Uruguay s-a calificat in sferturi la Mondiale

26 Iunie 2010
788 Vizualizari | 0 Comentarii
Uruguay
Uruguay este prima echipa calificata in sferturile Campionatului Mondial, invingand in optimi pe Coreea de Sud cu 2-1. Luis Suarez a deschis scorul in prima repriza, coreenii au egalat in a doua parte a meciului, pentru ca tot Suarez sa inscrie golul victoriei. Partida nu a fost lipsita de decizii ciudate de arbitraj, doua in favoarea coreenilor si una in defavoarea lor. In minutul 8, Luis Suarez a deschis scorul din pasa lui Diego Forlan, ajungand la a doua reusita la aceste mondiale. Sud-coreenii au reusit sa egaleze in minutul 68, Chung Yong profitand de o iesire hazardata din poarta a lui Muslera, pentru a trimite cu capul in plasa din cativa metri. Ploaia torentiala a fost unul din factorii care au facut ca meciul sa nu fie unul foarte usor, la acest aspect adaugandu-se si gazonul destul de afectat de meciurile precedente. Aceste lucruri nu i-au oprit insa pe sud-americani sa lupte pentru sansa lor, iar cand mai erau 10 minute pana la eventualele prelungiri, Luis Suarez si-a dus echipa din nou in avantaj cu o bijuterie de gol. Dubla a fost reusita cu un sut cu dreptul din marginea careului, mingea, care a prins traiectorie turbata, intrand in plasa dupa ce a lovit bara. In sferturi, Uruguay va intalni invingatoarea dintre SUA si Ghana, meci care se va disputa in aceasta seara.