Baschetbalistii au incheiat anul cu o victorie

17 Decembrie 2010
705 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi – BC Perla Harghitei 95-79 (22-31, 34-17, 20-12, 19-19), in ultima etapa a turului Diviziei A de baschet masculin

Echipa de baschet masculin Politehnica Iasi a incheiat anul 2010 cu o victorie, care poate insemna enorm pentru trupa pregatita de Costel Moscalu. Intr-un meci disputat ieri, in Sala Polivalenta, iesenii au invins pe BC Perla Harghitei, cu scorul de 95-79 (22-31, 34-17, 20-12, 19-19), in ultima etapa a turului Diviziei A de baschet masculin. Cu acest succes, Politehnica urca pe locul 14 in clasamentul intern (din 16 formatii) si are sanse sa evite retrogradarea in esalonul secund.
Intr-o partida decisiva, Dawson si compania au inceput greu si dupa primul sfert oaspetii conduceau cu scorul de 31-22. Gazdele au avut o reactie de orgoliu in al doilea sfert, pe care l-au castigat cu 34-17 si au intrat la pauza mare cu un avantaj de 8 puncte. Acest avantaj a fost dublat in sfertul al treilea (20-12) si Politehnica nu a mai cedat victoria finala. Iesenii au invins BC Perla Harghitei cu 95-79, obtinand al doilea succes din acest sezon. Baietii lui Costel Moscalu datoreaza victoria celui mai bun jucator, Dawson, care a reusit 39 puncte si 10 recuperari. Celelalte puncte ale iesenilor au fost marcate de jucatorii: Hurjui – 14p., Madalin Nicolae – 12p., Florin Moscalu – 1p., C. Amarghioalei – 8p., Mc Cullogh – 19p., Dumitru Anghel – 2p. De partea cealalta, cei mai buni marcatori ai harghitenilor au fost: Enrico Ramon – 22 puncte, Y. Coleman – 21p. si Levine – 13p.
Baschetbalistii intra in vacanta, dar nu pentru multa vreme, deoarece prima etapa a returului este programata pe data de 15 ianuarie 2011, cand la Iasi va veni echipa SCM CSS Craiova.