Echipajul de bob a incheiat concursul pe locul 11

23 Februarie 2010
870 Vizualizari | 0 Comentarii
Romanii se indeparteaza tot mai mult de obtinerea unei clasari macar in top 10 la disciplinele de la Vancouver. Foarte aproape de a intra in obiectiv a fost echipajul de bob Romania 1, format din Nicolae Istrate si Florin Craciun. Cei doi au incheiat pe locul 11 concursul olimpic de bob doua persoane, care s-a desfasurat la Whistler. Dintre toate cele patru manse, Nicolae Istrate si Florin Craciun s-au descurcat cel mai rau chiar in ultima, fiind depasiti de echipajul Statele Unite 2 si ajungand pe locul al 11-lea in clasamentul general. Cei doi romani au incheiat la 2 secunde si 78 de sutimi de castigatori si la doar trei sutimi de un loc 10 incredibil. Medalia de aur a fost cucerita de Germania 1, formata din Andre Lange si Kevin Kuske. Pe doi, la 22 de sutimi, a incheiat Germania 2 (Thomas Florschuetz / Richard Adjey), podiumul fiind completat de Rusia 1 (Alexsandr Zubkov / Alexey Voevoda). Daca echipajul de bob a reusit totusi un rezultat satisfacator, nu acelasi lucru se poate spune si despre fondista Eva Tofalvi. La proba de start in masa pe distanta de 12,5 kilometri, sportiva din Miercurea Ciuc a terminat pe locul al 24-lea, la doua minute si 41.1 secunde de invingatoare. Romanca ocupa pozitia a sasea dupa prima tragere, dar apoi a ratat cinci focuri si s-a clasat cel mai jos la aceasta editie a "Olimpiadei albe". In urma cu trei zile, Eva a incheiat a 11-a in proba individuala, egalandu-si cea mai buna performanta de la Jocurile Olimpice.