Fotbalistii ieseni au stricat bucuria Unirii Urziceni

31 Iulie 2006
601 Vizualizari | 0 Comentarii
•Unirea Urziceni - Politehnica Iasi 0-2 (0-0), in etapa intai a Ligii I de fotbal •Iesenii au debutat in noul sezon cu o victorie obtinuta in fata unei nou-promovate, care a evoluat insa ambitios si care a fost sustinuta de un oras intreg •Golurile partidei au fost inscrise in ultimele zece minute, de Sfirlea, cu o executie superba, si de Buta •Ambii jucatori sunt la primul joc disputat in tricoul Politehnicii Iasi •Partida s-a disputat insa pe o caldura infernala, la nivelul terenului fiind aproximativ 40 de grade Celsius •Etapa viitoare, Poli va intalni, in dealul Copoului, formatia Ceahlaul Piatra Neamt

Caseta tehnica a partidei:

Unirea Urziceni - Politehnica Iasi 0-2 (0-0)
Marcatori: Sfirlea ('80) si Buta ('90)
Stadion: Urziceni
Vreme: caniculara
Spectatori: 6.000
Gazon: bun
Formatii: Unirea Urziceni: Grigore, Nicu, Jovanovici, Rohat, Filatov ('62 Ganea), Dobre, Murgan ('85 Dragan), Negoita, Constantin, Costescu, Gheorghe ('56 Leandro). Antrenor: Costel Orac.
Poli Iasi: Branet, Buta, Ciobanu, Onu, Bordeanu, Onofras ('70 Toma), Gavatorta ('28 Sarici), Sfirlea, Bilba, Cernoch ('58 Miclea). Antrenor: Ionut Popa.
Jucatorul meciului: Sebastian Sfirlea
Arbitri: Marius Martis - 7, Aurel Onita - 7, Eduard Dumitrescu - 7.
Cartonase galbene: Rohat / Sfirlea, Iurisniti
Observatori: Alexandru Popescu si Vasile Avram

Debut de senzatie pentru Politehnica Iasi, care a invins cu scorul de 2-0 pe Unirea Urziceni in prima etapa a Ligii I si a urcat, pentru cateva ore, pe primul loc in clasamentul final al Ligii I. La primul joc din istoria clubului in elita fotbalului romanesc, Unirea Urziceni i-a intampinat pe fotbalistii ieseni cu un stadion plin si o caldura caniculara. La nivelul gazonului, mercurul in termometre urca pana la 40 de grade Celsius. In pofida caldurii, Poli Iasi a debutat cu o victorie, obtinuta in ultimele 10 minute, cu doua reusite, ale lui Sfirlea ('80) si Buta ('90). Prima repriza a meciului de la Urziceni a fost insa modesta, cu echipa gazda mult mai proaspata in joc si cu o grupare ieseana de nerecunoscut. Dupa un sfert de ora de plictiseala generala, Negoita a fost primul jucator care a incercat vigilenta portarului Cristian Branet, dar sutul sau expediat de la 16 metri a trecut putin peste poarta. Iesenii nu au avut replica, astfel ca trupa din Urziceni, nou-promovata in Liga I, s-au aruncat spre poarta Politehnicii, trecand in mai multe randuri pe langa deschiderea scorului. In minutul 23, Costescu a ajuns cu o fractiune de secunda mai tarziu la o minge centrata de Filatov si care s-a scurs prin fata portii aparate de Branet. Prima ocazie si in fapt singura a iesenilor in prima repriza a purtat semnatura lui Bilba, care in minutul 36 a ratat singur cu portarul Catalin Grigore.

Executie superba

In actul secund, Sfirlea si-a adus aminte de evolutiile de la FC Vaslui, dar din pozitie foarte buna a tras in portarul Grigore, permitandu-le astfel gazdelor sa spere in continuare ca vor cuceri primele puncte din istorie, in Liga I. De altfel, Costescu a avut din nou o ocazie uriasa, dar Cristian Branet si-a dovedit iarasi maiestria, blocand in ultima secunda o actiune periculoasa a fostului mijlocas al Petrolului Ploiesti. Dupa cateva minute de joc haotic, care lasau senzatia ca partida se va incheia cu un rezultat de egalitate, care avea darul sa multumeasca pe toata lumea, Sfirlea a prins un sut de senzatie de la aproape 25 de metri, mingea oprindu-se direct in plasa portii lui Grigore, spectator la aceasta faza. Astfel, jucatorul dorit cu insistenta de antrenorul Ionut Popa si cedat la Iasi de presedintele Otelului Galati, Marius Stan, a reusit sa debuteze cu un gol superb in tricoul Politehnicii. Cum gazdele s-au avantat, fara prea multa clarviziune, spre poarta lui Branet, iesenii au dat lovitura in ultimul minut de joc, cand Bilba a luat pe cont propriu o actiune, a pasat in dreapta la Buta, iar noul fundas dreapta al Politehnicii, a driblat tot ce i-a iesit in cale si cu un ultim efort l-a invins pe Grigore. Interesant este ca ambele goluri ale formatiei din Copou si cele care au adus in fapt victoria trupei lui Ionut Popa au purtat semnatura celor doi jucatori nou transferati la Poli, in pauza competitionala. De asemenea, interesant este ca golurile iesenilor au survenit in momentul in care antrenorul Ionut Popa a schimbat sistemul de joc dintr-un clasic 4-4-2, cu care a inceput partida de la Urziceni, intr-un 4-1-4-1, mult mai aproape de preferintele jucatorilor ieseni. Dupa partida de la Urziceni, Poli asteapta acum infruntarea din etapa viitoare, impotriva formatiei Ceahlaul Piatra Neamt, intr-un veritabil derby al Moldovei. Partida Poli - Ceahlaul este programata in dealul Copoului, duminica, 5 august, cu incepere de la ora 17.00.

