunda, sutul lui Zabaleta, de la 17 metri, in minutul 45, trecand pe langa. Imediat a venit si replica banatenilor, dupa patru minute, sutul lui Axente, deviat usor de un adversar, fiind retinut cu usurinta de Hart. Aflat la primul meci in tricoul lui Manchester City, italianul Mario Balotelli a ratat o ocazie in minutul 67, cand a sutat pe langa poarta, din trei metri. Oaspetii au trecut din nou pe langa gol, doua minute mai tarziu, Yaya Toure nimerind doar bara, cu un sut puternic din sase metri. Banatenii au cedat, pana la urma, in minutul 72, Balotelli trimitand mingea in poarta din cinci metri, dupa ce a fost servit involuntar de Adebayor. Timisoara a pierdut cu 0-1, dar nu s-a facut de ras si jucatorii lui Petrovici au iesit de pe teren in aplauzele publicului.

Page time :0.1602 (s) | 22 queries | Mysql time :0.043669 (s)