Lituania conduce grupa in care granzii Franta si Romania sunt in genunchi

12 Septembrie 2008
824 Vizualizari | 0 Comentarii
• Dupa victoria obtinuta in fata Austriei, scor 2-0, nationala Lituaniei conduce autoritar grupa a saptea de calificare la Mondialele din Africa de Sud • In tot acest timp, romanii lui Victor Piturca s-au tarat pentru un succes in Insulele Feroe, iar Franta a fost la un pas de dezastru in meciul cu Serbia • Pe 11 octombrie, la Constanta, Romania va intalni Franta, intr-o partida vitala pentru calificarea la Campionatul Mondial • Victor Piturca si Dan Petrescu s-au impacat

Se ingroasa gluma in grupa a saptea de calificare la Campionatul Mondial din Africa de Sud. Dupa primele doua etape, aceasta grupa are un lider absolut surprinzator. Intr-o serie in care pentru calificarea la Mondiale se parea ca se vor bate patru formatii, Franta, Romania, Serbia si Austria, liderul incontestabil este selectionata Lituaniei. Cinci goluri marcate, nici unul primit si sase puncte obtinute in meciurile cu Romania, in deplasare, si cu Austria pe teren propriu, acesta este bilantul trupei pregatite de portughezul Jose Couceiro. In partida cu Austria, nationala care zdrobise Franta cu patru zile inainte, golurile invingatorilor au fost marcate de Danilevicius, in minutele 51 si 57, al doilea gol fiind o adevarata "bijuterie", atacantul Lituaniei marcand cu calcaiul. In urma acestei victorii, lituanienii au acumulat sase puncte, in timp ce austriecii au ramas cu trei puncte, la fel ca si Franta, Serbia, Romania si Austria. In celalalt meci al grupei, invinsa fara drept de apel sambata la Viena, nationala Frantei a revenit in cartile calificarii la Cupa Mondiala din 2010, reusind sa invinga, la limita, echipa similara a Serbiei, scor 2-1 (0-0).

Franta a invins Serbia

Amenintat cu demiterea in urma unui nou pas gresit, selectionerul Raymond Domenech a aruncat in lupta trei veritabile guri de foc, Henry, Govou si Benzema fiind trimisi in avanposturi inca din primul minut. Serbia lui Radomir Antic a rezistat bine iuresului de inceput al gazdelor de pe Stade de France, dar a tremurat serios in minutul 16, la reluarea cu capul a lui Henry. Parada lui Stojkovic a pastrat scorul nemodificat, pentru ca peste sapte minute sarbii sa treaca la randul lor pe langa deschiderea scorului. Plecat intr-o cursa solitara pe partea dreapta, Jankovic a intors ideal pentru reluarea lui Pantelic, dar Mandanda a fost mai rapid si a prins balonul. Bine asezati in defensiva si cu un joc solid la centrul terenului, sarbii s-au aratat din ce in ce mai periculosi in faza de atac, fundasul Vidic reluand cu capul pe langa poarta dupa un corner in minutul 33. Fara sa iasa prea mult in evidenta, Benzema i-a cedat locul in teren la pauza lui Anelka, Domenech mentinand sistemul cu trei varfuri de atac. Chiar si asa, golul izbavitor pentru cocosi a venit de la Henry, jucator care a finalizat in minutul 54 cu un sut la coltul scurt excelenta pasa venita de la Govou. Pentru jucatorul legitimat la FC Barcelona acesta a fost al 54-lea gol in meciul cu numarul 105 sub tricolor. Avantajul francezilor s-a marit in minutul 64, cand Anelka a profitat de o greseala in centrul defensivei Serbiei. Finalul nu a fost insa lipsit de emotii pentru gazde, Ivanovic reducand din diferenta in minutul 72 cu o lovitura de cap, dupa un corner executat de pe partea dreapta. Ultimul fluier al centralului portughez Olegario Benquerenca a consfintit prima victorie a Frantei in preliminariile Cupei Mondiale, aventura lui Domenech la nationala Hexagonului prelungindu-se cel putin pana la intalnirea cu Romania de la Bucuresti din aceasta toamna. De altfel, jocul de pe 11 octombrie va fi vital pentru ambele echipe pentru a se mentine in cursa de calificare la Cupa Mondiala. Tot atunci, Serbia va primi vizita revelatiei Lituania, in timp ce austriecii lui Karel Bruckner se vor deplasa in Insulele Feroe.

Pace intre Piturca si Petrescu

Pana atunci, antrenorul Dan Petrescu a declarat, ieri, intr-o conferinta de presa, ca selectionerul Victor Piturca si-a cerut scuze in urma unei replici la un post de televiziune, dupa ce tehnicianul echipei Unirea Urziceni a spus ca "trebuie schimbat ceva" dupa infrangerea cu Lituania, din preliminariile CM. "A aparut declaratia mea pe un post de televiziune, dupa meciul cu Lituania, in care am spus ca rezultatul este un dezastru si ca trebuie schimbat ceva. N-am spus ca trebuie schimbat antrenorul, sistemul, jucatorii sau conducatorii. Dar de aici si pana la intrebarile pe care i le-au pus unii ziaristi lui Piturca, referitoare la faptul ca eu as fi zis ca selectionerul trebuie dat afara, e un drum lung. Piturca a fost antrenorul meu, colegul meu si nu mi-as permite sa spun ca trebuie dat afara. Chiar in aceasta dimineata l-am sunat pe Victor Piturca si i-am spus ca nu am declarat nimic despre el. Ca antrenor nu am facut nimic la echipa nationala, doar ca jucator", a spus Petrescu. Antrenorul formatiei Unirea Urziceni, Dan Petrescu, si administratorul delegat al FC Dinamo, Cornel Dinu, au criticat prestatia echipei nationale in preliminariile Cupei Mondiale din Africa de Sud 2010. In urma afirmatiilor facute de cei doi, Piturca a spus ca Dinu si Dan Petrescu sa vorbeasca atunci cand vor avea jumatate din rezultatele obtinute de el.

Page time :0.1810 (s) | 23 queries | Mysql time :0.044730 (s)