Declaratii la finalul partidei:

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Am castigat cu destul noroc, pentru ca daca am fi primit gol in prima repriza nu cred ca mai puteam castiga atat de usor. Oricum, daca in prima repriza nu ne-a iesit jocul, in actul secund am dominat partida si am reusit sa castigam un meci foarte important pentru noi. Dedic acest succes publicului iesean, dar situatia la club ramane dezastruoasa. Cred ca o sa scot eu 100 dolari din buzunar ca sa le dam baietilor prima, poate mai pune si presedintele Sorin Boca, pentru ca baietii sa vada ca nu au muncit degeaba. E greu tare insa sa mai rezist in aceste conditii, fara bani si la sapte sute de kilometri de casa"

Costel Orac, antrenor Unirea Urziceni: "Pacat ca am pierdut primul nostru meci in Liga I, dar am platit tribut lipsei de experienta. Cred ca puteam obtine mai mult de la aceasta partida, mai ales ca am avut cateva ocazii in prima repriza. Am intalnit insa un adversar foarte bun la jocurile din deplasare si acest lucru s-a vazut. Iesenii au fost mult mai maturi in joc decat noi si au beneficiat si de o executie superba a lui Sfirlea. Mai avem mult de lucru la omogenitatea echipei, dar eu sper, cu timpul, sa reusim sa jucam si mai bine si sa obtinem si succese"

Sorin Boca, presedinte Politehnica Iasi: "A fost un joc dominat clar de caldura de la nivelul gazonului. De altfel, cred ca pe teren erau aproximativ 40 de grade Celsius si e normal ca baietii au resimtit acest lucru. Pana la urma este important ca am reusit sa castigam toate cele trei puncte puse in joc si sa incepem cu dreptul un sezon care se anunta foarte greu pentru noi. Vom incerca sa gasim si bani pentru a plati primele baietilor dupa acest succes, dar nu le pot promite ca ne achitam de datorii inaintea meciului cu Ceahlaul, din etapa viitoare"

Ghinioanele lui Sarici

Pentru mijlocasul croato-argentian Martin Sarici continua seria ghinioanelor. Astfel, dupa ce la primele minute jucate in tricoul Politehnicii, in urma cu un an s-a accidentat grav si a lipsit de pe teren aproape un sezon, in meciul de la Urziceni, Sarici a iesit din nou de pe teren accidentat, fiind schimbat in minutul 28 cu Dan Iurisniti. In minutul 10, mijlocasul Politehnicii a fost lovit cu piciorul in fata de Murgan, care i-a spart nasul lui Sarici. Fotbalistul a fost scos pe margine pentru acordarea unor ingrijiri medicale, dar cum sangerarea nu a putut fi oprita dupa cateva interventii a fost inlocuit de Iurisniti, in minutul 28. De altfel, la inceputul reprizei secunde Sarici a fost dus la spitalul din oras, dar cum aici nu avea cine sa-i acorde primul ajutor, a fost transferat la Bucuresti de doctorul echipei din Copou, Marius Pralea. Cum insa nici in capitala Sarici nu a gasit o rezerva in care sa fie internat, a revenit in Iasi in cursul noptii de sambata. Ieri, mijlocasul croato-argentinian, care are o fractura de piramida nazala, a fost internat la Clinica ORL a Spitalului Sfantul Spiridon, unde a si fost operat de profesorul Vasile Costinescu, seful acestei clinici. Cel mai probabil, dupa interventia chirurgicala, Sarici va lipsi de pe teren macar trei saptamani de zile, spre regretul presedintelui Sorin Boca. "Din pacate am platit cam scump succesul obtinut la Urziceni. Imi pare rau ca Sarici parca nu mai scapa de seria ghinioanelor, mai ales ca la inceputul acestei saptamani va veni in Iasi si sotia sa, cu fiica lor. Regret ca trebuie sa-l gaseasca intr-o stare nu tocmai buna, dar am incredere ca se va reface repede si va reveni in cel mai scurt timp pe teren", a declarat presedintele Politehnicii Iasi, Sorin Boca.

Page time :0.1827 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018884 (s)