Cupa Mondiala de rugby pentru tineret

27 Iunie 2002
723 Vizualizari | 0 Comentarii
"Macaronarii" au castigat la mustata

•Romania - Italia 22-23 (0-17) •Nationala noastra va intalni din nou Fiji, de data aceasta pentru locurile 11-12 •In echipa Romaniei a evoluat si ieseanul Sebastian Ungureanu

In grupa pentru locurile 9-12 din cadrul Cupei Mondiale de rugby pentru tineret (under 21), Romania a intalnit Italia, cea care ocupa ultima pozitie in grupa A/D si care nu avea nici o victorie in primele trei partide disputate. In aceste conditii, se parea ca elevii lui Petrica Motrescu si Leodor Costea, cu ieseanul Sebastian Ungureanu pe post de titular in prima linie a gramezii, vor reusi o noua victorie si vor scapa astfel de ultimele doua trepte ale ierarhiei. Din pacate insa, prima repriza a fost catastrofala pentru purtatorii "frunzei de stejar", jucatorii italieni conducand cu 17-0 la pauza. Au inscris Sergio Parisse (eseu - min. 19), Simone Picone (eseu - min. 29) si Maurizzo Vittorio (2 transformari - min. 19, 29 si o lovitura de pedeapsa - min. 40). Dupa pauza, pe fondul "desteptarii la realitate" a jucatorilor nostri, Romania ataca furibund in terenul "macaronarilor", scorul evoluand astfel: 7-17 (Petrisor Spataru - eseu si Marin Dumbrava - transformare, min. 51), 7-20 (Maurrizo Vittorio - o lovitura de pedeapsa, min. 57), 12-20 (Onal Agiacai - eseu, min. 59), 19-20 (Eugen Petre - eseu si Marin Dumbrava - transformare, min. 63), 22-20 pentru Romania (Marin Dumbrava - o lovitura de pedeapsa, min. 74), 22-23 (Maurrizo Vittorio - o lovitura de pedeapsa, min. 77). Din pacate, chiar daca arbitrul partidei a acordat doua minute de prelungiri, Romania nu a mai reusit sa intoarca rezultatul, permitandu-le astfel italienilor prima lor victorie la acest turneu final de la Johannesburg (Africa de Sud). Partida Romania - Italia 22-23 (0-17) s-a disputat pe "Bill Jardine Stadium" si a fost vizionata de 250 de spectatori. Au evoluat urmatoarele efective:
- Romania: Dumitru Stefan - Petre Eugen, Silviu Tofan, Victor Trufasu, Bogdan Voicu - Marin Dumbrava, Razvan Stanca - Onal Agiacai, Petrisor Spataru, Florin Draghia - Marian Miu, Marian Butugan - Sebastian Ungureanu, Costin Sardescu, Ionut Baraulea. Rezerve: Nicolae Nere, Sorin Caruntu, Catalin Raileanu, Alexandru Pedan, Horatiu Bargaunas, Ionut Budusanu, Vlad Harnagea. Antrenori: Petrica Motrescu si Leodor Costea.
- Italia: Andrea Masi - Spadaro Claudio, Diego Sacca, Barbini Matteo, Stefano Varrela - Vittorio Maurizzo, Simone Picone -Silvio Orlando, Sergio Parisse, Andrea Frassinella - Antonio Pavanello, Marco Montani - Martin Castrogiovani, Giacomi Rigonelli, Claudio Russo. Rezerve: Fabio Staibano, Bruno Masetti, Andrea Bresolin, Antonio Mannato, Andrea Porrazzo, Vincenzo Zullo, Giacomo Galleschi. Antrenor: Andrea Cavinato.

•Romania va repeta meciul cu Fiji, iar Italia, pe cel cu Japonia

In ultimul meci al turneului, echipa tarii noastre va juca vineri, pentru pozitiile 11-12, cu Fiji, cea care a pierdut cu 21-25 (21-8) in fata Japoniei. Chiar daca a condus la un moment dat cu 19-0 si la pauza cu 21-8, Fiji a fost intrecuta clar dupa pauza, niponii etaland un joc combinativ pe linia de treisferturi si avand superioritatea pe liniile de inaintare. Daca scorul la eseuri a fost de 3-3, diferenta a facut-o transformerul japonez Katoni Otukolo. El a marcat 10 puncte, fata de numai 6 cate a reusit omologul sau fijian Nolani Daveta, aducand astfel formatiei sale o victorie la care probabil putini dintre jucatori mai sperau dupa primele 40 de minute. In urma acestui succes, Japonia urmeaza sa infrunte Italia in disputa pentru locurile 9-10. Partide pentru locurile 9-10 (Japonia-Italia) si 11-12 (Romania-Fiji) s-au mai disputat si in grupele de inceput, invingatoarele de atunci fiind Japonia si, respectiv, Romania.
In meciurile pentru locurile 5-8 ale Cupei Mondiale de rugby pentru tineret, din Africa de Sud, Franta a trecut cu 29-17 (24-5) de Argentina, iar Irlanda a invins Anglia cu 28-15 (15-10). Astfel, francezii si irlandezii vor juca pentru locurile 5-6, in timp ce locurile 7-8 si le vor disputa Argentina si Anglia. Aceste partide sunt programate tot maine, la Johannesburg.